Volvo b200f päästöt

Anonyymi-ap

Oisko täälä jollaki vinkkejä miten saada b200f hv ja co päästökä pienemmäksi tai vinkkejä mistä tutkia miksi käy rikkaalla

1

260

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Volvo B200F (LH-Jetronic 2.4/3.1 -ruiskulla) käy rikkaalla seoksella, kun moottori saa liikaa polttoainetta suhteessa ilmaan, mikä nostaa HC- (hiilivety) ja CO- (häkä) päästöjä. Tämä on yleinen ongelma vanhemmissa Volvoissa.

      Tässä on kattava lista vianetsintään, järjestettynä todennäköisimmistä syistä alkaen:

      1. Lambda-anturi (Seosanturi)Rikkoutunut lambda on yleisin syy, miksi auto käy rikkaalla. Kun anturi on rikki, moottorinohjausyksikkö (ECU) menee vikatilaan ja syöttää suuttimille "varmuuden vuoksi" enemmän bensaa, jotta moottori ei käy liian laihalla.Tarkistus: Mittaa lambdan johto (signaali) käynnissä ollessa. Sen pitäisi heitellä nopeasti 0,1V - 0,9V välillä. Jos arvo on jumiutunut yhteen kohtaan, lambda on sökö.Testi: Irrota lambdan johto. Auto toimii usein paremmin ilman lambdaa (keskiarvoistetulla kartalla), jos anturi on rikki.

      2. Imuilmavuodot (Yleinen vika)Imusarjan tai muiden alipaineletkujen vuoto aiheuttaa "varasilmaa", jota ilmamassamittari (IMM) ei havaitse. ECU luulee ilmaa olevan vähemmän ja seos menee sekaisin.Tarkistus: Suihkuta käynnistyspilottia tai jarrukliineriä imusarjan tiivisteisiin ja alipaineletkuihin (erityisesti jarrutehostimen letku) auton käydessä. Jos kierrokset muuttuvat, löysit vuodon.Kriittinen kohta: Imusarjan tiiviste on tyypillinen vuotopaikka vanhoissa B200-koneissa.

      3. Ilmamassamittari (IMM / MAF)Jos IMM antaa väärää tietoa, ECU laskee polttoainemäärän väärin.Tarkistus: Puhdista IMM-lanka erillisellä CRC Air Sensor Clean -spraylla. Älä koske lankaan. Jos puhdistus ei auta, kokeile ehjää käytettyä IMM:ää.Testi: Irrota IMM:n liitin. Moottorinohjaus menee vikatilaan (bensa haisee, mutta käy).

      4. Moottorin lämpötila-anturi (Ecu:n anturi)Imusarjan alla (3. sylinterin kohdalla) oleva anturi kertoo ECU:lle moottorin lämpötilan. Jos se on rikki ja näyttää jatkuvasti "kylmää", ECU antaa "ryyppyä" (rikasta seosta) koko ajan.Tarkistus: Mittaa anturin vastus moottorin ollessa lämmin. Pitää olla alhainen (muutama sata ohmia). Jos vastus on ääretön tai todella korkea, anturi on rikki.

      5. Pakoputken vuodotPieni vuoto pakosarjassa tai lambdan etupuolella olevassa putkessa vetää ilmaa putkeen. Lambda luulee pakokaasun olevan laihaa ja käskee ECU:a lisäämään bensaa.Korjaus: Kiristä pakosarjan pultit ja korjaa vuodot.

      6. Vikakoodit (B200F / LH 2.4)Vuosimallin 1989-1993 Volvoissa (740/940) on diagnostiikkapistoke (pieni musta laatikko kuskinpuolen lokasuojassa).Ohje: Kytke johto napaan 2 (ruisku) ja paina nappia. Laske valon välähdykset.

      1-1-3: Suuttimien ohjaus.
      2-2-1 / 2-3-1 / 2-3-2: Lambdasäätö (rikas/laiha, viittaa lambdaan tai ilmavuotoon).

      Yhteenveto päästöjen pienentämiseksi

      Lämmitä auto kunnolla: Aja vähintään 20-30 minuutin lenkki ennen konttoria.Vaihda tulpat: Varmista, että ne ovat oikeat NGK-tulpat.Tarkista IMM ja lambda (kuten yllä).Pakoputki tiiviiksi (ei vuotoja ennen katalysaattoria).Käytä bensanpuhdistusainetta ennen katsastusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      123
      1672
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      970
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      153
      816
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      756
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      596
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      129
      578
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      120
      544
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      510
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    14. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      487
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      50
      482
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    17. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      476
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      439
    20. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      431
    Aihe