Kuka tekis ilmoituksen MehtoArista?

Anonyymi-ap

Pylväiden käyttö perustuksia on ympäristörikos

25

477

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tee sinä.

      • Anonyymi00002

        Okei. Oletko sinä porukassa kun ehdotit?


    • Anonyymi00003

      Et osaa itse tehdä?

    • Anonyymi00004

      Sillä on Y- tunnus. Sille myy sähköyhtiöt pylväitä.

    • Anonyymi00005

      Sehän teki tällaisen perustuksen vieraallekin rahasta. Kunhan ympäristöviranomaiset kuulevat, niin purattavat kaikki hökötykset Arin piikkiin.
      Jokohan sitten oppii olemaan?

    • Anonyymi00006

      Ja ileman kypäröö ajel mopotilla. Ei sua ajella.

    • Anonyymi00009

      Kateelliset

    • Anonyymi00010

      Miks vorresterilla tuntuu olevan vihamiehii tuolla tupemaailmassa yllinkyllin. Useampi tuopi juluki ettei häntä kaivata esim totuuskanavalla ,kosulanturvokki ja useat kommentoijat näitten palstoilla.

    • Anonyymi00011

      Venäjällä ovat viisaampia, maahan menevä tolppa on betonia, siitä ylöspäin puupylväs.

      Ei hullumpaa järkeä.

    • Anonyymi00012

      Vai ilmotuksen 😂 miksi ihmeessä?

      • Anonyymi00014

        No siksi


    • Anonyymi00016

      Onnee kohta 60 tuhatta🤑

      • Anonyymi00017

        Nyt puuttuu vuan ne botit jotka kommentoi ihan muuta kuin videoo, uamua, päivee, illatsua, öitä ym ym. Nekun ei ole oikeita videon kommentoijia eikä videoista kiinnostuneita vaa ihan jottain muuta, botteja tai sinnepäin. Hehe


    • Anonyymi00018

      Jos joku oikeasti uskoo, että rakentamisessa tai materiaaleissa rikotaan määräyksiä, siitä voi tehdä asiallisen ilmoituksen viranomaisille. Nimettömissä ketjuissa vihjailu ja “jokohan sitten oppii olemaan” -kommentit näyttävät enemmän henkilökohtaiselta kaunailulta kuin aidolta ympäristöhuolelta.

      Pelkkä vanhan sähköpylvään käyttö ei automaattisesti tarkoita ympäristörikosta. Olennaista olisi tietää mitä materiaalia on käytetty, missä käytössä se on ja aiheutuuko siitä oikeasti haittaa. Asia ratkaistaan määräysten ja viranomaisten kautta, ei nettiraivolla.

      Aika nopeasti tässäkin ketjussa siirryttiin itse aiheesta “kateelliset”, “vihamiehet” ja “botit”-tasolle. Se kertoo jo aika hyvin, että enemmän kiinnostaa henkilö ja somehahmo kuin mikään pylväsperustus.

    • Anonyymi00019

      Pylväs perustuksen tilaaja on viime kädessä vastuussa ja korvausvelvollinen

    • Anonyymi00020

      Mitä ihmeen jäkätystä. Minä asun ihan muualla kun Savossa. Olen yrittäjä, paikallinen sähköyhtiö möi pylväät eikä kysellyt että mitäpä aioit niistä tehdä.

    • Anonyymi00021

      Jos ne ovat vain alajuoksuina maan päällä eivätkä maahan upotettuina, niin on aika kaukaa haettua kutsua sitä automaattisesti ympäristörikokseksi. Vanhoja sähköpylväitä on käytetty vuosikymmeniä erilaisissa rakenteissa hyötykäyttönä. Se, onko ratkaisu hyvä tai suositeltava, on eri keskustelu kuin rikosepäily.

    • Anonyymi00022

      ja montakohan sähköpylvästä Suomenmaassa on maahan upotettuna ...löysää nyt vähän juttujas

      mee ulos ..aurinko paistaa

      • Anonyymi00027

        En minä kiistänyt sitä, etteikö Suomessa olisi edelleen sähköpylväitä käytössä. Niitähän on edelleen ympäri maata ihan maahan upotettuna sähköverkkokäytössäkin. Siksi tuntuu vähän liioitellulta huudella automaattisesti ‘ympäristörikosta’ tilanteessa, jossa pylväät ovat vieläpä maan päällä alajuoksuina.”


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00027 kirjoitti:

        En minä kiistänyt sitä, etteikö Suomessa olisi edelleen sähköpylväitä käytössä. Niitähän on edelleen ympäri maata ihan maahan upotettuna sähköverkkokäytössäkin. Siksi tuntuu vähän liioitellulta huudella automaattisesti ‘ympäristörikosta’ tilanteessa, jossa pylväät ovat vieläpä maan päällä alajuoksuina.”

        Tämän keskustelun aloittaja voisi löysätä eli ei tarvita mitään ilmoituksia.


    • Anonyymi00023
    • Anonyymi00024

      Ei mitään ilmoitusta. Sähköpylväsperustukset ovat Tuusnimeläistä katoavaa kansanperinnerakentamista, jota pitää vaalia.

      • Anonyymi00025

        👍👍👍 😁


      • Anonyymi00026

        Terve vuoan. Kosulalaista perinnerakentamista.


      • Anonyymi00029
        Anonyymi00026 kirjoitti:

        Terve vuoan. Kosulalaista perinnerakentamista.

        Kyllä


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      164
      1637
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      149
      1263
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      217
      912
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      70
      846
    5. Kuinka lähellä hän asuu?

      🤗
      Ikävä
      55
      756
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      737
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      715
    8. 87
      647
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      196
      616
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      592
    Aihe