Vähintään yhtä tärkeää kuitenkin on, että emme ylireagoi.

Anonyymi-ap

sinisilmäisyyttä ja lainsäädännön aukkoja hybridivaikuttamisessa.
Anonyymi-ap
2026-05-09 05:41:18

Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho (ps.) sanoo Venäjän hyödyntävän länsimaiden sinisilmäisyyttä ja lainsäädännön aukkoja hybridivaikuttamisessa.

Halla-aho kommentoi asiaa tiedotteessaan ennen osallistumistaan EU-parlamenttien puhemiesten konferenssiin Kööpenhaminassa 3.–5. toukokuuta.

Halla-ahon mukaan Suomi on jo tehnyt tarpeellisia uudistuksia, kuten rajaturvallisuuslain säätämisen, maahanmuuttosäädösten kiristämisen sekä rajoituksia kolmansien maiden kansalaisten oikeuteen hankkia maata ja kiinteistöjä Suomesta.

– Vähintään yhtä tärkeää kuitenkin on, että emme ylireagoi. Olemme puolustamassa vapautta ja demokratiaa, eikä meidän pidä turvautua keinoihin, joilla nakerramme juuri näitä arvoja. Kansalaisten vapautta ilmaista mielipiteitään ja käydä kriittistä keskustelua esimerkiksi sosiaalisessa mediassa ei tule rajoittaa, eikä poliittisia vastustajia tai erilaisia mielipiteitä saa leimata hybridivaikuttamiseksi, puhemies toteaa.

Halla-ahon mukaan vihamieliset toimijat eivät luo länsimaihin vastakkainasettelua tyhjästä, vaan hyödyntävät jo olemassa olevaa polarisaatiota, tyytymättömyyttä ja epäoikeudenmukaisuuden kokemuksia. Hän painottaa, että päättäjillä, viranomaisilla ja medialla on vastuu näiden ongelmien juurisyiden tunnistamisesta ja korjaamisesta.

Puhemiesten konferenssissa Kööpenhaminassa käsitellään Euroopan turvallisuutta ja EU:n laajentumista, demokraattista kriisinkestävyyttä sekä parlamenttien toimintakykyä hybridiuhkien oloissa.

verkkouutiset

ps. vihreäliitto ei ummarra vaaroja?

2

102

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      444

    • Anonyymi00002

      Vihreät ei osaa keskustella
      Vaikea aihe

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1363
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      868
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      54
      679
    5. 64
      666
    6. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      35
      556
    7. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      551
    8. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      196
      533
    9. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      517
    10. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      513
    Aihe