tiättäkö...

te...

mitään tomaattisammakko ,puhvelisammakko tai argentiinansarvi sammakon kasvattajia haluaisin ostaa junkunn nuista eniiten argentinan sarvisammakon ja tiedättekö te paljon ne maksaa!? ja missä ne kasvattajat asuu? itse asun torniossa niin mieluiten jostain läheltä vaasassa oulussa kemissä vai haaparannalla sanokaa ketkä tietää.

KIITOS

5

1684

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niina

      Noille lajeille ei taida Suomesta, ei edes täältä eteleästä, löytyä kasvattajia. Etuna sinulla on tuo Haaparanta sillä Ruotsin puolella esimerkiksi sarvisammakoita on jatkuvasti myynnissä.

      Ruotsin tarjontaan voi tutustua mm. http://www.repti.net/ sivuston kautta.

      Hintatasosta en osaa sen enäpää sanoa kuin mitä tuota repti.nettiä selailessa selviää. Suomalaisten eläinkauppojen hintoihin verrattuna ruotsalaisilta kasvattajilta ostetut sammakkot ovat huokeamman hintaisia.

      Niina
      www.sammakkolampi.net

      • siinä

        on joki vika enkä pääse sinne mutta voikko antaa joitain sammakko lajeja joita on suomessa onko mölysammakkoja suomessa myytävänä jos ei ole niin voikko sanoa joitaki AIKA suurikokoisia sammakkoja jatka mumminkin voi olla 60lö akvaterrassa


      • ei...
        siinä kirjoitti:

        on joki vika enkä pääse sinne mutta voikko antaa joitain sammakko lajeja joita on suomessa onko mölysammakkoja suomessa myytävänä jos ei ole niin voikko sanoa joitaki AIKA suurikokoisia sammakkoja jatka mumminkin voi olla 60lö akvaterrassa

        siinä ollukkaan vikaa mutta voikko laitta joitakin sammakkolajeja joita myydään suomessa


      • Niina
        siinä kirjoitti:

        on joki vika enkä pääse sinne mutta voikko antaa joitain sammakko lajeja joita on suomessa onko mölysammakkoja suomessa myytävänä jos ei ole niin voikko sanoa joitaki AIKA suurikokoisia sammakkoja jatka mumminkin voi olla 60lö akvaterrassa

        Kyllä tuo repti.netti ainakin minulla toimii...

        Ihan ensiksi haluan sanoa että mitään lajia jota tulen tässä esittelemään EI VOI laittaa noin pieneen (60 litran) akvaarioon/terraarioon. Tuon kokoiseen akvaarioon voisi juuri ja juuri laittaa pari Bombina orientalis eli kiinankellosammakko naarasta (tai yksi naaras ja yksi uros) taikka Cynops orientalis (kiinankääpiötulilisko) salamanteria.

        Mutta sitten muutama sananen isoista lajeista:

        Mölysammakoita ei tietääksemme ole muualla Suomessa kuin meillä. Meidänkin yksilö on aikanaan HESYltä (Helsingin eläinsuojeluyhdistys) tullut eli ns. rescue-eläin. Mölysammakko ei sovellu terraariossa pidettäväksi hyvin suuren tilantarpeensa takia. En ole kuullut että edes muualla Euroopassa mölysammakkoa (tai mitä tahansa Rana suvun edustajia) olisi myynnissä. Miltein kaikissa maissa Rana - ns. aitosammakoiden- suku on rauhoitettu. Eli mölysammakko kannattaa heti unohtaa.

        Isoista, terraarioon joten kuten sopivista sammakkolajeista voisi mainita vaikka Ceratophrys eli sarvisammakko suvun. Terraariossa hyvin yleisesti pidettävä lajit Ceratophrys ornata ja sen lähisukulainen Ceratophrys cranwelli ovat Suomenkin eläinkauppamarkkinoilla helposti saatavilla.

        Toinen, terraarioissa kovasti yleistymässä oleva laji on Bufo marinus eli jättikonna. Konna voi saavuttaa jopa yli 20cm koon. Eläinkaupasta tilaamalla näitä konnia on Suomeen muutamia yksilöitä saatu.

        Pyxicephalus adspersus eli tunnelisammakkona tunnettu otus kasvaa samaan kokoluokkaan kuin jättikonnakin. Tosin tätä lajia ei juurikaan suomalaisharrastajilla tavata. Enkä ole sitä eläinkaupoissakaan nähnyt.

        Taas yleisempänä kuin kaksi edellämainuttua lajia ovat Litoria caerulea eli korallisormisammakot. Korallisormi kasvaa noin 10cm kokoiseksi. Helppohoitoinen ja varsin vekkuli sammakko.

        Onhan noita isokoikoisia sammakoita ja konnia vaikka kuinka paljon mutta saatavuus täällä Suomessa on usein hyvin heikko. Tilaamalla eläinkaupan kautta taikka itse Ruotsista tai Keski-Euroopasta hakemalla.

        Sinulle suosittelisin joko isomman terraarion/akvaarion hankkimista jos näitä isoja lajeja haluat hankkia tai sitten tyytyminen ihan alussa mainittuihin 60 litran akvaarioihin sopiviin lajeihin.

        Kaikista edellä mainituista lajeista löytyy hieman enemmän tieto sivustomme lajiesittely osiosta http://www.sammakkolampi.net/lajeja/index.html .

        Niina
        www.sammakkolampi.net


    • temida

      meillä on sarvisammakko...niitä ei niin paljoa suomessa ole ja s on harrastajienkin piireissä ilmeisesti aika erikoinen vielä tänä päivänä.Varsinaisista kasvattajista en tiedä, mutta helppo ne on kuulemma saada lisääntymään. Meidän sammakkomme tuli yhden ystävän tuomana ruotsista matelijamessuilta ja maksoi siellä sen 200 kruunua. Me maksoimme siitä sitten suomessa 20 euroa. Ihanteellisten olosuhteiden luomiseen saa käyttää sitten vähän enemmän rahaa=).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      2994
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2824
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      39
      1846
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      25
      1811
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      186
      1707
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1536
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1493
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      101
      1451
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1269
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      71
      1225
    Aihe