Vuoreksen putkikeräysjärjestelmä lopetettiin huhtikuun lopussa 2026. Näköjään muutoksista on julkaistu kuulutus 4.5.2026 oikaisuvaatimusohjeineen eli hieman jo toteutetun muutoksen jälkeen: https://www.tampere.fi/ilmoitustaulu/kuulutus-muutokset-kunnan-ensisijaiselle-vastuulle-kuuluvan-jatteen
Kuulutettujen asiakirjojen perusteella näyttäisi siltä, että Vuoreksessa on nyt varsinaisten jätehuoltomääräysdokumenttien mukaan sallittua ottaa käyttöön oma jätekeräys kullekin kiinteistölle, tai toteuttaa kimppakeräys naapurien kanssa TAI liittyä lähikeräysjärjestelmään, jossa on yhteiset astiat muiden kanssa.
Jätehuoltomääräysteksteistä on poistettu maininnat siitä, että Vuoreksessa on putkikeräys, ja samalla on poistettu kartta, joka aiemmin esti Vuorekseen kiinteistön oman jäteastian saamisen, joka on Pirkanmaan jätehuollon tyhjennyksen piirissä. Samoin jätetaksasta on poistettu Vuoreksen erillisratkaisu, eli käytettävissä on nyt hyväksyttyjen asiakirjojen mukaan samat omat jäteastiat tai kimppajäteastiatkin kuin muuallakin Tamperella, samoin hinnoin kuin muuallakin - vaikka tiedotteissa onkin korostettu vain sitä, että lähikeräysastioitakin on käytettävissä.
Jätelain 35 § mukaan jätteiden keräys pitää järjestää kiinteistön haltijan järjestämästä vastaanottopaikasta ja jätelain 36 § mukaan kunnon on järjestettävä kiinteistöittäinen jätteenkuljetus, ellei jätelain 37 § tai 41 § erikseen muuta säädä. Näistä 37 § käsittelee sitä, että kiinteistön haltija järjestää itse jätteenkuljetuksen. 41 § käsittelee puolestaan mm. jätteenhaltijan itse tekemää jätteenkäsittelyä. Kumpikaan ei anna valtuutta jättää jätteenkuljetuspalvelua tarjoamatta kiinteistöille tiheästi asutuilla asuinalueilla.
Jätelain pykälät löytyvät tästä:
https://www.finlex.fi/fi/lainsaadanto/saadoskokoelma/2011/646#OT4_OT3
Tuleeko Vuorekseen nyt jätteenkeräykseen yhdistelmä, jossa on sekä lähikeräysjärjestelmä, omia jäteastioita ja lisäksi kimppa-astioita?
Vuoreksessa omat jäteastiat tulivat näköjään sallituiksi toukokuussa 2026
10
197
Vastaukset 10
- Anonyymi00001
Putkijätekeräyslaitteita ei ole vieläkään viety. Hieman kauemmas pitää nyt viedä jätteet. Pientä haittaa aiheuttanut.
- Anonyymi00003
Periaatteessa käytöstä poistetut laitteet ovat itsessään jätettä, joiden jätehuollon järjestämisestä niiden haltija on vastuussa. Ehkä niille putkille voi jotain käyttöäkin vielä kuitenkin löytyä. Jos putkikeräys olisi konkurssissa, ne myytäisiin konkurssipesästä eniten tarjoavalle. Selvitystilassakin omaisuus pitänee pyrkiä realisoimaan, mutta selvitystilassa ei ole pakkomyyntitilannetta.
- Anonyymi00002
Vuores... LOL
- Anonyymi00004
Miksi putkikeräyslaitteista edes luovuttiin?
- Anonyymi00005
Putkikeräyksestä luovittiin siksi, että keräystavan toteutuksen oli laillisuutta arvioitaessa todettu olleen jo vuosia lainvastaisen. Lain mukaan kunnallinen jätehuolto alkaa lähtökohtaisesti kiinteistöltä. Putkikeräyksen tapauksessa lakisääteisen keräyksen alkamispaikaksi todettiin se paikka, josta kunta kävi jätteet tyhjentämässä ja jonne putkia myöten jäte meni. Matkan putken alusta keräyspaikalle todettiin toteutetun muulla tavalla kuin mitä laki määrää putkikeräysyhtiön toimesta, joten siitä osuudesta jätelaskusta ei saanut periä kunnallista jätehuoltomaksuakaan, vaan kiinteistön ja keräyspaikan välisen matkan osalta olisi pitänyt laskun tulla yksityisenä maksuna. Siitä osuudesta ei saanut periä kunnallista jätemaksua, koska sitä osuutta jätteen logistiikasta ei ollut toteutettu jätelain mukaan.
Uusittujen jätehuoltomääräysten ja niiden uusitun perustelumuistion mukaan Vuoreksessa ei ole enää määräyksissä mitään poikkeavaa: edes sanaa Vuores ei enää erikseen mainita. Uusien nyt kuulutettavana olevien jätehuoltomääräysten ja niiden perustelumuistion mukaan Vuoreksessa on nyt sama jäteratkaisu kuin muuallakin Tampereella (Tammelan putkikeräysaluetta lukuunottamatta).
Vuorekseen on nyt toteutettu väliaikainen lähikeräysjärjestelmä, mutta uusituissa Vuorekseen ei ole enää osoitettu poikkeuksia, ja jätehuoltomääräysten mukaan muilla kuin niillä alueilla, joihin on säädetty poikkeus, jätehuoltoyhtiön täytyy järjestää jätteenkuljetus kiinteistöltä. - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Putkikeräyksestä luovittiin siksi, että keräystavan toteutuksen oli laillisuutta arvioitaessa todettu olleen jo vuosia lainvastaisen. Lain mukaan kunnallinen jätehuolto alkaa lähtökohtaisesti kiinteistöltä. Putkikeräyksen tapauksessa lakisääteisen keräyksen alkamispaikaksi todettiin se paikka, josta kunta kävi jätteet tyhjentämässä ja jonne putkia myöten jäte meni. Matkan putken alusta keräyspaikalle todettiin toteutetun muulla tavalla kuin mitä laki määrää putkikeräysyhtiön toimesta, joten siitä osuudesta jätelaskusta ei saanut periä kunnallista jätehuoltomaksuakaan, vaan kiinteistön ja keräyspaikan välisen matkan osalta olisi pitänyt laskun tulla yksityisenä maksuna. Siitä osuudesta ei saanut periä kunnallista jätemaksua, koska sitä osuutta jätteen logistiikasta ei ollut toteutettu jätelain mukaan.
Uusittujen jätehuoltomääräysten ja niiden uusitun perustelumuistion mukaan Vuoreksessa ei ole enää määräyksissä mitään poikkeavaa: edes sanaa Vuores ei enää erikseen mainita. Uusien nyt kuulutettavana olevien jätehuoltomääräysten ja niiden perustelumuistion mukaan Vuoreksessa on nyt sama jäteratkaisu kuin muuallakin Tampereella (Tammelan putkikeräysaluetta lukuunottamatta).
Vuorekseen on nyt toteutettu väliaikainen lähikeräysjärjestelmä, mutta uusituissa Vuorekseen ei ole enää osoitettu poikkeuksia, ja jätehuoltomääräysten mukaan muilla kuin niillä alueilla, joihin on säädetty poikkeus, jätehuoltoyhtiön täytyy järjestää jätteenkuljetus kiinteistöltä.Okei tässä mainitaan vain taloudelliset syyt.
https://yle.fi/a/74-20216768 - Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Okei tässä mainitaan vain taloudelliset syyt.
https://yle.fi/a/74-20216768Kyse samasta asiasta. Eli siis: vuonna 2025 päädyttiin siihen, että aiempi laskutustapa, jossa putken osuuskin jätekulusta on laskutettu osana kunnallista jätemaksua, on ollut vuosia lainvastainen. Silloin tiedotettiin, että:
"Tehtyjen selvitysten perusteella alueellinen jätehuoltolautakunta on käynnistänyt putkitaksan uudistuksen, jossa julkisoikeudellisesta jätetaksasta esitetään poistettavaksi putkijärjestelmän operointi- ja rahoituskulut.
Julkisoikeudellisen putkitaksan uudistumisen myötä tulee putkikeräyksen operointi- ja rahoituskulujen kattaminen järjestää uudella tavalla. Ratkaisuksi tähän putkiyhtiöt esittävät putkikeräysjärjestelmien käyttäjille uusien käyttösopimusten solmimista, joiden perusteella putkiyhtiöille tulisi oikeus kustannusten laskuttamiseen omakustannusperiaatteella."
https://www.tampere.fi/ajankohtaista/2025/06/02/vuoreksen-ja-ranta-tampellan-putkikerayksen-tulevaisuutta-koskeva-tyo
Käyttösopimusten uudistaminen vapaaehtoisin toimin ei Vuoreksessa onnistunut, jolloin putkikeräysyhtiöltä lähti pohja taloudelta, kun se ei voinut jatkossa enää laskuttaa palveluistaan osana jätemaksua eikä järjestelmään enää voitu ketään uutta velvoittaa liittymään aiemmalla laskutustavalla, ja vapaaehtoisiin uusiin käyttösopimuksiin ei selvä pääosa vanhoista kiinteistöistä halunnut nimiään alle halunneet laittaa. Jolloin putkikeräysyhtiö haettiin selvitystilaan tilanteessa, jossa siltä olivat liki loppumassa tulot, kun lainvastaiseksi useassa lausunnossa tulkittua aiempaa laskutustakaan ei voinut enää loputtomiin jatkaa sen jälkeen, kun se oli tulkittu lainvastaiseksi.
- Anonyymi00008
parvekkeelta pihalle , joku aina korjaa
- Anonyymi00009
Niin tai jotkut jätti jo putkikeräyksen aikana putken ulkopuolelle. Ehkä mamuja ja nuoria jotka ei ymmärtäneet käyttää lätkää avatakseen jätelaitteen tai sitten sitä ei ollut. Tuon laitteen ympärille myös jätettiin jotain mikä ei mahtunut tai kuulunut sinne kuten vaikka televisio.
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Niin tai jotkut jätti jo putkikeräyksen aikana putken ulkopuolelle. Ehkä mamuja ja nuoria jotka ei ymmärtäneet käyttää lätkää avatakseen jätelaitteen tai sitten sitä ei ollut. Tuon laitteen ympärille myös jätettiin jotain mikä ei mahtunut tai kuulunut sinne kuten vaikka televisio.
Yksi ongelma aiemmassa järjestelmässä oli se, että esim. alueella vierailevilla ei ollut paikkaa, mihin pieniä jätteitä voisi ainakaan lajitellen laittaa, kun keräyspaikat olivat lukkojen takana. Toinen ongelma olivat isot jätteet, kun esim. pahvilaatikot olisi pitänyt repiä pieniksi kappaleiksi, jotta ne olisi putkeen saanut mahtumaan. Televisiot eivät kuulu lähijätepisteelle, vaan ne pitäisi palauttaa johonkin kauppaan tai viedä jäteasemalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212064Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko71940- 128905
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94607Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan89559- 12547
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11543- 65541
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.38505Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 111458
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412