Ministereille soveltuvuustesti

Anonyymi-ap

"No, jos katsotaan, että kaksi ja puoli miljoonaa vai kaksi miljoonaa kuusisataatuhatta – minä olen ekonomisti, minä katsoin sitä näin”, Orpo sanoo

Mitä Orpon kommetti sanoo tarkkuudesta ja matemaattisesta lahjakkuudesta sekä logiikaasta? Virheitä ei ainakaan tunnusteta. Mitä sekin kertoo psykologille?

Valtionvarainministerillä olisi hyvä olla vaikkapa edes 4H-kerhosta budjettikokemusta, mutta mitään ei tarvita pyörittämään valtioin budjetin miljardeja.

Kansanedustajat edustavat kansaa, mutta olisi hyvä, että älykkäistäkin olisi edustusta. Osa aakkosten osaamisesta tuli todistusta, mutta sekin juttu taisi kertoa enemmän psykologisesta tasosta kuin suomenkielen lahjousta

4

84

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Eipä se niin 100 000:n päälle ohi.
      Kansanedustajiksi ei älykköjä valikoidu. Toripuhujia kaikki.

      • Anonyymi00002

        Riittää kun on narsistinen luonne, haluaa rikastuttaa omaa lähipiiriä ja tukijoitaan, tykkää esitellä vaatteita ja koruja, joita annetaan kannettavaksi, ei myönnä olevansa koskaan väärässä, osaa puhua mustan valkoiseksi ja paskan vihreäksi, on korruptiolle altis, hyväksyy poliittisen hyvävelisysteemin, pätevimmän sijaan sopivin, kova valehtelemaan, tykkää haukkua muun puolueen edustajia, katselee maailmaa tynnyrin tapin riejästä, käyttäytyy kuin kuritta kasvanut lapsi, puhuu lipeviä ennen vaaleja, vaalien jälkeen sortaa työläisiä ja työttömiä, vammaisia, sairaita, vanhuksia, jne..näillä eväillä Suomea muka-rakentamassa, tosiasiassa vain paskanjauhaja poliitikkoja rikastuttamassa ja etuja lisäämässä. Tämä kermaperse eliitti joka pyrähtää politiikassa kuppaa kuppaamistaan, ja kansa kärsii, enempi ja enempi. Omiin etuihin jotka kasvaa vain, ilman tulosta, ei puututa..! Hei tuokaa shamppanjaa, koruja, lahjoja, lentomatkoja, riekonrintaa, ilmaislippuja perheellekkin, näin hoidamme asioita mieleiseksenne. Kansa ei kiinnosta kuin yleisönä ja äänestäjänä ja lystin maksajana. Ilman käsitystä normi elämästä ja työkokemusta vailla , hommat hoidetaan hurlumhei!!Ministeriksi pääsee taustoilla, joilla ei muutoin kelpaisi töihin.


    • Anonyymi00003

      Voisi ihan hyvin vaatia korkeakoulututkinnon.
      Ministerit päättävät niin tärkeistä asioista, ettei joku sairaanhoitaja niistä mitään ymmärrä.

    • Anonyymi00004

      Koska nykyisin pääministerille on annettu niin paljoon valtaoikeuksia, niin henkilöstä pitäisi voida kansalaisten äänestää. Se käytäntö, että puolueen puheen johtajasta tulee automaattisesti pääministeri on huono! Puolueethan valitsevat puheenjohtajansa sen mukaan kuka kerää eniten ääniä puolueelle, eikä suinkaan pätevintä! Tämän olemme saaneet todistaa monta kertaa ja taas on sellainen luvassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2455
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      37
      2077
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      945
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      778
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      630
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      491
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      485
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      452
    Aihe