Köyhät kyykkyyn.! No mitäs se tarkoittaa myös pienyrittäjiltä loppuu mani kun rahavirrat pienenee. Jee jee .
Sivistyneesti
11
95
Vastaukset
Tuo vain tarkoittaa sitä, ettei sen yrittäjäsi yritysidea ole kannattava, joten pitää miettiä uusi tapa saada yritys tuottamaan uudella yritysidealla!
- Anonyymi00002UUSI
Etkös sinä ole myös sitä mieltä ettei oikein kukaan yrityksen tuloksentekijöistä oikeasti ansaitse palkkaansa.
Anonyymi00002 kirjoitti:
Etkös sinä ole myös sitä mieltä ettei oikein kukaan yrityksen tuloksentekijöistä oikeasti ansaitse palkkaansa.
Tuo kommenttisi kertoo vain sen, ettet ymmärrä mitään etkä edes lukemaasi!
Yrityksellä ei ole tuloksentekijöitä vaan työläisiä jotka tekevät yrityksen antamaa työtä. Tulos on yrityksen aikaansaamaa kun se menestyy!
Miksi ihmeessä joku tuloksentekijä menisi yritykseen jakamaan tulostaan, jos sen kerran voisi itsekin pitää kokonaan veroja lukuun ottamatta?
Kerro sinä miten näet asian!- Anonyymi00004UUSI
YXKAXEX kirjoitti:
Tuo kommenttisi kertoo vain sen, ettet ymmärrä mitään etkä edes lukemaasi!
Yrityksellä ei ole tuloksentekijöitä vaan työläisiä jotka tekevät yrityksen antamaa työtä. Tulos on yrityksen aikaansaamaa kun se menestyy!
Miksi ihmeessä joku tuloksentekijä menisi yritykseen jakamaan tulostaan, jos sen kerran voisi itsekin pitää kokonaan veroja lukuun ottamatta?
Kerro sinä miten näet asian!Sitten yrityksillä on vielä kaltaisiasi loispummieläkeläisiä elätettävänään😁
Anonyymi00004 kirjoitti:
Sitten yrityksillä on vielä kaltaisiasi loispummieläkeläisiä elätettävänään😁
Olet taas väärässä kuten Anaali nikkisi jo suoraan kertoo. Olen aina, lukuun ottamaa paria kolmea työtön viikkoani rahoittanut ansaitsemalla oman eloni ja nuokin viikot omilla säästöillä. Olen työnantajieni kanssa maksanut työeläkevakuutusmaksuni täysmääräisesti. En siis ole mikään pummi mutta sinä ehkä olet, olenhan maksanut sinunkin koulutuksesi, vaikka kansakoulun neljää luokkaa lukuun ottamatta minun kouluni on aina maksanut. Olet todellinen Anaali etkä osaa ajatella tosiasioita!
YXKAXEX kirjoitti:
Tuo kommenttisi kertoo vain sen, ettet ymmärrä mitään etkä edes lukemaasi!
Yrityksellä ei ole tuloksentekijöitä vaan työläisiä jotka tekevät yrityksen antamaa työtä. Tulos on yrityksen aikaansaamaa kun se menestyy!
Miksi ihmeessä joku tuloksentekijä menisi yritykseen jakamaan tulostaan, jos sen kerran voisi itsekin pitää kokonaan veroja lukuun ottamatta?
Kerro sinä miten näet asian!Höpöhöpö. Miten voit olla noin yksinkertainen. Suurimmille ja kaikkein menestyneimmille yrityksille on tyypillistä, etteivät omistajat ymmärrä juuri mitään yrityksen toiminnan substanssista. Suurimmat yritykset ovat usein eläkeyhtiöiden, muiden instituutioiden, valtion ja sijoutusrahastojen omistuksessa. Niiden toimiva johto ja koko suunnitteluhenkiklökunta on tavanomaisesti palkattuja. Poikkeuksia toki on mutta suurissa yrityksissä harvoin. Ehkä tunnetuin poikkeus on Elon Musk. Hän omistaa, johtaa ja osallistuu yhtiöidensä toiminnan suunnitteluun. Meilä Suomessa Nokiaa, Nordeaa, Sampoa, Konetta, Wärtsilää, UPM:ää, Fortumia, Nestettä eikä muitakaan suuria yrityksiä johdeta omistajien toimesta yrityksen toiminnan sisällön osalta. Sitä johtavat palkattu johto ja sunniittelun asiantuntijat. Kovalla palkalla, tottakai. Idea on tietysti siinä, että yksittäisellä insinöörillä tms. voi olla paljon osaamista, mutta rahoitukseen yms. hartiat eivät riitä. Jos olet joskus seurannut vaikkapa Formula-autojen mestystekijöitä, avainasemassa ovat huippupalkatut suunnitteluinsinöörit, eivät yrityksen omistajat. Omistajat varmistavat vain sen, että rahaa on riittävästi suunnitteluun.
Olet ilmeisesti ollut jonkinlaisen nakkikioskityyppisen yrityksen osakkaana, minkä vuoksi et ymmärrä mitään todellisesta suuremmasta yritystoiminnasta.mielipidepankki kirjoitti:
Höpöhöpö. Miten voit olla noin yksinkertainen. Suurimmille ja kaikkein menestyneimmille yrityksille on tyypillistä, etteivät omistajat ymmärrä juuri mitään yrityksen toiminnan substanssista. Suurimmat yritykset ovat usein eläkeyhtiöiden, muiden instituutioiden, valtion ja sijoutusrahastojen omistuksessa. Niiden toimiva johto ja koko suunnitteluhenkiklökunta on tavanomaisesti palkattuja. Poikkeuksia toki on mutta suurissa yrityksissä harvoin. Ehkä tunnetuin poikkeus on Elon Musk. Hän omistaa, johtaa ja osallistuu yhtiöidensä toiminnan suunnitteluun. Meilä Suomessa Nokiaa, Nordeaa, Sampoa, Konetta, Wärtsilää, UPM:ää, Fortumia, Nestettä eikä muitakaan suuria yrityksiä johdeta omistajien toimesta yrityksen toiminnan sisällön osalta. Sitä johtavat palkattu johto ja sunniittelun asiantuntijat. Kovalla palkalla, tottakai. Idea on tietysti siinä, että yksittäisellä insinöörillä tms. voi olla paljon osaamista, mutta rahoitukseen yms. hartiat eivät riitä. Jos olet joskus seurannut vaikkapa Formula-autojen mestystekijöitä, avainasemassa ovat huippupalkatut suunnitteluinsinöörit, eivät yrityksen omistajat. Omistajat varmistavat vain sen, että rahaa on riittävästi suunnitteluun.
Olet ilmeisesti ollut jonkinlaisen nakkikioskityyppisen yrityksen osakkaana, minkä vuoksi et ymmärrä mitään todellisesta suuremmasta yritystoiminnasta.Suurissakin yrityksissä yritys tekee tuloksen ja ihmiset ovat siellä vain töissä!
YXKAXEX kirjoitti:
Suurissakin yrityksissä yritys tekee tuloksen ja ihmiset ovat siellä vain töissä!
Kirjanpidollisesti yritys tekee jonkinlaisen liiketuloksen. Se voi olla voitollinen, mutta se voi olla myös tappiollinen. Yrityksen liikevaihdosta on maksettava erilaisia kuluja kuten esim. vuokra-, raaka-aine- ja palkkakuluja. Yrityksen toiminnasta menestys on riippuvainen näistä kaikista. Ilman työntekijöitä vähänkään suurempi yritys ei kykene yksinkertaisesti toimimaan. Ihmiset eivät ole yrityksessä vain töissä. Palkansaajat eivät tee pelkästään mekaanisia työtehtäviä vaan osan panos on yrityksen menestymisen kannalta aivan ylivertaisen olennainen. Ilman tällaista osaavaa työvoimaa, osa yrityksistä ei menestyisi lainkaan. Esim. yksityinen terveysasema ei toimisi päivääkään ilman palkattuja ammattitaitoisia lääkäreitä ja sairaanhoitajia. Heidän panoksensa on täysin korvaamaton. teknologiayritykset eivät toimisi ilman erittäin osaavia inisnöörejä. Pankit eivät toimisi ilman ammattitaitosia ekonomisteja.
Toisaalta syytät ay-liikettä siitä, että se jollain lailla rosvoaisi yrityksiä. Sitten seuraavassa lauseessa kerrotkin, että palkansaajat ovat vain töissä eli heitä ei oikeastaan välttämättä edes tarvita. Jos palkansaajista ei ole kuin pelkkää riesaa yrityksille, niin miksi ihmeessä yrittäjät eivät hoida hommiaan itse ja jätä "ahneet" palkolliset palkkaamatta? Sillähän heistä päästään.
Yrityksen tulos jää yrityksen käyttöön. Yritys saa itse päättää, mitä se tulokselleen tekee. Sinähän väitit olleesi yrittäjä etkä kuitenkaan edes tätä tiedä tai älyä. Eivät palkansaajat voi puuttua millään tavalla siihen, mitä yritys päättää tuloksellaan tehdä. Se voi siirtää tuloksen yrityksen vapaaseen pääomaan tai jakaa sen osinkoina taikka käyttää heti yrityksen toiminnan laajentamiseen. Sen on yrittäjän ihan vapaasti päätettävissä. Tässä suhteessa palkansaajat ovat vain töissä ja saavat sovitun korvauksen työstään. Palkat ovat osa yrityksen kuluja, jotka muiden kulujen ohella vähennetään yrityksen liikevaihdosta ennen tulosta.- Anonyymi00005UUSI
YXKAXEX kirjoitti:
Suurissakin yrityksissä yritys tekee tuloksen ja ihmiset ovat siellä vain töissä!
Kuka ja mikä pakottaa sitten heitä palkkaamaan tuloksentekijöitä jos itse pystyvät sen tekemään? Eikö ilman palkka menoja positiivinen tuloskin olisi parempi. Suomessa on siis sinun mielestä yritykset tyhmiä kun palkkaavat työntekijöitä kun ilman työntekijöitäkin voivat tuloksen tehdä.
- Anonyymi00001UUSI
Pienyrittäjät joutaa kuivahtaa, tärkeintä on, että Kesko pärjää, jotta osakkeenomistajat saavat osinkoina pienituloisten rahat haltuunsa.
Lidl tulisi kieltää, se haittaa Keskon bisnestä liiallisesti! - Anonyymi00003UUSI
Pienyrittäjät äänestivät persuja 🤣🤣🤣🤣 nauran kun menevät konkkaan, koska äänestivät persuja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83132956Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1982804Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy532405Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1661484Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään521209Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171202- 58873
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j13854- 19799
- 77784