Talous|Näkökulma
Konsultin laskelmat paljastavat: Näin paljon datakeskukset uhkaavat pian syödä sähköä
Suomeen on vuosikausia toivottu ulkomaisia investointeja. Nyt on tiedossa etenkin uusia datakeskuksia, mutta ne nostattavat jo karvoja pystyyn: eikö vähempikin riittäisi. 9pmKaasuverkkoyhtiö ilmoittautui apuun sähköpulan varalta.
Sähkösyöpöt
4
104
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tilanne SuomessaKulutusosuus: Datakeskukset syövät tällä hetkellä jopa noin 8 % Suomen sähköntarpeesta.Tulevat ennusteet: Konesalien sähkönkulutuksen Suomessa arvioidaan nousevan 5–6 terawattituntiin (TWh) vuoteen 2030 mennessä. Tämä on noin 3–4 prosenttia Suomen kokonaiskulutuksesta.Verkko- ja kapasiteettihaasteet: Fingridin mukaan suunniteltujen datakeskushankkeiden sähkönkyselyt ylittävät jo kolminkertaisesti Suomen nykyisen huippukulutuksen, mikä luo alueellisia jakelupaineita erityisesti Etelä-Suomessa.Haasteet ja ratkaisutHintavaikutukset: Joustamaton sähkönkulutus saattaa aiheuttaa tai siirtää hintapainetta kotitalouksille tyyninä hetkinä, kun tuulivoiman tuotanto on matalalla.Kaukolämpö ja vihreä siirtymä: Datakeskukset kuluttavat sähköä ympäri vuorokauden, mikä tekee niistä ihanteellisia ostajia uusiutuvalle energialle ja vauhdittaa uusien voimaloiden rakentamista. Lisäksi niiden tuottama massiivinen hukkalämpö voidaan hyödyntää suoraan alueellisissa kaukolämpöverkoissa.
- Anonyymi00002
Suomen datakeskusten määrä ja sähkönkulutus on kasvussa, mikä voi nostaa pörssisähkön hintaa.
Selvitysmies Veli-Matti Mattilan raportin mukaan sähkön vuosikeskihinta voi nousta jopa kymmenen prosenttia.
Datakeskusten sähkönkäytön joustavuus ja hukkalämmön hyödyntäminen voivat lieventää hintavaikutuksia. - Anonyymi00004
Nyt käytössäolevien ja vielä rakenteilla olevien datakeskusten sähkönkulutus on n. 40% enemmän kuin mitä (uusimman ydinvoimalamme) Olkiluoto 3:n vuosituotanto on mikä taas tarkoittaa sitä että sähköä joudutaan tuomaan todella paljon enemmän kuin esim. viime talvena.
Tulette siis näkemään ja kokemaan että sähkönhinta nousee tavallisella tallaajalla todella rajusti.
- Anonyymi00003
Se on hyvä että tulee myös uutta tuotantoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611179- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että327659- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75576
- 56564