Tuulivoima / Kunnanhallituksen kokous huomenna

Anonyymi-ap

Teidän pöydällänne ei ole vain kaavapäätös. Teidän käsissänne on kokonainen maisema, sukupolvien muistot ja paikka, jota sadat ihmiset kutsuvat toiseksi kodikseen.

Monelle mökkiläiselle tämä järvenranta, metsän hiljaisuus ja vuodenaikojen rytmi eivät ole vain vapaa-ajan viettoa. Ne ovat paikka hengittää silloin, kun elämä käy raskaaksi. Paikka, jossa lapset ovat oppineet uimaan, jossa vanhemmat ovat opettaneet kalastamaan ja jossa isovanhempien muistot elävät vielä rantasaunan lauteilla.

Kun keskelle tätä yhteisöä suunnitellaan massiivista tuulivoima-aluetta, kyse ei ole vain voimaloista horisontissa. Kyse on siitä, että hiljaisuus katoaa. Pimeä yö muuttuu välkkyvien valojen maisemaksi. Metsän luonnollinen ääni peittyy jatkuvaan huminaan. Ja samalla katoaa jotain, mitä ei voi rahassa mitata: tunne rauhasta ja siitä, että tämä paikka on säilynyt sellaisena kuin se on aina ollut.

Me ymmärrämme uusiutuvan energian tarpeen. Mutta tulevaisuutta ei saa rakentaa niin, että samalla rikotaan ne paikat, joissa ihmiset palautuvat, lepäävät ja kokevat yhteyttä luontoon.

Onko oikein, että satojen mökkiläisten elämäntyö, säästöt ja rakkaimmat paikat menettävät arvonsa yhden päätöksen seurauksena? Onko oikein, että vuosikymmenten aikana rakentunut mökkikylä muutetaan teolliseksi energiavyöhykkeeksi ilman, että ihmisten kokemaa menetystä todella ymmärretään?

Te voitte vielä pysähtyä kuuntelemaan. Katsomaan karttojen sijaan ihmisiä niiden takana. Jokaisen mökin ikkunassa on tarina. Jokaisella rannalla on muistoja. Jokaisella päätöksellä on seuraukset, jotka näkyvät vielä vuosikymmenten päästä.

Pyydämme teitä harkitsemaan uudelleen. Etsikää ratkaisu, jossa uusiutuva energia ja ihmisten elinympäristö voivat aidosti olla tasapainossa. Älkää tehkö päätöstä, jota tulevat sukupolvet joutuvat ihmettelemään.

Kaikkea menetettyä ei voi enää palauttaa.

41

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kun isot pojat ja tytöt isosta bisnesmaailmasta kertoo miten asiat menee, pienen kunnan viranhaltijat ja päättäjät katsovat haltioituneina ja siinä heitetään bussin alle niin Kilpimäen alueen kuntalaiset kuin Petäjäjärven ja muiden lähialueiden mökkiläisetkin. Nostetaan samalla myös korkeariskinen luonnontuhoamiskortti pöytään ja heitetään sekin bussin alle. Ja sitten toki selitetään kuinka kunta hoitaa ihan vaan lakisääteisiä tehtäviä ja suvereenisti unohdetaan, että päätös on täysin omissa käsissä.

      • Anonyymi00002

        Vastuunpakoilija isolla V:llä.


    • Anonyymi00003

      Voi helvetti tätäkin hommaa!!

      • Anonyymi00004

        Semmoinen sirkus.


    • Anonyymi00005

      Vielä on aikaa alkaa pitämään Heinäveden puolia. Luonnon, nykyisten kuntalaisten ja vapaa-ajanasukkaiden.

    • Anonyymi00006

      Tässä suurin ongelma on ruotsalainen jättiyhtiö , joka hakee taloudellista kasvua vuokraamalla maat tuulivoimateollisuudelle. Mukavaa vuokratuloa ilman investointeja.

      Niin ne valloittajat veivät aikoinaan Suomen maat svedupelleille ja nyt homma jatkuu tällä tavalla.

      On se ihmeellistä, suomalaisen nöyrisytely niiden edessä.

    • Anonyymi00007

      Miten on menny kokous???

    • Anonyymi00008

      Nyt sopii vain toivoa, että valtuutetut ymmärtävät, ettei tällaiselle vastaavalle paikalle ole Suomessa tehty tämän kokoista tuulivoima-aluetta. Sadoille kesämökeille ja vakituisille asukkaille kaavoitetulle alueelle.

      Kuntapäättäjän rooli on helppo ja "vastuuton" siihen asti, kun päätetään sataman uudistamisesta, puiston rakentamisesta tai yhdistysavustuksista. Toivottavasti ymmärretään, että tuulivoimapäätöksellä linjataan samalla satojen, ellei yli tuhannen, ihmisten tulevaisuus Heinävedellä. Ja tällä kertaa suurimmalta osalta otetaan pois ja muutamalle annetaan lisää.

      On törkeää leimata ja vähätellä tuulivoiman "vastustajia". Kyse ei ole vastustamisesta, vaan vuosikymmenten kiinteistöinvestointien, omien alueiden ja luonnonrauhan PUOLUSTAMISESTA.

      • Anonyymi00009

        Sairasta on hyökätä ihmisiä kohtaan, jotka ovat huolissaan alueen vetovoimaisuudesta, pohjavesien säilymisestä tai koko kunnan tulevaisuudesta.
        Se joka haukkuu ihmisiä mielenvikaiseksi siksi, että ihmiset haluavat säilyttää Suomen yhden kauneimmista luonnonalueista sekä säilyttää monien perheiden mahdollisuuden elää rauhassa alueella, on itse nimenomaan sairas. Vähintään kaksi persoonaa omaava, joka on valmis tuhoamaan paikan kauneinta Suomea! Todella törkeää!


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Sairasta on hyökätä ihmisiä kohtaan, jotka ovat huolissaan alueen vetovoimaisuudesta, pohjavesien säilymisestä tai koko kunnan tulevaisuudesta.
        Se joka haukkuu ihmisiä mielenvikaiseksi siksi, että ihmiset haluavat säilyttää Suomen yhden kauneimmista luonnonalueista sekä säilyttää monien perheiden mahdollisuuden elää rauhassa alueella, on itse nimenomaan sairas. Vähintään kaksi persoonaa omaava, joka on valmis tuhoamaan paikan kauneinta Suomea! Todella törkeää!

        Onhan se uskomatonta, että näiden henkilöiden, jotka arvostelevat Kilpimäen ympäristön omien tonttien, kiinteistöjen ja omaisuuden puolustajia, oma omaisuus on kaukana Kilpimäestä.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Onhan se uskomatonta, että näiden henkilöiden, jotka arvostelevat Kilpimäen ympäristön omien tonttien, kiinteistöjen ja omaisuuden puolustajia, oma omaisuus on kaukana Kilpimäestä.

        Ja myös päättäjissä on näitä henkilöitä. Kun ei tule omaan ympäristöön, ei haittaa että sadat muut ihmiset tulevat kärsimään jäätävän kokoisen tuulivoima-alueen haitoista loppuikänsä.

        Kuntaliitos pitää huolen, että Heinävesi pääsee nauttimaan kiinteistöverotuloista vain hetken. Sen jälkeen "emokunta" tiputtelee palvelut toisensa jälkeen pois ja tuulivoimatuotot valuvat emokunnan kehittämiseen.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Ja myös päättäjissä on näitä henkilöitä. Kun ei tule omaan ympäristöön, ei haittaa että sadat muut ihmiset tulevat kärsimään jäätävän kokoisen tuulivoima-alueen haitoista loppuikänsä.

        Kuntaliitos pitää huolen, että Heinävesi pääsee nauttimaan kiinteistöverotuloista vain hetken. Sen jälkeen "emokunta" tiputtelee palvelut toisensa jälkeen pois ja tuulivoimatuotot valuvat emokunnan kehittämiseen.

        Pienet yritykset kaatuu. 250 taloutta kun tekee jatkossa ostot muualla, se vaikuttaa heti liiketoimintaan ja sen myötä kunnan verotuloihin. Kiinteistöverot tuuliteollisuudesta ei tule riittämään kattamaan kunnan menoja.

        Mutta kun ei vaan ole penaalissa teräviä kyniä. Pelkkiä heikkoja lenkkejä. Kansallismaisema tuhotaan. Jääpä jälkipolville historiaa, kuka tuhosi Suomen pyhmpiin paikkoihin kuuluvan Heinäveden kauniin luonnon ja ihmisten terveyden, kunnan elinvoimaisuuden.


    • Anonyymi00013

      Tuulivoima on juuri sitä mitä Kepulaiset kuntapäättäjät kuntaa haluaa. Saadaan hitunen verotuloja, mutta ei luoda yhtään pysyvää työpaikkaa "duunareille" jotka ei kepua äänestä. Näin taataan se vuosikymmenien kehitys jota Heinävedellä on harjoitettu meenestyksekkäästi. On saatu ajettua alas koko terveydenhoito ja kunnassa olevien kiinteistöjen arvot. Kohta katoaa viimeisetkin palvelut kirkonkylästä. Mutta onni ja autuus, että kepujohto kunnantalolla säilyy.

      • Anonyymi00015

        Vaihda jo levyä! Kuka ne ehdotukset vie hallituksen päätettäväksi? Ja vielä puutteellisin tiedoin! Kuka?!


      • Anonyymi00016

        Kunnanjohtaja Maarika Kasonen,
        kunnanvaltuuston puheenjohtaja Mervi Hokka, kunnanhallituksen puheenjohtajana Anna Vauhkonen
        olivat 2022 Tuulivoima-asiaa käsittelemässä kunnassa.
        Vauhkonen Kepu
        Hokka SDP
        Kasonen? Veikkaus kok, koska veljeilee mm. Orpon kanssa...

        " Tällä hetkellä ajankohtaista on tuulivoimakeskustelu, jossa Mervi Hokka SDP, on kallellaan tuulipuistojen suuntaan, sillä ”jollain meidän pitää yrittää turvata kunnan elinvoimaisuutta”. Heinäveden lehti2024

        Oliko sinulla tähän lisättävää?


    • Anonyymi00014

      Ymmärtävätköhän valtuutetut mikä valtuutetun rooli on? Tuulivoimahanke on edennyt täysin sen mukaan, mikä on minimi pakollinen, jotta lakipykälät täyttyvät.

      Arvot, joita strategiassa ja muissa papereissa toistellaan, ei päde tämän hankkeen kanssa. Missä on avoimet, osallistavat ja vuorovaikutteiset keskustelutilaisuudet, missä päättäjien argumentit puolesta / vastaan, mistä näemme avointa dialogia hankkeen etenemisestä? Ei mistään. Yleensä vastaavat hankkeen muissa kunnissa käydään avoimesti läpi ja keskustellaan, kysytään, analysoidaan. Ei Heinävedellä. Päättäjät todella luulevat, että voivat tehdä päätöksen hiljaisuudessa ja nimettömänä.

      Avoin dialogi: 0
      Osallistaminen: 0
      Avoimuus viestinnässä: 0
      Päättäjien ulostulot asian suhteen: 0
      Kuntalaisten arvostus: 0
      Mökkiläisten arvostus: 0

    • Anonyymi00017
      • Anonyymi00018

        Voiko olla, että kunnanhallitus oli yksimielinen? Eikö kukaan pidä näin suuren alueen asukkaiden ja vapaa-ajanasukkaiden puolia!? SAIRASTA!

        Siellä taitaa olla muutama henkilö, joka tulee näkemään voimaloiden koko elinkaaren. Oma vanhuus turvattu, tai onko sekään, jos ja kun kuntaliitos on lähellä.

        KIITOS IHAN HELVETISTI TÄSTÄ! Me nuoret kiitämme tästä päätöksestä.


    • Anonyymi00019

      Muutama kysymys kunnanhallituksen jäsenille:

      1. Kuinka monta euroa uskotte tästä hankkeesta valuvan Heinäveden kehittämiseen vuosien saatossa? (Kuntaliitos)

      2. Miksi suuryhtiöt ovat teille tärkeämpiä kuin Heinäveden valinneet kuntalaiset ja mökkiläiset?

      3. Oletko todella sitä mieltä, että näin suuri tuulivoima-alue sopii Kilpimäen ympäristöön?

      4. Eikö pelota, mitä riskejä hanke sisältää?

      Toivon teille kaikille pitkää ikää, jotta varmasti näette mitä tästä kaikesta seuraa. Ehdotan myös vuosittaisia Heinäveden tuulivoimapäiviä, jossa voimme kaikki iloita yhdessä historian huonointa päätöstä. Esiintyjinä kunnanhallituksen ja valtuuston nykyiset jäsenet.

      • Anonyymi00020

        Ja kutsuvieraana Maarika Kasonen! 🤡 Mervi Hokka ja Anna Vauhkonen, missä he silloin ovatkaan. 🤡


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Ja kutsuvieraana Maarika Kasonen! 🤡 Mervi Hokka ja Anna Vauhkonen, missä he silloin ovatkaan. 🤡

        Päätöksen tekee nykyinen valtuusto, mutta tokihan tuollekin kolmikolle kutsu lähtee tämän hankkeen liikkeelle laittaneina.

        Heinäveden kunta on tässä viiden vuoden aikana muuttunut täysin päinvastaiseksi kun luulin. Valtuutetut saa kantaa vastuun, kun hankkeen konkreettiset tulokset mm. pk-yrittäjien palveluiden käytön suhteen alkaa näkymään. Eiköhän eurot suuntaudu Varkauteen tästä lähtien. Tokihan varkautelaisetkin pääsevät nauttimaan rikkoutuneesta kansallismaisemasta, kun tornit on pystyssä. Näkyy monelle ranta-asuinalueelle Varkaudessa.


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Ja kutsuvieraana Maarika Kasonen! 🤡 Mervi Hokka ja Anna Vauhkonen, missä he silloin ovatkaan. 🤡

        Ai juu, jännäkakka kohta on h... hetki klo lähenee 18:sta. Juomat kylmässä 🥂🥂🥂🤡🌈🤡🌈🤡😂


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Ai juu, jännäkakka kohta on h... hetki klo lähenee 18:sta. Juomat kylmässä 🥂🥂🥂🤡🌈🤡🌈🤡😂

        Hah hah 🤡 toivottavasti tuli housuun.
        Suomi-viinako vai Leijona-pullo jäi korkkaamatta?


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Hah hah 🤡 toivottavasti tuli housuun.
        Suomi-viinako vai Leijona-pullo jäi korkkaamatta?

        Pyh, kyllä se on meidän viinikellarissa eri tasoa kuin sinun jääkaappi Suomi-viinalla ja pakastimen pakastepitsalla 🤡🌈🎪

        Taste of Diamonds odottaa kellarissa nyt. Toivotaan tärppäävän vielä tänä vuonna, niin saadaan pullo auki 🍾


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00024 kirjoitti:

        Pyh, kyllä se on meidän viinikellarissa eri tasoa kuin sinun jääkaappi Suomi-viinalla ja pakastimen pakastepitsalla 🤡🌈🎪

        Taste of Diamonds odottaa kellarissa nyt. Toivotaan tärppäävän vielä tänä vuonna, niin saadaan pullo auki 🍾

        Vai vielä viinikellari ja Taste of Diamonds🤣🤣
        Tarkoitit varmaan kerrostaloyksiösää yksin nautittu Saarioisten makaronilaatikko ja Coopin Lager? 🤡


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00025 kirjoitti:

        Vai vielä viinikellari ja Taste of Diamonds🤣🤣
        Tarkoitit varmaan kerrostaloyksiösää yksin nautittu Saarioisten makaronilaatikko ja Coopin Lager? 🤡

        Ihmeellisiä juomia ja ruokia sinulla. Ei mitään sivistytä ja tyylikkyyttä. Olet varmaan ulkoisestikin epähuolitellun näköinen, sellainen luontaan työntävä sössöttäjä🤡🌈


      • Anonyymi00027
        Anonyymi00026 kirjoitti:

        Ihmeellisiä juomia ja ruokia sinulla. Ei mitään sivistytä ja tyylikkyyttä. Olet varmaan ulkoisestikin epähuolitellun näköinen, sellainen luontaan työntävä sössöttäjä🤡🌈

        🎯🎯🎯


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00027 kirjoitti:

        🎯🎯🎯

        Itelleskö taas vastailet? Ei ois pitänyt opettaa sulle uutta emojia, kun otit heti käyttöön 🤣🤣🤣


    • Anonyymi00030

      Päättäjillä upea asenne tukea mieluummin suuryrityksiä kuin oman kunnan asukkaita ja mökkiläisiä. Ehkä sieltä tulee upeampia selkääntaputuksia ja pieni hyvävelikiitos pinssin muodossa.

      • Anonyymi00031

        Ikuinen kakkonen kävi yrityskurssin. Luulee olevansa ja ymmärtävänsä yrittäjän elämää virkamiespalkalla. Vitsikirja paisuu hölmölän tarinoista.


      • Anonyymi00032

        Minä voin teettää kunnanhallituksen jäsenille tuulivoimapinssit, joissa on näppärä kääntömahdollisuus. Toisella puolella on keskisormi, jonka voi aina kääntää näkyviin kun Kilpimäen lähialueen asukas tai mökkiläinen tulee vastaan.


      • Anonyymi00041
        Anonyymi00031 kirjoitti:

        Ikuinen kakkonen kävi yrityskurssin. Luulee olevansa ja ymmärtävänsä yrittäjän elämää virkamiespalkalla. Vitsikirja paisuu hölmölän tarinoista.

        Nyt voi hakea vaikka Navitaksen yritysneuvojaksi. Kokemuksen syvällä rintaäänellä 🤭


    • Anonyymi00033

      Millainen otus voi tehdä päätöksiä ihmisen moraalin vastaisesti? Millainen otus voi katsoa ihmisen kärsimystä tuntematta mitään?
      Moraaliton? Empatian puute loistaa.
      Mieli, joka tuhoaa. Tekee sen tahallaan, edustaa järjestelmää, jolla on ihmisen kasvot. Onko sielua niillä?

      • Anonyymi00034

        Minä ihmettelen sitä, miten kaukana Kilpimäestä asuvat puolustavat ja ajavat hanketta niin kovasti. Eikö ole yhtään kykyä asettua yli 200 mökkikunnan ja vakituisten talouksien asemaan. Näistä jokaisella on oma historia ja rakas paikka alueella. Ihan samalla tavalla kuin näillä kannattajilla jossakin muualla.

        Pyytäisinkin nyt sinua, kannattaja, pohtimaan realistisesti, haluaisitko näin suuren tuulivoima-alueen omaan naapuriisi? Mikä kaikki muuttuisi ja mikä kaikki luonnon osalta riskeeraantuisi omassa ympäristössäsi? Sen jälkeen voit vielä tutustua valmisteluaineistoon ja pohtia vielä kerran. Yleensä näitä ei ryhdy miettimään ennen kuin osuu omalle kohdalle.

        Ja toinen kysymys, miksi haluat että Kilpimäen ympäristön asukkaat ja mökkiläiset menettävät rauhallisen ympäristön, puhtaan luonnon, kansallismaisemat ja motivaation kehittää kiinteistöjään kunnalle tulevien kiinteistöverojen eteen muutaman vuoden takia —> kuntaliitos ohjaa varat muualle jatkossa? Jos et itse tule kärsimään tästä, miksi meidän muiden pitäisi?


      • Anonyymi00035
        Anonyymi00034 kirjoitti:

        Minä ihmettelen sitä, miten kaukana Kilpimäestä asuvat puolustavat ja ajavat hanketta niin kovasti. Eikö ole yhtään kykyä asettua yli 200 mökkikunnan ja vakituisten talouksien asemaan. Näistä jokaisella on oma historia ja rakas paikka alueella. Ihan samalla tavalla kuin näillä kannattajilla jossakin muualla.

        Pyytäisinkin nyt sinua, kannattaja, pohtimaan realistisesti, haluaisitko näin suuren tuulivoima-alueen omaan naapuriisi? Mikä kaikki muuttuisi ja mikä kaikki luonnon osalta riskeeraantuisi omassa ympäristössäsi? Sen jälkeen voit vielä tutustua valmisteluaineistoon ja pohtia vielä kerran. Yleensä näitä ei ryhdy miettimään ennen kuin osuu omalle kohdalle.

        Ja toinen kysymys, miksi haluat että Kilpimäen ympäristön asukkaat ja mökkiläiset menettävät rauhallisen ympäristön, puhtaan luonnon, kansallismaisemat ja motivaation kehittää kiinteistöjään kunnalle tulevien kiinteistöverojen eteen muutaman vuoden takia —> kuntaliitos ohjaa varat muualle jatkossa? Jos et itse tule kärsimään tästä, miksi meidän muiden pitäisi?

        Väitän ettei moraalittomilla ja empatiapuutteellisilla ole mitään tahtotilaa vastustaa hanketta, päinvastoin. Saavat vaan voimaa ihmisten kärsimyksestä. Nauttivat siitä. Tunteisiin turha vedota tai negatiivisiin terveysvaikutuksiin, se on kuin kaataisi vettä hanhen selkään.


      • Anonyymi00036
        Anonyymi00035 kirjoitti:

        Väitän ettei moraalittomilla ja empatiapuutteellisilla ole mitään tahtotilaa vastustaa hanketta, päinvastoin. Saavat vaan voimaa ihmisten kärsimyksestä. Nauttivat siitä. Tunteisiin turha vedota tai negatiivisiin terveysvaikutuksiin, se on kuin kaataisi vettä hanhen selkään.

        Heinäveden kunnan johtamiskulttuuri on nimenomaan sitä. Kuin kaataisi vettä hanhen selkään.


      • Anonyymi00037
        Anonyymi00036 kirjoitti:

        Heinäveden kunnan johtamiskulttuuri on nimenomaan sitä. Kuin kaataisi vettä hanhen selkään.

        Sellainen kuva tässä on välittynyt. Paraskaveri on pm P. Orpo, joten ei tarvitse hämmästellä miksi kunta on täysin retuperällä.


    • Anonyymi00038
      • Anonyymi00040

        Kuka tämän asian toi alkujaan kunnalle käsiteltäväksi? Milloin se tapahtui ja kenen toimesta?


    • Anonyymi00039

      Koittakaa nyt jo ihmiset tajuta, mökeillä ei ole enää arvoa yhtään mitään suomessa, ovat pelkkä rasite.Onneksi sain myytyä oman homemörskän jollekkin hölmölle ja nyt siellä humisee tuulipuisto vieressä....ha haaahaaaaa...kivaa varmaan.Tuulimyllyt tulevat ja humina...oletteko mökkiloiset valmiita jatkuvaan huminaan, syytä olisi.

      • Anonyymi00042

        Aika kova on mökkien kysyntä täällä päin ja menee kaupaksi. Tosin kysyntää ei ole mökeillä joiden naapurissa on 10 jättimäistä tuulivoimalaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      8
      1656
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      124
      1642
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      245
      1162
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      186
      996
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      919
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      866
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      845
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      833
    10. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      827
    Aihe