Mannerheim oli Natzi

Palvokaaaaaaaa
5328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos aate sitä vaatiii!

Äänestä

Minusta ei. Hän oli upseeri, mutta ei se ihmisestä natsia tee.

Äänestä
  • entinen valkokenraali ja tsaarinkenraali, joka vihasi bolsuja ja heitä vähänkin muistuttavia. Nämä kun olivat vieneet häneltä merkittävän aseman tsaarinvenäjällä. On enemmän kuin epäselvää, kuinka viattomia hänen toimensa Suomen itsenäisyyden puolesta olivat. Mikäli Venäjällä tsaari olisi pysynyt vallassa, hän tuskin olisi kovinkaan innokkaasti ajanut suomalaisten itsenäisyystavoitteita. Luultavasti jo pelkästään uskollisuuden vala tsaarille olisi sen estänyt. Liioin hänellä ei ollut kovinkaan hyviä muistoja kotimaastaan, jossa hän koki itsensä kaltoin kohdelluksi. Tältä kannalta katsoen kuulostaa oudolta hänen puheensa "kansamme vuosisataisesta vihollisesta", vaikka hän oli luonut uransa juuri tuon "vihollisvaltion" riveissä. Mannerheimista onkin tehty tarkoituksellisesti myyttinen hahmo ja kansallissankari, jolta on riisuttu vähänkin antisankariin viittaavat ominaispiirteet. Jokainen voi mielessään arvioida keiden etuja ja intressejä sellainen palvelee.

    Äänestä

...oliko se hintti?

Äänestä

UPSHEERIKERHOLLA

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uosukainen..... kirjoitti:

Palvokaaaaaaaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu