Turun asukasluku on noin 210.000
Naantalin asukasluku on noin 20.000
Turku on siis noin kymmenen (10x) kertaa Naantalia suurempi asukasluvun osalta. Vastaavasti Naantalin on asukasmäärältään noin 1:10 Turun asukasmäärästä.
Se analogia:
Jos Naantali haluaisi rakentaa suhteessa jotain yhtä kallista suhteutettuna asukaslukuun, sen hintalappu saisi olla noin 44 miljoonaa.
𝐒𝐞 𝐚𝐧𝐚𝐥𝐨𝐠𝐢𝐚:
𝐉𝐨𝐬 𝐍𝐚𝐚𝐧𝐭𝐚𝐥𝐢 𝐡𝐚𝐥𝐮𝐚𝐢𝐬𝐢 𝐫𝐚𝐤𝐞𝐧𝐭𝐚𝐚 𝐬𝐮𝐡𝐭𝐞𝐞𝐬𝐬𝐚 𝐣𝐨𝐭𝐚𝐢𝐧 𝐲𝐡𝐭ä 𝐤𝐚𝐥𝐥𝐢𝐬𝐭𝐚 𝐬𝐮𝐡𝐭𝐞𝐮𝐭𝐞𝐭𝐭𝐮𝐧𝐚 𝐚𝐬𝐮𝐤𝐚𝐬𝐥𝐮𝐤𝐮𝐮𝐧, 𝐬𝐞𝐧 𝐡𝐢𝐧𝐭𝐚𝐥𝐚𝐩𝐩𝐮 𝐬𝐚𝐢𝐬𝐢 𝐨𝐥𝐥𝐚 𝐧𝐨𝐢 𝟒𝟒 𝐦𝐢𝐥𝐣𝐨𝐨𝐧𝐚𝐚.
Nykyaikainen ratikka on matkustusmukavuudeltaan ja kuljetuskapasiteetiltaan superhyvä. Samoin sen hintalappu on superkallis.
En usko että hanke etenee: "Päätös on ehdollinen, sillä Turku edellyttää valtiolta 30 prosentin osuutta ratikan rakentamiskustannuksista. "
...jahas, pitää saada enontekiöläiset ja naantalilaiset ratikan maksumiehiksi....?
[YLE]
Analogiaa Turun ratikan kustannuksista
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww741185EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43678
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30626