Olisi hyvä oppi näis tekijöille jos ne laitettaisiin vähäksi ajaksi vankilaan.
Yle: Käsittämätön ongelma käräjäoikeudessa – rikosten uhrit ikävässä tilanteessa
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012016939.html
Yle: Käsittämätön ongelma käräjäoikeudessa – rikosten uhrit ikävässä tilanteessa
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012016939.html
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos ovat vielä asunnottomia näin saisivat lämpimän paikan missä asua.
Tämä perustuu illuusioosi että kaikki ihmiset pelkää vankilaan joutumista kuten sinä. Toisille se on vaan hengähdystauko kaiken arkisen skeidan väliin missä kerätä voimia. Maksaa myös yhteiskunnalle aika helvetin paljon yksi vankilapäivä ja täysylläpito.
No mikä sitten auttaisi? Olisiko riittävä sosiaaliturva että kenenkään ei tarvitse näpistää sitä nuudelipussia. Se tajuttiin silloin kun sosiaaliturva lanseerattiin, sitä ei tajuta nyt kun oikeisto on vallan kahvassa. Niissä päissä on vain mustavalkoisia ajatuksia, missä ei nähdä monimutkaisia syy ja seuraussuhteita.
Vankilapäivät tulee kalliiksi veronmaksajille niin sen takia
Siellä kallispalkkaiset virkamiehet istuvat pöydän ääressä kravatti kaulassa pieruaan pidätellen tärkeinä päättämässä suklaapatukan näpistyksestä epäillyn kohtalosta. Veronmaksajat maksavat lopulta tuonkin teatterin vaikka eivät näe koko esitystä 😂
****Miksei sarja näpisteliöitä laiteta vankilaan?****
Väännetään vähän rautalankaa. Näpistys on asianomistajarikos, mitä poliisi ei edes tutki, ellei asianomistaja, eli kauppias vaadi tekijälle rangaistusta. Jos vaatii, niin sen jälkeen poliisi kysyy suostuuko kauppias rangaistusvaatimuksen, tai sakkomääräyksen käyttöön. Jos suostuu, niin silloin poliisi kirjoittaa näpistelijälle sakon. Se merkitsee sitä, että kauppias todenköisesti ei koskaan tule saamaan näpistelijältä korvausta sellaisessakaan tapauksessa, missä näpistetty tavara/esine ei enää ole myyntikuntoinen. Siksi kauppiaat usein ilmoittavat, etteivät he suostu, koska vain oikeuden määräämät sakot ovat muuntokelpoisa. Eli, vain oikeuden määräämistä sakoista voi joutua vankilaan, jos niitä ei maksa. Jos asianomistaja ei suostu, niin poliisille ei jää muuta mahdollisuutta, kuin suorittaa esitutkinta ja toimitaa pöytäkirja syyttäjälle oikeuden päätettäväksi, olkoot näpistetty esine arvoltaan kuinka vähäinen tahansa. Näpistysruuhkat oikeudesta ovat kiinni asianomistajasta, eli kauppiaasta, mitä he poliisille vastaavat.
Oikeudenkaan määräämää sakkoa ei saa muuntaa vankeudeksi, jos maksamattomien päiväsakkojen lukumäärä on vähemmän, kuin 16 päiväsakkoa, eikä silloin, jos tekijä on tekohetkellä alle 18 vuotias. Näissä tapauksissa sakot menevät ulosottoon. Rikokseen perustuva ulosotto on ulosottokelpoinen 20 vuotta.
Eli, lain koura on pitkä. Nuorudessakin tapahtunut hölmöily voi joskus kostautua.
Varas on varas eikä mikään "näpistelijä".
Niinpä, ainakin ne, jotka tekevät sitä päivittäin.
Sitten taas törkeiden yksityisten omaisuus rikosten osalta poliisi ei liikauta eväänsäkään.
Tämä on hyvä maa varkaille, ja pellepoliisille.
vankila on kalliimpi vaihtoehto kuin jos joku näpistää suklaapatukan, kuin hotelli
Eli jos näpistää suklaapatukan niin voi saada ilmaisen hotelliyön? Kokeilen tuota heti tänään S-Marketissa.