Miksi ahvenanmaata pitäisi puolustaa

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/asuminen/art-2000012003049.html
" Ahvenanmaa
Vajaa 8 prosenttia vastaajista kokee, että tylyimmät suomalaiset asuvat Ahvenanmaalla. Perusteluissa toistuu etenkin kielikysymys. Moni matkailija on kokenut siellä kielimuurin.
Ahvenanmaata yhdistääkin vastauksissa ennen kaikkea ulkopuolisuuden tunne. Moni on myös sitä mieltä, että etenkin palvelutilanteissa vastaanotto voi tuntua ynseältä tai torjuvalta.
-Mannersuomalaisille palvelu on tylyä. Mies, 65
-En puhu ruotsia, eivätkä he suomea... Nainen, 82
-Asiakaspalvelija ei muka osannut suomea, vaikka juuri kaverinsa kanssa keskusteli suomeksi. Lukija, 56
-Saarella ei haluta palvella suomenkielisiä. Mies, 68
-Paikalliset vaikuttavat sisäänpäin lämpiäviltä. Mies, 70."

Miksi ahvenamaata pitäisi puolustaa, kun mitään kunnioitusta eivät suomalaiset kyseisessä maassa saa ja ovat kiittämätömiä suomalaisia kohtaan.
Hoitakoot itse maaplänttinsä puolustamisen.

5

144

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Aika harva Ahvenanmaan väestöstä on suorittanut asevelvollisuuden, eli koulutettuja sotilaita on vähän? Ahvenanmaa on demilitaristinen vyöhyke, rauhan aikana. Sotatilanteessa miehitetään varmaan nopeasti? Puolustusvoimat on varmaan suunnitelleet asian, se on erittäin tärkeä paikka suomen ja itämeren puolustukselle? Varmaan muutama hävittäjälaivue, laivaston joukkoja Ruotsin puolelta! Ei ole kauan ilman aseita Ahvenanmaa?

    • Anonyymi00002

      Jos tuolle linjalle lähdetään, niin lappilaisia pidetään myös tylyinä muualta tuleville.

      Mitä tulee pääkaupunki Helsinkiin, niin helsinkiläisethän ovat kautta Suomen (kadehdittuja) ja siksi vihattuja. Me kiireiset, nokka pystyssä kulkevat, mielestään paremmat ihmiset...

      Pitäisikö pisteyttää Suomen alueet ja sitten laittaa asevelvolliset täyttämään "rasti ruutuun"-kaavake, mitä näistä alueista he olisivat valmiit puolustamaan ja mitä eivät

      • Anonyymi00003

        Suomalainen puolustaa koko Suomen aluetta, ja sukulaiskansamme Viron vielä kaupan päälle.


      • Anonyymi00005

        "Pitäisikö pisteyttää Suomen alueet ja sitten laittaa asevelvolliset täyttämään "rasti ruutuun"-kaavake, mitä näistä alueista he olisivat valmiit puolustamaan ja mitä eivät"

        Hyvä kysymys, jota on tuskin aiemmin esitetty. Mut alueita on puolustettu kivikaudellakin. Eikö keksitä mitään muuta? Pitäiskö nykyään antaa henki sen takia, että sodan jälkeenkään mikään ei muutu? Jos Venäjä valtaisi Suomen, saattaisi valuutta vain vaihtua rupliin, ja taas opeteltaisi uudet hinnat.

        Miksi joitain vuosia sitten se sotaveteraani teki itsarin armeijan juhlassa Helsingissä heittäytymällä PV:n ajoneuvon alle kun marssittiin? Katsoiko tyyppi, että valtio oli pettänyt hänet niin julmasti?
        Miksi sodittiin? Itsenäisen Suomen edestä. Nyt Suomi kuuluu Eurostoliittoon, siis sama periaate kuin NL, paitsi valuutan nimi ja EU lipun väri on eri. Mitä samaa? Kummassakin lipussa oli tähti. Sama Naton puoleen - uusi Puna-Armeija.

        Itsenäisyyttä kesti n. 80 vuotta. Mihin Suomi seuraavaksi liittyy ehkä joskus 2070 luvulla? Islamilaiseen unioniin? Se on nähty millaista sählinkiä jo korona aika oli. Melkein kuin uusi kommunismi olisi tullut. Pääsi jotkut näyttämään ne todelliset kyntensä ja takinkääntökykynsä.


    • Anonyymi00004

      Miksi ahvenanmaata pitäisi puolustaa?

      Ei sitä kukaan uhkaa niinkuin Nato-suomea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      25
      1625
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1387
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1171
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      76
      1109
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      799
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      746
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      737
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      656
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      656
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe