Istutin 'New Dawn'-köynnösruusun n. metrin päähän talon seinästä eteläpuolelle (vyöhyke 2). Tällaiset asiat alkoivat askarruttaa:
1. Pitääkös köynnösruusua leikata (ja miten)?
2. Miten köynnösruusun saisi talvehtimaan (käytössäni ei ole mitään kylmäkellareita, jonne sen voisi talven tullen siirtää..)?
3. Kuinka nopeasti tämä köynnösruusu mahtaa kasvaa (nyt on vasta n.30cm korkea)? Meneekö vuosia kasvaa parimetriseksi?
Köynnösruusuohjeita?
1
421
Vastaukset
- sari 1
'New Dawn'on kyllä voimakaskasvuinen,se kasvaa kesässä jo pitkäksi. Leikata ei välttämättä tarvi,kuivat ja muuten vioittuneet poistetaan.
Toki sen voi leikata maasta asti,koska se kukkii samanvuoden versoilla.
Talveksi peittelet sen hyvin maahan ja jos leikkaat poikki,silloin sitä on parempi suojata esimerkiksi havuilla.Kyllä sen pitäisi menestyä II-vyöhykkeellä hyvinkin talven,ilman kellaria.
Oletko antanut kunnolla vettä,nyt kun on ollut kuiva kesä ? Multa varmaan on hyvää,jos sen keväällä istutit,joten lisäähän kastelua ja kunnolla.Kyllä sen nyt jo pitäis olla ainakin metrinen,jos ei enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.973998Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973357Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1312668Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2492199Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m971981Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä1001893Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.211829- 1151673
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11331- 571255