Muutama kysymys puolueettomalle raadille

Mitä ihminen voi tehdä, jos häntä ei hyväksytä omana itsenään? Saako ihminen luottaa toisen sanaan ja suuttua, jos ei lupausta pidetä. Saako ihminen kääntää selkänsä sellaiselle, joka on hänen luottamuksensa pettänyt sanoin ja teoin. Saako vapaa-ajalla valita seuransa ja ne, joiden kanssa ajatuksiaan ja yksityiselämäänsä jakaa.
Olen sitä mieltä, että saa. Eikä tarvi selittää. Ei ole tuossa kohtaa vastuuta muiden tunteista. Ja jos ei tule hyväksytyksi omana itsenään, ainoa järkevä teko on lähteä pois.
9182
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyllä noin, mutta kuinka liittyy ikävään?

Äänestä

Evvk. Olet täysin turha tapaus.

1Äänestä

Tietenkin saa, niin minäkin teen. Saatan jopa katkaista välit jos toinen on tarpeeksi ärsyttävä, niinkuin tein eräälle pitkänajan tutulle joka soitti älyttömiä kännipuheluita.

Äänestä

Tietysti, jos se oma toiminta ei turhaan loukkaa ketään, niin saa valita ja elää kuinka tahtoo. Pitää myös itse kantaa vastuu siitä, ettei anna ymmärtää jotain, mitä ei ole valmis antamaan jne.
Miten koet tulleesi loukatuksi ja petetyksi? Ja miten koet, ettet ole tukkut hyväksytyksi omana itsenäsi?

Äänestä
  • Hyviä kysymyksiä. Tuskin olen syytön itsekään, mutta jos rauhallisesti ja asiallisesti kysyn, miksi haluaisin olla kanssanne tekemisissä sen enempää kuin jutustelen tuntemattoman kanssa bussipysäkillä. Pitääkö siitä suuttua? Kun en keksi mitään syytä, miksi haluaisin syventää kanssakäymistä. Vain onko parempi vain vältellä ja toivoa, että muut jossain vaiheessa tajuavat, millä tasolla olen heidän kanssaan valmis liikkumaan. Kumpi loukkaa ja jos loukkaa, onko se minun syyni?

    Äänestä

minä katkon jokasen siteen kaikkiin niihin jotka ovat minua vastaan jossain kohti rikkoneet. silloin vedän ensin pelin rumalle puolelle jonka jälkeen katoan tai mikä pahinta vaanin ja isken paristi jonka jälkeen olen vain kun en koskaan olisikaan tuntenut tätä henkiloa.

Äänestä

Mene itkemään hoitajan luo, joka antaa sinulle ikimuistoisen yön.

Äänestä
  • Se on enemmän sinun alaasi. Ei kiinnosta kuin omat asiat.

    Äänestä

Joo joo joo ja joo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä ihminen voi tehdä, jos häntä ei hyväksytä omana itsenään? Saako ihminen luottaa toisen sanaan ja suuttua, jos ei lupausta pidetä. Saako ihminen kääntää selkänsä sellaiselle, joka on hänen luottamuksensa pettänyt sanoin ja teoin. Saako vapaa-ajalla valita seuransa ja ne, joiden kanssa ajatuksiaan ja yksityiselämäänsä jakaa.
Olen sitä mieltä, että saa. Eikä tarvi selittää. Ei ole tuossa kohtaa vastuuta muiden tunteista. Ja jos ei tule hyväksytyksi omana itsenään, ainoa järkevä teko on lähteä pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu