Tosin nousu johtuu suurimmaksi osaksi sotateollisuuden kasvusta, johon Orpon hallitus syytää rahaa miljarditolkulla lisää. Mutta on myös Marinin esisopimat laivakaupat ynnä Euroopan maiden jo aikoja sitten lähtenyt talouskasvu.
On kuitenkin varottava, ettei oteta tänne kaikkia yrityksiä, joista yksi on datakeskukset, jotka käyttävät suuria määriä Suomen teollisuudelle halpaa sähköa. Se nostaa automaattisesti myös suomalaisten talouksien jo korkeata sähkön hintaa.
Vihdoinkin talouteen annetaan tulla nousua
5
74
Vastaukset
- Anonyymi00001
"Tosin nousu johtuu suurimmaksi osaksi sotateollisuuden kasvusta, johon Orpon hallitus syytää rahaa miljarditolkulla lisää."
Ai Sinä jo UNOHDIT, mikä SSDP vetoinenhallitus Suomen liitti sotilasliittoon 2023 ja paljonko maksut nousevat suhteessa BKT!!??- Anonyymi00003
SDP halusi turvatakuut Suomelle, ei näännyttää Suomea suuriin puolustusmenoihin. Tosin sotateollisuuteen on nyt hyvä satsata, koska niillä on kysyntää. Mutta sitäkään ei tarvitsisi tehdä syytämällä turhan paljoa kaiken maailman välikäsille.
- Anonyymi00002
"On kuitenkin varottava, ettei oteta tänne kaikkia yrityksiä, joista yksi on datakeskukset, jotka käyttävät suuria määriä Suomen teollisuudelle halpaa sähköa. Se nostaa automaattisesti myös suomalaisten talouksien jo korkeata sähkön hintaa."
Tuohan on juuri sitä äärivihervassudemuloisten ajamaa VIHREÄÄ SIIRTYMÄÄ!!!!!!!- Anonyymi00004
Jaa datakeskukset vihreää siitymää? Ei näillä tiktokeilla, watsapeilla ja muilla "tiedonsiirron" jättiläisillä mitään tekemistä vihreään siirtymään. Ennemmin suuria voittoja tavoitteleviin finanssipelureihin.
- Anonyymi00006
Näin huonon talouden nousu alkaa olla jo pakollista, koska varastot alkavat olla jo tyhjiä. Eikä isompaankaan talousluvun nousuun tarvita kovin paljoa parannusta, kun se on niin matalalla oikeistohallituksen toimien jälkeen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873567
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1871413- 771387
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401070Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051010Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.308968- 45897
- 95867
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os77862Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124845