Te, joille on tullut pitempi aikaisesta Libraxin käytön kopetuksesta vieroitus oireita, kertokaa millaisia ne on ollut???
Oisin hakenut tuolla HAULLA, mutta ei toimi tällä hetkellä???!!!
Oisin hakenut tuolla HAULLA, mutta ei toimi tällä hetkellä???!!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minä söin puoli vuotta Libraxia ja sitten lopetin yhtä äkkiä. Minua huimasi ihan älyttömästi, soitin lääkärilleni ja hän sanoi ettei niitä saa lopettaa äkisti vaan vähitellen.Aloitin uudestaan ja vähensin vuorokausiannosta vähitellen. Näin huimaus pysyi poissa.
Kuinka monta tablettia söit päivässä ? Mä syön 1-2 jos on työpäivä tai muuta menoa. Ei oo oireita taukopäivinä. Ja mun lääkäri oli sitä mieltä, että vieroitusoireita ei tule.
Söin puoli vuotta kolmea joskus jopa neljääkin pilleriä vuorokaudessa. Muuten en pystynyt menemään mihinkään.
Popsin kanssa viime vuonna reilut puoli vuotta 3/vrk ja lopetin seinään lääkärin kehotuksesta. Ei tullut huimauksia eikä mitään muitakaan vapinoita Libraxista ei.
Pahentuko teidän oireet, kun lopetitte Libraxin? Eli auttaako ne vaan tilapäisesti ja sitten kun lopettaa niin oireet palaa ja jopa pahempana? Onko teillä auttanu toi Librax syönnin jälkeen pika pikaa vessaan ongelmaan?
Mihin vaivaan lääkäri määräsi Libraxia. Mulle lääkäri on määrännyt refluksista johtuviin kipuiluihin. No, nyt sitten toinen gastrolääkäri sanoi ettei hän todellakaan suosittele tätä lääkettä ja että sen tehokin on sitäsuntätä?? Minä en ole syönyt vakituisesti, ottanut 1-2 pahimpina päivinä.
Miten bentsoja määrätään vatsa/suoli sairauksiin jos bentsot pahentaa näitä?
itse en kovin usein kyllä käytä libraxia, koska se ei kauheasti auta kun ,mul o ummetus painotteinen ibs. ripuliin se tuntuu auttavan. sehän hidastaa vatsan toimintaa ja suolen liikkeitä muuteskin.