Mikä avuksi, kun alapään limakalvoja kutiaa tosi paljon ja raavin yöllä paikat punaisiksi. Papan yhteydessä otettu hiivatesti oli negatiivinen, eikä sukupuolitauteja pitäisi olla. Muutamaa kutiavaa pallukkaa lääkäri sanoi normaaleiksi "finneiksi", mutten ole ihan samaa mieltä. Kädessä on muutama kutiava syylä, voivatko nämä olla pirullisen kutinan alkulähde? Ceridalin lipidose -suihkeella kehotettiin pesemään, ettei vesi kuivata lisää, muttei siitä ole suurempaa apua. Onko kukaan saanut kutinaansa kuriin ja millaisin keinoin. Häiritsee jo elämää aika tavalla, varsinkin yöunta. Kiitollinen kaikista vinkeistä.
Neito
Neito
Vastaukset 3
Vanhimmat
Koepalan otattaminen on kivuliasta, mutta kun ja jos diagnoosi löytyy, saat avun nopeasti sen jälkeen. Oikean lääkkeen löytyminen on tärkeintä. Siksi ei pitäisi heti antaa I-luokan kortisonivoiteeseen luottaa, jos kutina jatkuu.
Olen samaa mieltä - mene uudestaan lääkäriin. Itselläni vasta vuosien päästä selvisi kutinan syyksi papillooma-virus. Sehän ei näy papassa, ellei ole aiheuttanut solumuutoksia. Minulla on papa ollut aina ok.
Onko papillooma sama kuin kondylooma? Miten se todetaan ellei näy missään testeissä ja mikä on hoitona?
Neito