että millainen paikka tuo hervanta on asua? millaiset yhteydet tampereen keskustaan? palvelut lähellä? lemmikit? perheen kanssa asuminen? kiitos vastanneille. niin ja mistä johtuu alhainen vuokra verrattuna muihin tampereen lähellä sijaitseviin asuntoihin
HERVANTA?
19
4203
Vastaukset
- muuta
Hervanta eli herwood on paska paikka,verrattavissa slummiin.siitä kai alhaiset vuokrat.
- Herwood`s
Oletko ikinä käynyt saatikka asunut Hervannassa KYSYMPÄHÄN VAAN!!
- joku toinen
..ennekuin menet arvostelemaan!!! Hervanta on nykyään varsin rauhallinen paikka asua! Palvelut lähellä ja ulkoilumahdollisuudet hyvät! hervanta on aikas kaukana slummista!!!
- entinen hervantalainen
Olet erittäin oikeassa. Jos haluaa että autoon murtaudutaan joka viikonloppu niin sit kannattaa muuttaa Hervantaan.
- Hyvin viihtynyt
>millainen paikka tuo hervanta on asua?
http://www.hervanta.fi
>millaiset yhteydet tampereen keskustaan?
http://www.tampere.fi/tkl/aikataulut.html
Linjat 13, 20, 23, 30, 39
>palvelut lähellä?
On.
>lemmikit?
Sallittuja.
>perheen kanssa asuminen?
Onnistuu hienosti.
>niin ja mistä johtuu alhainen vuokra verrattuna muihin tampereen lähellä sijaitseviin asuntoihin
En ole huomannut. Esimerkkejä? - asukas
mielestäni hervanta on oikein hyvä paikka asua... tääl on juuri kaikki mitä tarvitsee...(kauppoja,pankit,posti,kela,kirjasto yms.) ja rauhallista asua.mahtavia lenkkipolkuja ja ulkoilu mahdollisuuksia!
keskustaan kulkee bussit hyvin ja samalla lailla tääl on ulkomaalaisia kun muualla tamperetta. - hervantalainen
Olen huomannut että omalla tavallaan syrjäytynyt ns. vaarallinen paikka, ei kannatta lapsia kasvattaa. On paljon alkoholisteja kaduilla ja huumeita pyörii.
- ...
Hervannassa oot asunut? Et ainakaan Tampereella!!!
- herwoodin seriffi
Hervanta on aivan ylivoimainen lähiö. Palvelut ovat niin hyvät ja laajat, että oikeastaan Hervanta on kaupunki, Tampereen sisällä tosin.
Olen työni vuoksi joutunut muuttamaan aika paljon, (Tampere on jo kahdeksas kaupunki) ja voin kokemuksesta sanoa, että ottaen huomioon alueen väkiluvun, rauhallisempaa paikkaa saa hakea. Hervannan keskustassahan pyörii vain muutama juoppo! Lisäksi oma poliisi kaitsee heitä aivan riittävästi, ettei sivullisilla ole aihetta pelkoon. Hervannan mollaajat eivät käsitä, että 24.000 ihmistä on sellainen väkiluku, että pakostikin sinne on eksynyt joku ongelmainenkin.
Käyn Tampereen keskustassa ainoastaan erikoislikkeissä, teatterissa ja iltaravintoloissa. Tosin erikoislikkeitä lukuunottamatta kaikki muu löytyisi kotinurkiltakin. Ostoskeskuksen laajennuksen myötä toivon, ettei tarvitse käydä enää ollenkaan.- Jarkko
"Ostoskeskuksen laajennuksen myötä toivon, ettei tarvitse käydä enää ollenkaan."
----------------------------------------
- Onko Hervannan ostoskeskus laajenemassa? Missä asiasta on lisää infoa? Mitä liikkeitä/kauppoja tulossa laajennuksen myötä? - maar
Jarkko kirjoitti:
"Ostoskeskuksen laajennuksen myötä toivon, ettei tarvitse käydä enää ollenkaan."
----------------------------------------
- Onko Hervannan ostoskeskus laajenemassa? Missä asiasta on lisää infoa? Mitä liikkeitä/kauppoja tulossa laajennuksen myötä?Ainakin S-market tulossa ja nykyiset Tapsantori ja Jori isonemassa muista ei vielä varmaa tietoa..
- 2 x
Jarkko kirjoitti:
"Ostoskeskuksen laajennuksen myötä toivon, ettei tarvitse käydä enää ollenkaan."
----------------------------------------
- Onko Hervannan ostoskeskus laajenemassa? Missä asiasta on lisää infoa? Mitä liikkeitä/kauppoja tulossa laajennuksen myötä?
- M.Ulkku
Hervanta rakennettiin rupusakille ja sellaistahan siellä asuukin.
Varsinkin VVO:n , VTS:n, talot ja lähialueet ovat paikkoja joissa asuu sakki joka pitää koko hervantaa hereillä, öin ja päivin. Tuo porukka ei missään muualla pärjäisi, normaalilta asuinalueelta saisivat häädön heti.- viisi vuotta asunut
Olen asunut viisi vuotta Hervannassa, enkä kertaakaan herännyt yöllä mekastukseen muista kämpistä. (Mitä nyt kämppikset joskus kolisteli, mutta se onkin eri juttu.)
- Herwood`s
Ei enää köyhille Nokian tulo aikanaan nostanut asuntojen hintoja selvästi.Älä yleistä (M.Ulkku) ilman välipistettä.
- M.Ulkku
Herwood`s kirjoitti:
Ei enää köyhille Nokian tulo aikanaan nostanut asuntojen hintoja selvästi.Älä yleistä (M.Ulkku) ilman välipistettä.
rupusakin kukkarolle sopivaksi ja suurimman osan vuokrista maksaa sossu tai kela.
Toki hervannassakin asuntojen hinnat nousevat, muualla vielä enemmän, ne joilla rahaa on , eivät hervannasta asuntoa hanki, ne jotka hankkivat, heillä ei ole varaa ostaa muualta.
- hyväksi todennut
Yli 20 vuotta on takana Hervannassa asumista ja kyllä siellä asuu!!! Palvelut ovat lähellä ja hyvät. Oli joskus kauan sitten kovin levotonta seutua, mutta niistä ajoista on aikaa ja lähiö on rauhoittunut erittäin paljon!!! Bussi yhteydet kaupunkiin hyvät (monella bussilla pääsee, riippuen tietenkin missä päin Hervantaa asuu). Alhaisiin vuokriin sanoisin, että eikös se ole vaan ihan hyvä, että jossakin hyvässäkin paikassa saa asua hieman halvemmalla!
- salmiakkikarkki84
Kulkee busssit koko ajan
palvelut lähellä
kaikki asiat voi melkeen hoitaa hervannassa
mukavaa porukkaa
siisti kaupungin osa
halpa olut
halvat kämpät- Anonyymi
Millainen hervanta nyttemmin on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6315250Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?273294HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2672410- 1281743
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1271463Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3641402Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101203- 121115
Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P76942- 115905