Kun sekin ahdistaa niin paljon ettei pysty edes olemaan. Mitään masennuslääkkeitäkään en halua enää alkaa syömään sosiaalisten pelkojen takia. Onko sitten vaan ilmoitettava että en halua käydä enää mielenterveystoimistossa ja tultava toimeen omillaan tai ratkaistava asiat omalla tavallaan? Jätän nyt tällä kertaa kuitenkin sanomatta mikä se oma tapa on.
Mitä järkeä hakea apua mistään
6
293
Vastaukset
- Anonyymi00001
Hei, pyri psykoterapiaan. Sosiaalista ahdistusta pystyy hoitamaan muutenkin kuin lääkkeillä.
- Anonyymi00002
Ainut vaan että tuskin uskallan enää terapiaankaan mennä vaikka onnistuu kai ne terapiaistunnot nykyään etänäkin. Olen vain niin arka ettei pysty olemaan edes webbikameran edessä. Tai ainakin se on todella epämukava ajatus.
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Ainut vaan että tuskin uskallan enää terapiaankaan mennä vaikka onnistuu kai ne terapiaistunnot nykyään etänäkin. Olen vain niin arka ettei pysty olemaan edes webbikameran edessä. Tai ainakin se on todella epämukava ajatus.
Minulla käy terapeutti kotonani. Se toimii omalla kohdallani hyvin. Kerran kävimme lenkillä ja samalla juttelimme muutakin kuin terapiaan liittyviä asioita.
- Anonyymi00004
Sen jälkeen voi sanoa itselleen että on hakenut apua, ja yrittänyt tehdä itselleen hyödyllisiä asioita. Muutenhan se ahdistaa entistä enemmän, kun sitten sekin asia ahdistaa.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne. Vertaistuki voi olla hyvä voimavara. Joskus myös ammattimainen apu voi olla tarpeen, kuten itsekin jo tiedät. Apua on mahdollista saada täysin anonyymisti kotoa käsin ja esim. kirjoittamalla.
Laitan tähän vinkkejä ja linkkejä auttavista tahoista, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.fi/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Keskusteluapu kirjoittaen palvelusta. https://tukinet.fi/fi/palvelut/mieli-keskusteluapu-kirjoittaen
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi MIELI Kriisichat, joka on ma-to klo 15–21. https://tukinet.fi/fi/palvelut/mieli-kriisichat
Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
MIELI kriisikeskus/Kata- Anonyymi00005
No itse tälleen lääkkeettömänä potilaana joka on kamppaillut elämässään alakulon ja esim sosiaalisen ahdistuksenkin kanssa, että kyllä elämä voi parantua. Joskus kannattaa mennä ahdistusta kohden. Ahdistus harvemmin tappaa, ennemmin siihen altistuu ja seuraava kerta ei tunnu niin pahalta.
Terapiaa suosittelen. Elämäntapakeinoja voi myös kokeilla olon parantamiseen jos ei halua lääkkeitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811238
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47654Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t234566Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä305566Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559- 51539
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7520