Virret kiellettyjä helluntaisrk:ssa

Anonyymi-ap

Miksi helluntailaiset eivät laula virsiä ja tunnusta Apotolista uskontunnutusta kouksessa ?

37

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Luterilaisuus on keskiaikainen uskonto. Syntynsä alusta asti luterilaisilla on ollut valta sanoa, kenen uskonto on oikein ja kenen oppi väärä ja kenet he saavat tappaa väärän uskon ja väärän opin takia.
      Yhä edelleen luterilaiset elävät keskiaikaisen uskontonsa mukaan. Yhä edelleen luterilaiset katsovat omistavansa lain takaaman vallan tuomita kenet tahansa väärän opin ja väärän uskon takia.

    • Anonyymi00002

      Psalmit 36:1-2
      [1] Veisuunjohtajalle; Herran palvelijan Daavidin virsi. [2] Synti sanoo jumalattomalle: minun sydämessäni ei ole Jumalan pelkoa hänen silmäinsä edessä.

      Virret kuuluvat jumalnplvelukseen eikä lahkokokouksiin.

    • Anonyymi00003

      Jumala kehoittaa veisaamaan virsiä.

      Psalmit 96:1
      Veisatkaa Herralle uusi virsi, veisatkaa Herralle, kaikki maa.

      Nutta eihän helluntailaiset usko Jumalaan eikä Raamattuun.

      • Anonyymi00016

        Miksi pakkovauvakastetut eivät laula laulua "Miksi vaellat sä poluil maailman..."


      • Nyt kyllä narraat. Kyllä minä uskon Jumalaan ja minulla on Raamattu, jota luen. On suomalainen, heprealainen, englantilainen, ruotsalainen ja saksalainen Raamattu. Mistä olet saanut tämän tiedon, se ei ole totta.

        Psalmit 96:1 heprealaisessa Raamatussa
        שירו ליהוה שיר חדש שירו ליהוה כל-הארץ
        on suomeksi: Laulakaa Herralle uusi laulu. Laulakaa Herralle, kaikki maa.

        Heprealaisessa tekstissä on kirjoitettu laulu, ei virsi.


    • Anonyymi00004

      Onneksi Jumala hävittää laittomuuden.
      Amerikkakin tuhoutuu lahkoineen ja azusoineen.

      • Anonyymi00011

        Jumala puhaltaa sileäksi himoksen ja levin ajallaan !

        Mihin sitten menet ilmaisemaan uskoasi #


    • Anonyymi00005

      Miksi jehovantodistajt ovat fiksumpia kuin helluntailaiset.

      • Anonyymi00006

        Koska helluntailainen diaspora alkaa dementoituva ?


    • Anonyymi00007

      Eräskin rollaattorilla kulkeva pitkänlinjan helluntaivanhus hokee jatkuvasti "ylöstempaus - ylöstempaus".

      • Anonyymi00009

        Lutterin kirkolla on n 30 alalahkoa !

        Tiedätkö edes mihinniistä kuulut ?


    • Anonyymi00008

      Vietelevät helluntainaiset pukeutuvat mielellään mustiin legginseihin (kamelinvarvas näkyvillä) eikä valkeisiin vaatteisiin.

      • Anonyymi00023

        Onhan niitä valkoisiakin leggitsejä.


    • Anonyymi00010

      Helluntailaiset eivät tunnusta yhteistä apostolista uskoaan kokouksissaan.

      Hälytyskellojen pitäisi soida!

      • Anonyymi00012

        Hälytyskellot soi kun luterilainen poltti kirkkonsa !


      • Anonyymi00013

        Luterilaiset istuu kaljaterasseilla joka viikonloppu tunnustamassa yhteistä epäuskoaan !

        Kirkossa oltiin viimeksi ripille, sillä mennään adressiin asti.


      • Anonyymi00017

        Helluntailaiset tunnustavat Jeesuksen ihmisten edessä.


      • Anonyymi00018

        He ovat osa Jumalan perhettä, koska tekevät taivaallisen Isän tahdon. He ovat Jeesuksen veljiä, sisaria ja äitejä. Mutta Apostolinen tunnustus on juhlavaa etäältä katselemista. Kuin Faarao kulkisi ohitse ja kansa polvillaan katsomatta häneen olisi tien sivussa.

        Ei mulla soi hälytyskellot niissä jotka tunnustaa Kristusta ihmisten edessä. Vaan islamin kanssa on ongelmia hälytyskellojen suhteen. Jopa juutalaisten suhteen olen vailla hälytyskelloja. Sen sijaan hindulaisuus niitä aiheuttaa. Miksi oikeastaan kristityt toisiaan parjaa.

        Siitä teidät tunnetaan että teillä on keskinäinen rakkaus.....


      • Käskikö Jeesus tunnustaa yhteistä apostolista uskoa. Tunnustivatko apostolit yhdessä apostolista uskoa ?

        Miksi hälytyskellojen pitää soida, jos minä en jonkun tuntemattoman kanssa tunnusta apostolista uskoa. Onko se tunnustaminen joku porras parempaan uskoon ? Ja kun se ei ole edes Raamatussa.


    • Anonyymi00014

      Ei kokouksista silti puutu mitään oleellista. Aina jää iloinen sydän ja hyvä mieli. Ja rakkaus Kristusta kohtaan kasvaa.
      Luterilaisista kokouksista jää vakava henki ja synnin tunto on läsnä ja katumus. PELKO JUMALAA JA KRISTUSTA kohtaan kasvaa. On siis viisaus ydinsanoma eikä rakkaus tms.

      Molemmat ovat hyviä. En hylkäisi kumpaakaan menettämättä jotain oleellista uskostani. Kuitenkin monen eri seurakunnan kyydissä pysytteleminen on Jumalan valtakuntaan tutustumista kun taas taivas on tyytyvä yhteen ainoaan seurakuntaakin.

      Siunausta, Rauhaa ja menestystä!

    • Anonyymi00019

      Helluntailaiset eivät hyväksy Katekismusta eikä Virsikirjaa, koska niissä on suoria lainauksia Raamatusta, mm. kasteen armosta ja ehtoollisen oikeasta merkityksestä.

      • Anonyymi00024

        Katekismus on suoraan valheittesi isältäsi. Yksikään Mooseksen lain käsky ole koskaan koskenut pakanoita. Mooses määräsi: Älkää lisätkö mitään siihen, mitä minä teille määrään, älkääkä ottako siitä mitään pois, vaan noudattakaa Herran, teidän Jumalanne, käskyjä, jotka minä teille annan.
        Sapattikäsky kuuluu Mooseksen sanoin: Kuusi päivää tehtäköön työtä, mutta seitsemäs päivä olkoon teille pyhä sapatti, levon päivä, Herralle pyhitetty. Kuka ikinä silloin työtä tekee, se surmattakoon.
        Kunnioita isääsi ja äitiäsi-käsky kokonaisuudessaan: jos jollakin on uppiniskainen ja kovakorvainen poika, joka ei ota kuullakseen, mitä hänen isänsä ja äitinsä sanovat, eikä tottele heitä, vaikka he kurittavat häntä,
        ja sanokoot kaupunkinsa vanhimmille: 'Tämä meidän poikamme on uppiniskainen ja kovakorvainen, hän ei ota kuullakseen, mitä me sanomme, vaan on irstailija ja juomari'. ja sanokoot kaupunkinsa vanhimmille: 'Tämä meidän poikamme on uppiniskainen ja kovakorvainen, hän ei ota kuullakseen, mitä me sanomme, vaan on irstailija ja juomari'.
        Silloin kaikki hänen kaupunkinsa miehet kivittäkööt hänet kuoliaaksi. Poista paha keskuudestasi, ja koko Israel kuulkoon sen ja peljätköön.
        Älä tapa käsky-koski vain murhaamista rauhan aikana, muutoin Mooses käski: niin surmaa sen kaupungin asukkaat miekan terällä ja vihi tuhon omaksi se ja kaikki, mitä siinä on, ja tapa sen karjakin miekan terällä.
        Älä sano väärä todistusta-käsky ei kiellä valehtelua, vaan oikeudessa väärän todistuksen antamista: Kahden tai kolmen todistajan todistuksen nojalla kuolemaan tuomittu surmattakoon; yhden ainoan todistajan todistuksen nojalla älköön häntä surmattako.Jos väärä todistaja nousee jotakuta vastaan ja syyttää häntä jostakin rikkomuksesta,
        niin astukoot molemmat riitapuolet Herran eteen, pappien eteen ja niiden eteen, jotka siihen aikaan ovat tuomareina.
        Ja tuomarit tutkikoot tarkoin asian, ja jos todistaja on väärä todistaja, joka on tehnyt väärän syytöksen veljeänsä vastaan,
        niin tehkää hänelle samoin, kuin hän aikoi tehdä veljellensä. Poista paha keskuudestasi.
        Mooses määräsi myös heti käskyjen alussa: joka vein sinut pois Egyptin maasta, orjuuden pesästä, puhu isralaislle ja sano.
        Luterilaisen katekismus on käärmeen myrkkyä.


    • Anonyymi00020

      Helluntailaisuus on Amerikasta tänne 100 v. sitten tuotu eksytys ja heresia.

      Kiroavat kolmiyhteisen Jumalan ja nimittelevät sitä Saatanaksi.

      Eivät siksi tee kädellän ristinmerkkiä, koska siinä siunataan nimeen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen.

      • Anonyymi00031

        Ole nyt valehtelematta enempää !


      • Nyt kyllä valehtelet. En ole kuullut kenenkään kiroavan Jumalaa. Se, joka kiroaa Jumalaa, ei ole todellakaan uskovainen.

        Onko Raamatussa sanottu, että pitää tehdä ristinmerkki. En ole kylläkään koskaan nähnyt luterilaisenkaan tekevän ristinmerkkiä. Ainoastaan katolisten olen nähnyt tekevän ristinmerkin. Onko ristinmerkin tekeminen tullut myös luterilaiseen kirkkoon ?

        Mistä sinä saat nämä tietosi ?


    • Anonyymi00022

      Edelleenkään helluntailaiset eivät laula virsiä.
      Hell.pastorien päätös.

      • Kyllä meillä on laulettu virsiä. Mutta ei se virsien laulaminen ketään pelasta. Ainoastaan Jeesus pelastaa. On paljon hengellisiä lauluja, joita voi laulaa. Samoin on paljon hyviä virsiä.


    • Uudessa virsikirjassa helluntailaisilta kopioitu Amazing Grace, sanat vaan pilattu.

      Harmittaako?

      Muitakin kuin suomalaisia, ruotsalaisia tai natsisaksalaisia virsiä.

      😊😊😊😊😊

      https://www.youtube.com/watch?v=b4p2S7ngzq0

    • Anonyymi00025
      • Anonyymi00026

        Ja vielä tanssit lopuksi!


    • Anonyymi00027

      Helluntaissa viehkot tytöt tanssivat huntutansseja.
      Jätkillä valuu räkä poskella.

    • "Miksi helluntailaiset eivät laula virsiä ja tunnusta Apotolista uskontunnutusta kouksessa ?"

      Vastaus: Ihmettelen aloittajan kysymystä! Yhtä hyvin hän voisi kysyä, miksi luterilaiset eivät laula helluntaiseurakunnan hengellisiä lauluja eivätkä kerro jumalanpalveluksissaan omasta uskostaan ja uudestisyntymisestään?

      • Anonyymi00029

        Jokin noista 30 luterilaisuuden alakerhosta tuottaa aamusta iltaan lapsellista ropaskaa, sydämeensä kyllyydestä foorumilta luetaan !

        Näin on ollut jo 500 vuotta ja suomikin innolla mukana.

        Kansa on kuulemma menossa taivaan maahan!?#@


    • Anonyymi00028

      Kaikki helluntailaisetko saavat puhua uskostaan ja uudestisyntymisestään kokouksissaan ?

      Aika harvoin.

      • Anonyymi00030

        Toki saavat, mutta enempi siellä missä elävät ja toimivat.


    • Anonyymi00032

      Voi siellä virsiäkin laulaa mitenkään kiellettyä se ei ole. minun suosikki vaan ei ole virsi vaan tämä laulu: Mä tahdon viestin viedä myös niille jotka ovat ilman Jumalaa. Hieno laulu

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      59
      1728
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      137
      1419
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1241
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      846
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      64
      811
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      701
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      541
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      494
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      45
      476
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      52
      455
    Aihe