Kilpailu- ja Kuluttaja Virasto (KKV) on paljastanut marjakartellin. Kyseisen viraston olisi syytä tutkia myös, onko polttonesteiden vähittäismyynnissä vastaava kartelli - mittarihinnat ja niiden vaihtelut seuraavat samaa linjaa ja samanaikaisesti eri yhtiöiden mittareissa läpi koko maan.
Onko polttoainemyynnissä myös kartelli?
17
288
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei ole. Meillä Kainuussa Osuuskauppa Maakunta määrittää hinnat. Ei tarvitse muita.
- Anonyymi00002
Samaa mieltä ja eihän voikaan olla kun hinnat päivittäin vaihtelevat ja eri tolppien hinnoissa on selvästi ainakin tuhannesosa euron hinta eroja.
- Anonyymi00016
Anonyymi00002 kirjoitti:
Samaa mieltä ja eihän voikaan olla kun hinnat päivittäin vaihtelevat ja eri tolppien hinnoissa on selvästi ainakin tuhannesosa euron hinta eroja.
Mikä muu kuin kartelli. Röyväämistä se on kun keplotellaan hinnoilla.
- Anonyymi00003
Tuskin on kartellia?( kiinni jäädessä yrittäminen loppuisi kuin seinään ja miljoona korvaukset)
Aikoinaan 80-luvulla Oulussa huoltamon pitäjät kokoontuivat joka aamu kauppahalliin kahvilaan sopimaan päivän hinnat.
Sekin loppui jossain vaiheessa .- Anonyymi00007
Eivät kokoontuneet. T. Pokkitörmän Elvis
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Eivät kokoontuneet. T. Pokkitörmän Elvis
Oletko aivan saletti ettei Kopukka ja Esko olisi joskus jotain keskenään sopineetkin?
- Anonyymi00004
KAJAANIssa on ollut bensakartelli jo vuosikymmeniä!
- Anonyymi00006
OOO. Onko Kajjaanissa useampi kuin 1 polttoaineen myyjä?
- Anonyymi00005
Ehottomasti tutkimisen arvoinen juttu.
- Anonyymi00009
Bensakartelli on valtio johtoista.
- Anonyymi00010
Suomi käyttää Pohjanmeren rend laatua, ei tankkerit ole olleet Iranin panttina. Tuskimpa yhtään litraa ole tuotu kallista raakaöljyä. Kuitenkin huoltamoilla pomppasi hinnat seuraavana päivänä. Eiköhän tässä joku kääri kunnon tilin.
Esimerkkinä. Jos polttoaineiden hintaan laitetaan 5c litra lisää se tuloja 170 miljoonaa euroa.- Anonyymi00011
Millä aikavälillä lisäys?
- Anonyymi00012
Totta kait ja ihmisiä pidetään tollukoina.
- Anonyymi00013
Onneksi ei ole TB:tä enää niin sama missä käyt tankilla on se bensa samanhintaista muillakin asemilla. Erikoisesti muuten heittelee tuo dieselin hinta. Välillä sama hinta kuin 98 ja hetken päästä n.20 centtiä kalliimpaa.
- Anonyymi00014
Trattori tankisa punasempaa ompi halapaa ajettu 70 luvulta saaka
- Anonyymi00015
Eppäillä tuota soppi varsinkin nyt kun Venäjän tuonti on melko lailla suljettu
- Anonyymi00017
Teboil oli häirikkö, hinnoitteli miten sattuu. Nyt kartellin on hyvä toimia. Polttoaineen hintoja korottamalla kulutus vähenee, ilmasto pelastuu ja valtio saa Nesteeltä rahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt363316Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441636Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö191001Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32989- 59953
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22948Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37860Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36813Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173803- 48729