Ongelma on siis että jostain syystä etuovista pääsee vesi sisälle. Sateen jälkeen vettä löytyy lammikko alareunan tiivisteen päältä ja tuonne lattiallehan se valuu. Sen verran ratkaisua on löytynyt että vika on ovipahvien irroituksessa, sen jälkeen on joillakin ollut ongelmia.
Mutta miksi? Mistä välistä se vesi pääsee tuonne tiivisteen päälle? Itse en mitään järkiperäistä syytä ole keksinyt muuta kuin että ovessa olevan kosteusmuovin alareuna olisi irti ja siitä välistä.
Pari viikkoa sitten oli lattiamatot irti ja nyt joutuu irroittamaan uudestaan. Sitä ennen olisi joku ratkaisu löydettävä ongelmaan.
Mutta miksi? Mistä välistä se vesi pääsee tuonne tiivisteen päälle? Itse en mitään järkiperäistä syytä ole keksinyt muuta kuin että ovessa olevan kosteusmuovin alareuna olisi irti ja siitä välistä.
Pari viikkoa sitten oli lattiamatot irti ja nyt joutuu irroittamaan uudestaan. Sitä ennen olisi joku ratkaisu löydettävä ongelmaan.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Samoja ongelmia. Lopulta syy löytyi tuulilasin alanurkasta, joka ei ollut liimautunut kunnolla lasin vaihdossa. Vesi valui lattialle rintapeltiä myöten ja paikka piti hitsata etumatkustajan jalkatilaan. Kannattaa tarkistaa tuulilasin liimaus, ovet falskaa harvoin.
Golfissa sama ongelma.
RAV4:ssä sama ongelma.
Todella helppo estää veden valuminen oven sisään.
Mieti ja toimi.
vaan kun olet uusavuton
niin ei onnistu.
Voi sinua Toyotan omapoika, vai Köpinäkö pitäisi kutsua?
Ei kannata keksiä noin heikkoja provoja, ne paljastuu liian helposti.
Kuuluu asiaan. Pitäähän noin hyvässä autossa jotain vikaakin olla? Ei vesi autoa pahenna.....
Terveisin,
Markus Haranpää
vRS Club Finland kannattajajäsen.
2017 Octavia vRS Challenger paketti + lastutus
(310hv)
Rikollista esiintyä toisen nimellä.
Se mikään vika ole. Ominaisuus II-koppasen ajoilta ja kuuluu kuvioon.
Moike! Mine nimi esiintyä myös tälä aina!
Naveed pizetaxi
Naveed missä minu iskender ja mumi viipy? Onko skode taas rikki? Kova krapula ja tarvii ruokaa. Taisto
Moike! Meilah onkelma tai sellainen. Chef rusina abdullah ole aute ja nut matkel koti okei?
Valitettavasti kyseessä on selvä tyyppivika. Nämä eivät ole ikinä ole täysin vesitiiviitä laitoksia.
https://www.variantclub.fi/phpbb/viewtopic.php?t=20772
Kerrohan mikä on ominaisuuden ja tyyppivian ero???
Kun kyseessä on Skoda, ei mitään eroa.
Ominaisuus on mm. Se kun kaikki osat hajoavat skodassa ennätysajassa, kaikki lahoaa ja jenkem haisee sisätiloissa.
Tyyppivika on mm. Vw:n surullisen kuuluisat moottorit, jotka syövät öljyä, jakopään pultit tippuvat irti (tosi on) ja turbot eivät kestä edes 150tkm.
Pole hullu, kui idapoolse auto uksed vett täis saavad! Ja talvel on need jäigad! Öige
Suvi tuleb, nendega saan hakkama. Head ööd.
Nokikepin auto koko skooda.💩💩
Tojon menekki on niin suuri että joutuvat skodan laittamaan. Mutta Harlemissa pitää olla Black Men's Wagon.
Skode ole paras ja hjyva okei🧕🏿🧕🏿💩💩
Tömöhön on aikaisemmin jo kösitelty! Pilssipumput lattialle, olisi hyvä ostaa suoraan CAN (vai onko se Skodassa COmm) väylään liitettä malli. Jore
Skodassa nimellä laaperin väylä.