Kuinka menee väistämisvelvollisuus yksityisalueella,
esim. marketin parkkikentällä?
esim. marketin parkkikentällä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyseessä on tie. Normaalit väistämissäännöt ovat voimassa kaupan parkkipaikalla. Omistajuus ei vaikuta, eli vaikka kauppa/marketti onkin yksityisomistuksessa, niin parkkipaikka on yleiselle liikenteelle tarkoitettu taikka yleisesti liikenteeseen käytetty alue.
Tekniikanmaailma on käsitellyt tätä aihetta, että mikä on yleinen tie. Siellä on maininta huoltoaseman pihasta, joka vastaa kaupan pihaa.
https://tekniikanmaailma.fi/mika-on-yleista-tieta/
Oikalta tulevaa väistettävä tietysti. Menikö oikke asiantuntijat.
Kylli, jos ei liikennemerkit muuta määrää.
Niin kai mutta paikalliset käytännöt tuntuu olevan toisenlaiset, niin ei varmaan kannata kovin suuresti luottaa että menee niin.
Joskus oli juttua että pääväylää tai ulosmenoväylää ajava olisi etuajo-oikeutettu.
Sivuilta ruutukäytäviltä tuleva väistäisi molemmista suunnista.
Jos on erillinen selkeästi pysäköintialueesta erotettu (ja nimetty) kokoojaväylä, niin silloin ehkä noin, muuten koko piha-alue on tasa-arvoinen.
Noin se näkyy käytäntö olevan. Kokoojaväylän selkeä erottuminen on kyllä aika kyseenalainen asia, nimeämisestä puhumattakaan. Kyllä yleensä sieltä ruutukäytäviltä tulevat väistää kuitenkin. Ei se silti välttämättä aina oikeiden sääntöjen mukaista ole vaikka niin toimitaankin.
Tämä Tampereen tapaus on mainittu tuohon aiheeseen liittyen ennenkin.
https://maps.app.goo.gl/j1GNTFAcNHCFNL6u9
Tuossa tapauksessa Prisman parkkipaikka on kahden alueen läpi kulkevan tien molemmin puolin. Nuo tiet ovat nimettyjä virallisia teitä. Tiellä ajavilla on etuajo-oikeus ja parikkipaikalta tielle tuleva väistää. Alue näyttää kuitenkin yhdeltä isolta parkkipaikalta.
Muutenkin tästä aiheesta, niin mistä kohtaa parkkipaikka oikeasti alkaa? Asia on selkeä, jos alueelle ajettaessa on P-liikennemerkki. Silloin on täysin selkeää, että koko alue P-liikennemerkin jälkeen on parikkipaikkaa. Kaikkialla ei näin ole, vaan monesti näkee P-liikennemerkkejä vasta alueen sisäpuolella. Tieliikennelain mukaan se on kuitenkin se P-liikennemerkki, joka osoittaa sen pysäköintialueen.
Ei kannata koskaan hätäillä parikkipaikalla, vaan ottaa iisisti ja liikkua/ajaa varoen.
" isompi kärry menee ensin "
heko heko.
ei vaitenkaan.
Cyber- trukki menee ekana
jos ratissa on kekkonen/ kukkonen.
tai maisatorppa.
Ruudusta lähtevä väistää aina muita. Se on ainakin täysin selkeä asia.