Onko huono esim joku 2020 vm alkaen
Uuden cx 5 laatikko ei saanut kehuja testissä oli vanhanaikainen ......
Mazda automaattilaatikolla
20
409
Vastaukset
- Anonyymi00001
Vaihdelaatikko riippumatta siitä, onko manuaali vai automaatti niin on Mazdalla markkinoiden kestävimmistä päästä.
Noilla on ajettu puolimiljooniakin huolettomasti. Vanhanaikainen ei ole millään tasolla, kuin että on vain rakenteeltaan perinteinen eikä mikään epäluotettavampi portaaton CVT vaihteisto.- Anonyymi00002
Nykyisin kaikki vanhanaikainen tulkitaan huonoksi. Ei mitään väliä vaikka se vanhanaikainen olisi korjattavissa kahdella eurolla kun se uudenaikainen vaatii tietokoneet, merkkihuollon ja sen jälkeen osa vaihdetaan 2000 eurolla.
- Anonyymi00005
Anonyymi00002 kirjoitti:
Nykyisin kaikki vanhanaikainen tulkitaan huonoksi. Ei mitään väliä vaikka se vanhanaikainen olisi korjattavissa kahdella eurolla kun se uudenaikainen vaatii tietokoneet, merkkihuollon ja sen jälkeen osa vaihdetaan 2000 eurolla.
Kyllä ne anturit ja tietokoneet Mazdalla on ihan kuin muillakin. Ei me komponentit ole halvempia, vaikka ovat vanhemman aikaisia.
- Anonyymi00003
Kyllähän Mazdan vaihteistot ovat aina saaneet paljon kiitosta, mistä tuon huonouden repäsit?
- Anonyymi00004
Mazdalla ei oikein olla osattu yhdistää moottorin ja vaihteiston ominaisuuksia vähäänaikaan.
- Anonyymi00006
Juurikin tuo on Mazdalla hyvin onnistunut, että vaihteisto pelaa hyvin koneen kanssa, esim. uuden CX-5sen kohdalla. Monessa muussa nykyautossa tätä ei olla osattu yhdistää
- Anonyymi00007
Mazdan 6-vaihteinen automaattivaihteisto toimii erinomaisen hyvin. Se automaattivaihteiusto opettelee tietämään kuskin ajotavan ja ajan kanssa mukauttaa toimintaansa kuskin ajotavan mukaiseksi. Suomalaiset autotestaajat erityisesti TM, moottorilehti eivät osaa hyödyntää Mazdan autojen ominaisuuksia kunnolla. Jos kuski on idiootti joka ei osaa ajaa autoa järkevästi vaan ajaminen on käytännössä jatkuvaa polkimien pumppaamista niin silloin ei tarvitse ihmetellä jos ajossa esiintyy nykäisyjä. Kuski ajotavallaan vaikuttaa suoraan siihen tapahtuuko nykäisyjä vai ei.
https://www.youtube.com/watch?v=Z4GbjtkVZNk
Tässä video jonka kautta voi halutesssaan oppia ymmärtämään paremmin syitä joihinkin ajoissa esiintyviin nykäisyihin. Samalta Youtube videoiden tekijältä 25 Grolla DAT (@grolladat) löytyy myös useita muitakin videoita jotka kertovat hyvinkin tarkoilla yksityiskohdilla Mazdan 6-vaihteisen automaattivaihteiston toimintaperiaatteen, myös vaihteiston rakenteen ja näyttää myös vaihteiston osatkin, sekä tietokoneella tallennettuja vaihteiston toiminnan datatietoja. Hän kertoo videoissaan Mazdan automaattivaihteistosta kaiken tiedon paljon paremmin kuin minä ja kukaan muukaan täällä Suomi24 palstoilla kirjoitteleva ihminen ikinä pystyy kertomaan.- Anonyymi00008
"Mazdan 6-vaihteinen automaattivaihteisto toimii erinomaisen hyvin. Se automaattivaihteiusto opettelee tietämään kuskin ajotavan ja ajan kanssa mukauttaa toimintaansa kuskin ajotavan mukaiseksi."
Mutta niin tekee kaikki muutkin laatikot, ettei tuosta nyt kannata alkaa hurraata huutamaan. - Anonyymi00009
Jännä juttu että nämä samat testaajat saavat sitten kuitenkin muun merkkisiä autoja kulkemaan ilman nykäisyjä.
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Jännä juttu että nämä samat testaajat saavat sitten kuitenkin muun merkkisiä autoja kulkemaan ilman nykäisyjä.
Koska oppimismekansimi on erilainen.
- Anonyymi00012
Anonyymi00009 kirjoitti:
Jännä juttu että nämä samat testaajat saavat sitten kuitenkin muun merkkisiä autoja kulkemaan ilman nykäisyjä.
Suurimmassa osassa muiden merkkien moderneista autoista automaattivaihteistot ovat kaksoiskytkin vaihteistoja tai CVT vaihteistoja. Mazdan 6-vaihteinen Skyactiv-drive automaattivaihteisto on automaattisella monilevylukkokytkimellä, momentinmuuntimella varustettu planeettapyörästöllinen vaihteisto joka yrittää yhdistää yhteen samaan vaihteistoon kaksoiskytkin vaihteiston vaihteiden vaihtonopeuden, CVT vaihteiston polttoainetaloudellisuuden, manuaalivaihteiston suoravetoisuuden(moottorin voiman välittäminen vaihteiston läpi auton renkaisiin) ja myös moottorijarrutuksen voiman. Monilevykytkin lukitsee momentinmuuntimen noin 10kmh ajonopeudessa joka on huomattavasti matalampi ajonopeus kuin suurimmalla osalla muiden autovalmistajien momentinmuunnin automaattivaihteistoissa. Sitten vielä ainakin yli 2019 vuosimallien Mazdoissa automaattivaihteisto on ohjelmoitu niin, että se välttelee turhia vaihteiden vaihtoja esim. teiden mutkaisissa kohdissa ajamisen aikana.
Jos on joku ostanut 2013+ Mazdan käytettynä, ajossa esiintyy nykimistä vaikka autoa ajaisikin järkevästi ja loogisesti niin auton omistaja voi manuaalisesti laittaa automaattivaihteiston opettelemaan uudestaan tekemään pehmeämmät vaihteiden vaihdot, oppimaan myös kuskin ajotavan.
https://www.youtube.com/watch?v=TxU0y1DqTUc
Toki tämäkään ei vähennä nykimistä, jos nykimisen syynä on jokin vakavampi ongelma kuten esim. huonoksi mennyt vaihteistoöljy jos 60-90tkm automaattivaihteistoöljyn vaihtovälit ovat laiminlyötyjä. 100tkm ajetut vaihteistoöljyt alkaa jo hajoamaan kiinteäksi mössöksi joka ei kierrä vaihteistossa, eikä voitele vaihteistoa kunnolla.
Suomalaisista autotestaajista kaaran Antti Liinpää taitaa melkein olla ainoa joka oikeasti osaa ajaa Mazdan autoilla ilman, että ajossa tapahtuu ylimääräistä nykimistä.
- Anonyymi00011
Matukat ruostuu.
- Anonyymi00013
Höpö höpö sinun väitteellesi. Skyactiv Mazdat eivät ruostu yhtään nopeammin kuin muiden merkkien autot. Tilastoissakin näkyy että ruosteongelmat vieläkin koskevat 2008 ja vanhempia Mazdoja.
https://tieto.traficom.fi/files/media/file/Henkilöautojen-määräaikaiskatsastusten-vuositilasto-2025.xlsx - Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
Höpö höpö sinun väitteellesi. Skyactiv Mazdat eivät ruostu yhtään nopeammin kuin muiden merkkien autot. Tilastoissakin näkyy että ruosteongelmat vieläkin koskevat 2008 ja vanhempia Mazdoja.
https://tieto.traficom.fi/files/media/file/Henkilöautojen-määräaikaiskatsastusten-vuositilasto-2025.xlsxJuuri näin. Faijalla on 2016 mallinen CX5 ja täytyy sanoa, että pellit ja koko auto on toiminut kympin arvoisesti. No, vaari ajaa siististi ja hoitaa muutenkin autonsa hyvin. Itse en tykkää auton laiskahkosta moottorista, mutta kestävä se näyttää olevan.
- Anonyymi00015
Mazdan 6 vaihteinen automaatti ei todellakaan ole mikään hyvä. Paras automaatti on ZF 8- vaihteinen, se vaihtaa todella nätisti ja on kestävä. Mazda ei osaa tehdä sen automaateista huomaamattomia, vaan vaihdot kyllä tuntuu. Pahin Mazdan automaatti on cx60 ja cx80 automaatti, se nykii rykii ja paukkuu ajossa!
- Anonyymi00016
Mazdan perinteinen 6 vaihteinen automaatti on kestävämpi kuin BMW:n.
CX-60/CX-80 vaihteistoissa ei enään ole mitään ongelmia vaihteiston kanssa, vaan ne korjattiin 2025 -> faceliftissä. - Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Mazdan perinteinen 6 vaihteinen automaatti on kestävämpi kuin BMW:n.
CX-60/CX-80 vaihteistoissa ei enään ole mitään ongelmia vaihteiston kanssa, vaan ne korjattiin 2025 -> faceliftissä.Valitettavasti se Bemmin ZF on kestävämpi (kun unohtaa lifetime leikkimisen ja vaihtaa öljyt 120t välein). Toinen syy miksi noita bemmin askeja porsii on virittäminen. Laatikko kestää x määrän moottorin vääntöä. Harva virittäjiä edes mainitsee että tehonlisäyksen jälkeen tarttis hankkia kestävämpi pykälää isompi aski. Esm 550d laatikko kestää yli 1000 nm väännöt. Ja sopii 520 tai 530 moottoriin suoraan…
Eipä nuo facelift askit ole kehuja saaneet. Kulmikas laatikko. - Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Valitettavasti se Bemmin ZF on kestävämpi (kun unohtaa lifetime leikkimisen ja vaihtaa öljyt 120t välein). Toinen syy miksi noita bemmin askeja porsii on virittäminen. Laatikko kestää x määrän moottorin vääntöä. Harva virittäjiä edes mainitsee että tehonlisäyksen jälkeen tarttis hankkia kestävämpi pykälää isompi aski. Esm 550d laatikko kestää yli 1000 nm väännöt. Ja sopii 520 tai 530 moottoriin suoraan…
Eipä nuo facelift askit ole kehuja saaneet. Kulmikas laatikko.Älä mutuile tuulesta vedettyä peetä
Mazdan vaihteisto on kestävämpi kuin minkään bmw:n, vaikka kuinka sinä fanipoika muuta yritätkin. Ehkä kannattaisi poistua täältä Mazda-aiheiseltä palstalta kun yleissivistys autoista tuntuu olevan luokkaa 0. - Anonyymi00019
CX-60 ja CX-80 Käyttävät uudempaa Mazdan 8-vaihteista automaattivaihteistoa, joka on ollut olemassa vasta noin 4 vuotta. Skyactiv drive 6-vaihteinen automaattivaihteisto on pienillä muutoksilla ollut olemassa 13 vuotta.
- Anonyymi00020
Mazdat ovat aika kalliita käytettyinäkin. Ja aika vähän esim. CX5:ia on käytettyinä markkinoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2432142- 1891634
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461282Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50992- 41816
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647