Maakunnassa on yleisesti sellainen väärä käsitys että terve itsetunto olisi tärkeilyä. Se ei pidä ollenkaan paikkaansa.
Se että ihmisellä on omat lahjansa ja käyttää taitojaan, on itsetuntoa ja itsearvostusta on VÄLTTÄMÄTÖN edellytys sille että voi kunnioittaa myös muita ihmisiä. Nöyryys on sitä että lahjoistaan huolimatta pitää muita vertaisenaan. Tai menestyksestään ja osaamisestaan huolimatta ei ajattele että olisi muiden yläpuolella.
Tosiasiassa tärkeilyä on se että jotkut ihmiset ajattelee että heillä on oikeus puuttua muiden ihmisten asioihin kuten esim levittää tietoja toisista ihmisistä tai juoruta vahingoittaakseen muita. Se on muiden ihmisten tuomarointia ja ylimielisyyttä ja tärkeilyä.
Pian tulee uskossa olevien ylösotto ja paljon ihmisiä katoaa maasta. he menee Herran luokse. Maassa alkaa vaivan aika. Maahan jäävien tulisi tehdä parannus, uskoa evankeliumi ja katua syntejään sekä turvata Jeesukseen.
Terve itsetunto ja itsenäisyys ei ole tärkeilyä
Anonyymi-ap
0
84
Luetuimmat keskustelut
Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.361356Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke631138Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63993- 58978
- 70828
- 51811
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍82745Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le40719- 82702
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust14661