Ville Tavio (PS) kasvattaa Suomen vientiä

Anonyymi-ap

Perussuomalaisten Ulkomaankauppaministeri Ville Tavio on tehnyt määrätietoista ja tuloksellista työtä suomalaisten yritysten viennin lisäämiseksi. Tämä on jäänyt vähemmälle huomiolle kun vihervasemmisto on vienyt keskustelua leikkauksiin. Nyt Tavio vieraili Portugalissa lisäämässä suomalaisten yritysten vientiä Portugaliin. Moni ei tiedäkään, että Suomen vienti Portugaliin oli viime vuonna 280 miljoonaa euroa. Aivan, ei puhutakaan mistään pikkusummista! Tästäkin saadusta verokertymästä voidaan lyhentää valtionvelkaa ja panostaa vanhusten hoitoon. Hyvää työtä on Tavio tehnyt vaikka hyvin vaatimattomasti pysytellyt pois median valokeilasta. Investoinnit Suomeen jatkaa kasvua, jäänmurtajia ja datakeskuksia rakennetaan.

"Hallitus panostaa suomalaisen työn ja viennin tukemiseen. Ulkoministeriöön on johdollani perustettu uusi yrityspalvelu auttamaan suomalaisyrityksiä kansainvälistymisessä ja uusien markkinoiden löytämisessä."
- Ville Tavio

Minneköhän vihervasemmisto hallitus nuokin rahat käyttäisi, ainiin niinpä tietysti kotouttamiseen ja sinne vaan suomalaisten rahat espanjaan, Italiaan ja Afrikkaan.

10

133

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Montako keikkaa voidaan sanoa Tavion saaneen aikaan?
      Minusta se ei ole uutinen että ministeri reissaa. Tulokset ratkaisee.

    • Anonyymi00001

      Tavio ei kasvata muuta kuin kaljua päälakeaan. Ja rassukka yrittää peitellä sitä kampaamalla harvenevat hiuksensa päälaen yli : )

      • Anonyymi00007

        Ukrainan sota päättyy.....joskus, se on varma.

        Ukrainan jälleenrakentaminen maksaa uusimpien arvioiden mukaan noin 500–600 miljardia euroa.

        Valitettavasti suomalaiset yritykset eivät ole mukana, Tampio Tavio päätti.

        https://yle.fi/a/74-20112877/64-3-245468


    • Anonyymi00002

      Hilsekasa kasvaa sen olkapäillä. Ei muu.

    • Anonyymi00003

      Asiat on aina aivan päinvastoin kuin persun puheet.

    • Anonyymi00004

      Vielä vähemmän on puhuttu tai kirjoitettu Westerholmin johtamisopeista ja sen vaikutuksesta laaja-alaisesti suomalaiseen yhteiskuntaan. Kannattaa ottaa asioista selvää.

      • Anonyymi00005

        Otin selvää, olet oikeassa että kannattaa ottaa selvää. Sehän on aivan huru-ukko tuo Westerholm jota täällä mainostat. Ettet vain tässä mainosta itseäsi?


    • Anonyymi00006

      Aika onneton persu PR , tota aloitusta edes kukaan jaksa lukea 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

    • Anonyymi00008

      Onko sinulla tietoa, milloin valtion rahakirstun vartija Riikka Purra alkaa lyhentää valtiomme velkaa noilla yksityisten firmojen Portugalin viennistä saamilla 280 miljoonalla eurolla?

      • Anonyymi00009

        Velkaa on otettu kuluvana vuonna n.44 miljardia, kokonaisvelka lähes 200 miljardia.

        280 milliä on kuin itikankusi valtameressä:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe