Perussuomalaisten Sara Seppänen vaatii ansaittujen työeläkkeiden turvaamista
Anonyymi-ap
2026-06-02 13:28:48
Seppänen: Sosiaaliturva kansalaisuusperusteiseksi – ”Näin karsitaan menoja ennen kuin kosketaan suomalaisten työllä ansaitsemiin eläkkeisiin”
PolitiikkaTalous
02.06.2026 |13:02
Perussuomalaisten Sara Seppänen vaatii ansaittujen työeläkkeiden turvaamista. Hänen mukaansa takuueläkkeen rakenteessa on ongelmia, koska myös vain vähän aikaa Suomessa asuneet saavat lähes saman etuuden kuin pitkän työuran tehneet.
Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen puolusti Suomen työeläkejärjestelmää Ylen aamu-tv:n keskustelussa tänään. Hänen mukaansa kyse on ansaitusta etuudesta.
– Meidän työeläkejärjestelmämme on perusteeltaan puolustamisen arvoinen. Työnantajat, työntekijät ja yrittäjät rahoittavat järjestelmän, ja eläke on nimenomaan omalla työuralla ansaittu. Se on hyvin erityyppinen etuus kuin muu sosiaaliturva, Seppänen totesi.
Kaksi kolmasosaa suomalaisista suhtautuu kielteisesti nykyisten tai tulevien eläkkeiden leikkaamiseen, jos eläkkeiden rahoitusta pitäisi vahvistaa.
suomen uutiset kertoo
ps. vihreät samaa mieltä?
Meidän työeläkejärjestelmämme on perusteeltaan puolustamisen arvoinen
Anonyymi-ap
4
146
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Eläke on täysin yrityksiltä riistetty tuloksen tuhoaja. Työntekijät eivät ole maksaneet eläkemaksuja menneinä vuosikymmeninä. Eläkelaitokset ovat heittäneet rahat taivaantuuliin.
Koska Suomessa puhutaan asioista niin kuin ne oikeasti ovat?- Anonyymi00002
Edustaako mielipiteesi myös perussuomalaisten kantaa laajemminkin?
- Anonyymi00004
Minä olen maksanut eläkettäni 17 vuotiaasta alkaen ja eläke alkoi kertyä 24 vuotiaana revi siitä.
- Anonyymi00003
Niin on eläkemaksua kerännyt koko työuransa joka tilistä otettu ja työnantajakin ja höperö Orpo luulee omistavansa ne rahat. PERKELE!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j811233- 42824
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga72719Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden240717Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35591- 46575
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️77560- 37512
- 24505
- 26482