Häpeän sitä että oon syntynyt tähän maahan ja melkein kaikkea elettyä elämää. En tiedä miksi synnyin aikoinaan tänne mutta näillä mennään niin pitkään kuin Luoja suo.
Häpeän kaikkea
5
119
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Kannattaa mennä täysillä!!! Elämä on laiffii.
- Anonyymi00002UUSI
Minäkin häpeän. Suurin osa suomalaisista on ilkeitä ja ei niin kovin älykkäitä. Mistähän johtuu?
- Anonyymi00003UUSI
Minä en häpeä suomalaisuuttani vaan arvostan kulttuuriaame ja kieltämme. Sitä häpeän, että suomalaista kulttuuria ajataan alas ja yritetään lykätä suvaitsevaisuutta joka väliin. Missään muualla ei alistuttaisi muokkaamaan omaa kulttuuria kehityismasita saapuneiden mieleisekis, mutta täällä madellaan ja mielistellään joka ikistä joka tänne muuttaa.
Näin äsken somessa klipin, jossa kaksi suomalaista teiniä lyttäsivät suomalaiset miehet maan rakoon ja ylistivät kosovolaisia ja irakilaisia miehiä. Mahtaa heilläkin mieli muuttua, kun joutuvat pukeutumaan burkhaan ja miehensä vahtivat heidän sosiaalisia kontaktejaan ja tekemisiään. - Anonyymi00004UUSI
Minä häpeän omaa isää ja äitiäni.
- Anonyymi00005UUSI
Turha heitä on hävetä. He ovat sellaisia kuin ovat ja tehneet omat elämänvalintansa. Se, että syntyy perheeseen ei tarkoita, että olisi kiinnostunut samoista valinnoista kuin mitä vanhemmat ovat tehneet eikä kenenkään tarvitse valita vaikkapa vanhempiensa työtä ellei itse ole kiinnostunut samasta ammatista.
Fiksu ja tunnekypsä vanhempi tajuaa, että hänen synnyttämänsä seuraava sukupolvi on hänestä erillinen eikä hänen jatkeensa, jonka tulisi seurata hänen jalanjäljissään eikä sen puoleen kenenkään toisenkaan sukulaisen ellei niin itse tahdo.
Tämän hetken sukupolvilla on huomattavasti enemmän valinnan vaihtoehtoja kuin edeltävillä. Se ettei vanhemmilla ole ollut vaikkapa muita vaihtoehtoja kuin ne mitkä heillä oli, ei tee heidän olemisestaan, koulutuksestaan tai työstään hävettävää.
Ja ei. Ei tarvitse olla persoonaltaan ja ajatusmaailmaltaan kummankaan vanhemman kaltainen. Toisaalta ehkä olet vielä kovin nuori ja silloin on tunnetusti huomattavasti nolousherkempi vanhempiensa suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261750
- 1051225
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381091- 49999
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni54900- 130900
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240868Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?73757Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55739Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178739