Kun kirurgit leikkaavat polvia ja asentavat tekonivelen, he näkevät tietysti ruston kunnon. Olisi mielenkiintoista tietää kuinka usein rusto on ollutkin kunnossa eikä tekoniveltä polveen olisi tarvinnut.
Tätä voisi kysyä sen vuoksi että ainakaan minua ei ole rtg-kuviin ohjattu eikä muutakaan kuvausta tarjottu. On kyllä oireiden perusteella väitettu nivelrikoksi, jota kuitenkin epäilen, koska olen polvien kuntoon kyennyt vaikuttamaan liikunnalla vuosien ajan. Eli diagnosointi on ilmeisen haastellista. Joistakin polvileikkauksista on luovuttukin tarpeettomina. Voisi siis olettaa että ortopedit toteavat joskus ettei nivelrikkoa ollutkaan ja todenneet ruston hyväkuntoiseksi ja kipujen johtuneen jostakin muusta.
Polven tekonivelleikkausten tuomat tiedot
7
245
Vastaukset 7
- Anonyymi00001
Jos tekonivelen asentamisen jälkeen kivut eivät yhtään hellitä eikä liikkuminen helpotu, voi tietysti herätä epäilys, että vika onkin korvien välissä. Tämä ei liene tavallista.
- Anonyymi00002
Nivelrikon kehittymistä ei voi estää, ei edes liikunnalla. Hyväkuntoisilla, runsaasti liikuntaa harrastavilla tavataan nivelrikkoa yhtäläisesti kuin liikkumattomilla. Polven ja lonkan nivelrikko edetessään toki luonnollisesti vähentää liikkumishaluja.
- Anonyymi00003
Jos lääkäri on diagnosoimassa nivelrikon, hän laittaa lähetteen rtg- kuvaukseen.
Itselläni semmoinen juttu oli, lonkan kanssa. Kauheat kivut oli. Ja kuvat vahvistivat tutkimusdiagnoosin, ja päälle tuli leikkausjono.
Vaiva oli jo niin paha, ettei muuta voinut, kuin tekonivelen. Sepä on palauttanut kierrot, liikkumiskyvyn. Toipuminen töihin kesti kuukausia, ja kuntoutin ohentunutta reittä ja liikkuvuutta.
On mukava kesä tämä jo. Edellinen kesä oli yhtä.. kun liikkuminen oli vaikeaa. Lopulta vain joitain satoja metrejä hyvin tuskissani. Jalka ei enää ottanut oikein askelta.
- Anonyymi00004
Ei kenellekään laiteta polven tekoniveltä ilman, että polvi on kahteenkin kertaa kuvattu. Ensin kuvataan, jotta lääkäri voi laittaa diagnoosiksi nivelrikon ja toisen kerran vielä ennen tekonivelleikkausta.
Tuon, että polvessa on paha nivelrikko, näkee maallikkokin röntgenkuvista. Jos luu on vasten luuta ja nivelrako kokonaan ummessa, ei siellä polvessa voi olla rustot ehjänä.
Jos röntgenkuvia ei ole otettu, diagnoosiksi tulee laittaa nivelkipu tms, ei nivelrikkoa.- Anonyymi00005
Juu, näin se on. Leikksusta ennen kuvat otetaan siksi, että lääkäri voi suunnitella tiimin ksnssa leikkausta. Eli mitä sille huonolle tehdään, ja minkälaista laitetaan. Tietotekniikka nykyään laskee ne kulmat, mihin laitetaan, mutta sillekin pitää ohjelmaan syöttää tietoa, ehkä jopa kuvat sairaasta niveltä, ja sen lähellä olevista mihin kiinnitetään.
Ei tosiaan dg nivelrikko, leikata ilman kuvia. Mistä lie aloittaja saanut tätä päähänsä. Leikkaukseen pääsy on monivaiheinen juttu. Tutkitaan verijutut ja riskitekijät kartoitetaan( myös sydän ja keuhkot kuvataan). Hampaat pitää olla kunnossa. Samoin pitää muut tulehduksen t olla hoidettu. Ihossa ei saa olla rikkoja.
Ei leikatessa oikein voi löytyä tervettä niveltä, ellei pöydällä ole väärä potilas. Leikksusjonoon pääsee gradus 3, ja liikkumisriesaisena jo. - Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Juu, näin se on. Leikksusta ennen kuvat otetaan siksi, että lääkäri voi suunnitella tiimin ksnssa leikkausta. Eli mitä sille huonolle tehdään, ja minkälaista laitetaan. Tietotekniikka nykyään laskee ne kulmat, mihin laitetaan, mutta sillekin pitää ohjelmaan syöttää tietoa, ehkä jopa kuvat sairaasta niveltä, ja sen lähellä olevista mihin kiinnitetään.
Ei tosiaan dg nivelrikko, leikata ilman kuvia. Mistä lie aloittaja saanut tätä päähänsä. Leikkaukseen pääsy on monivaiheinen juttu. Tutkitaan verijutut ja riskitekijät kartoitetaan( myös sydän ja keuhkot kuvataan). Hampaat pitää olla kunnossa. Samoin pitää muut tulehduksen t olla hoidettu. Ihossa ei saa olla rikkoja.
Ei leikatessa oikein voi löytyä tervettä niveltä, ellei pöydällä ole väärä potilas. Leikksusjonoon pääsee gradus 3, ja liikkumisriesaisena jo.Minuakin kiinnostaa aloittajan ajatukset. Onko hän tekoniveljonossa ilman, että polvia olisi lainkaan röntgenissä kuvattu? Kuullostaa oudolta..
- Anonyymi00006
Niin aloittaja, mitä tarkalleen ottaen tutkimuksia sinulle on tehty? Ja onko sinut laitettu leikkausjonoon ilman rtg- kuvia? Sen pitäisi olla mahdotonta. Minulta ortopedi teki diagnoosin aluksi ilman kuvia, tutkittuaan liikkuvuudet, ja saatuaan oireista käsityksen, eli mikä on kivuliasta tai jo hyvin vaikeaa. Mutta vasta rtg- kuvien jälkeen minut laitettiin leikkausjonoon heti.
Jos olisikin ollut vasta alkava nivelrikko lonkassa. Mutta kun oli jo pitkälle edennyt, koko elämää haittaava asia, niin tilalle laitettiin tekonivel. Homma toimii, omatoimisen aluksi rankan kuntoutuksen jälkeen oikein hyvin, kivut poissa pääsääntöisesti. Askel toimii, kierrot kumpikin kunnossa, ja elämä viimein maistuu, kun saa nukuttuakin, eikä kaikki pikkuasiat vie aikaa, kun se kävely toimii.
Kannattaa lukea tutkimusten kanta- kirjaukset. Sieltä löytyy se mitä asialle on suunniteltu, ja jopa ehkä tieto, milloin se kuvien otto on. Riippuu vähän oletko julkisella vai yksityisen kautta, kuinka nopeasti asiassa edetään. Yksityiseltä saat lähetteen julkisellekin puolelle- pyydät. Jos olet vasta 'kuullut, että nivelrikkoa', se vaatii seuraavaksi tutkimukset, joilla asia vahvistetaan. Lääkärin arvio tarvitaan jokatapauksessa, hyödytkö jo leikkauksesta, vai hoidetaanko asiaa vielä ilman. Se on varmaa, että yli gradus 3 nivelrikko leikataan, jos olet työelämässä, ja nivelrikko jo uhkaa tehdä sinusta työkyvyttömän. En itse kävelisi enää, ilman leikkausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791329
- 851236
- 96977
- 48813
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83599Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111510Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44478Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33465