Peili riittää - halpa ja hyvä työkalu.
Vastaukset 9
- Anonyymi00001
Työsuojeluvaltuutettua ja liiton lakimiestä tarvitaan nyt Sisäministeriössä ammattiliiton luottamusmiesten tukena. Niin kyllä se sitten siitä.
- Anonyymi00003
Tai sitten vain reipasta nuorta miestä, jolla on maalaisjärkeä ilman poliittisia paineita.
- Anonyymi00002
Ongelmat alkoivat ministeriössä, kun Ohisalo ministerinä naisisti ministeriön vasemmistolaisilla virkanaisilla.
- Anonyymi00005
Oletpas sinä innokas trollaamaan, vaikka yrität naamioida sen muka trollauksen vastaiseksi kirjoitukseksi.
Toisaalta järjen käytön perusteella olet vain kone. - Anonyymi00006
Anonyymi 0002
Puhut pötyä, kun yrität syyttää viime hallituskauden ministeri Ohisaloa sisäministeriön nykyisen hallituskauden aikaisista ongelmista.
Kysytään tekoälyltä mistä sisäministeriön ongelmat nyt johtuvat.
" Sisäministeriön merkittävimmiksi ongelmiksi ovat nousseet ministeriön sisäiset vakavat työilmapiirin ja johtamisen haasteet.
Virkakunnassa on noussut esiin huolia poliittisesta painostuksesta, ministerin esikunnan tekemästä herkästä puuttumisesta lainvalmisteluun sekä pelon ilmapiiristä.
Työilmapiiri ja työsuojelutarkastukset
Ministeriössä on kuohunut erityisesti hallituksen kaudella, ja tilanne kärjistyi toukokuussa, kun Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto (AVI) teki sisäministeriön hallinto- ja kehittämisosastolle työsuojelutarkastuksen.
Valvontapyynnön taustalla oli työntekijöiden kokemuksia:
Pelon ilmapiiri: Henkilöstö on kuvannut työyhteisöään painostavaksi.
Kiusaaminen: Osa työntekijöistä on raportoinut kokemastaan työpaikkakiusaamisesta ja epäasiallisesta kohtelusta.
Ministerin ja virkakunnan välinen jännite
Sisäministeri Mari Rantasen (ps.) ja virkamiesten välillä on ollut näkemyseroja ministerin toimintatavoista:
Tiukka poliittinen ohjaus: Virkakunnassa on koettu, että ministerin esikunta puuttuu liian herkästi asioiden valmisteluun.
Ministeri on puolustautunut toteamalla, että hänen tehtävänsä onkin edistää hallitusohjelman linjauksia.
Painotukset: Osa työntekijöistä on kokenut ministerin ja hänen esikuntansa ajavan ennen kaikkea poliisin etua, mikä on herättänyt närää muilla ministeriön hallinnonaloilla.
Ministeriön ja työmarkkinaosapuolten odotetaan tekevän johtopäätöksiä ja korjaavia toimenpiteitä työsuojeluraportin valmistuttua."
Ylen uutisraportti avaa tarkemmin ministeriön työntekijöiden kertomuksia ja työsuojelun puuttumista tilanteeseen.
Tekoälyn antama vastaus on hyvin kattava selvitys siitä, mikä Mari Rantasen, persut, johtamassa Sisäministeriössä on aiheuttanut ongelmia ja kantelun.
- Anonyymi00007
Virkamiehet siellä vinkuu kun eivät voi sanella kaikesta vaan ministerille ja luulevat olevansa niitä jotka päättää.Nyt on ministeri joka oikeasti johtaa siellä,niin virkamiehet ei hyväksy sitä
- Anonyymi00011
niin, siis mahdollisimman pikaisella aikataululla käsiteltävistä uusista nk. Tiedustelulaeista , jolloin perustuslain sisältämä kotirauha olisi laillisesti kaukainen käsite yhteiskunnassamme, mitä se näköjään tuntuu jo nytkin olevan, kun vain lehtiä lukee..
- Anonyymi00008
Kesän ajaksi ulos koko SISÄMINISTERIÖ Tuulettuu ulkona PUOLI JOUKKUE TELTTAAN OVAT VALMIINA SOTAAN RAJALLE VAAN ALKAA SISÄILMA PARANEE
- Anonyymi00010
Hoputtikohan oikein?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?261979- 128885
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.131684- 54616
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv92587- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527- 12527
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11513Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36482Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota33457Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 102424
- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412