Yyteet. On koko henkilöstölle. 500 pitäisi saada vähemmäksi. Vaan mistä puolelta lähtee?
Pohteella alkoi uudet
Anonyymi-ap
16428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Onkohan Kaleva tehnyt tutkimusta, miten, mihin ja paljonko Pohteen poliittiset ryhmät käyttävät sairaanhoitopiiriltä saamansa ryhmärahat.
Ilkka- Pohjalainen oli käynyt kuitit läpi Etelä- Pohjanmaan osalta, " Kuitit paljastavat" oli otsikko.
Jaahas. Löytyikö rahareikä?
Niinpä,nuo olis aiheellista tutkia
Jostain päästä mistä voi säästää voi yksityistää,
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella (Pohde) on historiansa aikana käyty jo yli 30 yhteistoiminta- eli muutosneuvottelukierrosta. Neuvottelut ovat koskettaneet yhteensä tuhansia työntekijöitä organisaation sopeuttaessa talouttaan.
Nyt neuvottelut kattavat kaikkia 18 tuhatta (18.000) työntekijää.
https://yle.fi/a/74-20230624
Vaan eipä koske oysia vaan perusterveudenhuoltoa. Eipä tiiä mistä palvelut saa ja millä ajalla.
Näin se valitettavasti tämä kepulien aikaansaama ja johtama Pohde koko ajan toistuvasti toimii ja tekee järjettömiä ja vaingollisia päätöksiä!
Persu ja kok samoilla linjoilla. Eliittimerkki rintapielessä
Kepupohde sulkee varmaan terveyskeskuksia nyt ja ampulansseja ei kohta oo..3 vietiin ja lisää ollaa viemässä..kepu pettää aina!!!
3 olis lissää menossa
Perusterveyden huollossa työntekijät on vedetty minimiin ja nyt alkaa porukka väsyä kaatuvan työtaakan alle.
Sijaisia ei saa palkata vaan on mentävä sillä mitä on.
Niinpä. Saksikäsipetturin Petosjytkyhallitus tuhosi ja romutti suomen.
Kyllä tämä on ihan kepuvetoisen Pohteen aluevaltuuston oma päätös.
Meinaako olla taas virikkeet vähissä Pyhäjärvellä persupakkomielteinen Suomi24 luotsitroIIi kun itket taas Purran perään Haapavesi palstalla?
30 miljuunaa tarvis säästyä saada. 4 miljuunaa on kasassa vasta.
Se tekee kolme-viisisataa virkaa tai tointa.