Ei saa tahtoaan lävitse, alkaa verbaalinen loanheitto. Ikävä piirre tulee esiin, mutta se on paljastava.
Sivusta.
Sivusta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Se voi olla suoraa tai epäsuoraa aiheesta riippumatta. Narsistiset henkilöt käyttävät erilaisia menetelmiä, jotka koskevat sillä hetkellä sitä asianosaista, jolle se halutaan kohdistaa. Tyhmä ihminen ei sitä havaitse, fiksut ja järkevät lukevat sen helposti ns.rivien välistä.
Ennemmin tai myöhemmin niin käy. Joskus tunteet tulevat esiin myös puolustautuvalla.
Kyllä. Silloin on kyse reaktiivisesta väkivallasta, eli siitä, että on provosoitu ja tökitty niin kauan, ettälopulta kohde reagoi, koska jälkeen heitetään juuri ap:n kommentin kaltaisia analyyseja.
Se on julmaa väkivaltaa, johon usein ei puututa.
Se on väkivaltaa, jota ei havaite ellei ole pidemmän aikavälin havaintoja siitä mitä todella tapahtuu.
Olet ilmeisesti nainen.
Totta. Jos siitä on kokemusta, ja on kohde, havaitsee sen aika pian. Tepsivin keino on rajata sellainen ihminen tai ympäristö elämästä pois kokonaan, koska sellainen ihminen ei ota vastuuta yleensä vaan jatkaa painostusta.
Olen ja olen kokenut tuollaista toimintaa niin miehen kuin naisen toiminnasta. En toivo sellaista kenellekään. En myöskään katso sivusta sellaista enää. Näistä on hyvä pystyä keskustelemaan.
Kyllä. Kun tarpeeksi kauan haetaan reaktiota, ei pidä ihmetellä jos se ilmenee fyysisenä.
Minä en halua keskustella stalkkerin kanssa!
Yleensä kyllä ennemminkin huutamisena ja vihana kuin fyysisenä. En ole tähän mennessä lyönyt yhtäkään vaikka tökkijöitä ja provosoijia on osunut kohdalle. Toisaalta nainen harvemmin käyttää fyysistä väkivaltaa.
Meitä on monenlaisia....
Yleensä ja harvemmin viittaavat siihen, että poikkeuksiakin on.
Kyllä sinuakin vituttaisi, jos jatkuvasti ehdoteltsisiin työksi siivousta tai vanhustenhoitoa tms.
Ei minulta
No joskus voi olla vain erityistä rakkautta, eikä keskustelu etene siten, että molemmilla olisi turvallinen olla. Voi vain olla pelkoa, pelkoa haavoittumisesta. Tätäkin voi ehkä ymmärtää, kun katsoo asiaa toisen kannalta, kyseessä ei ole välttämättä ilkeys tai narsismi, hän voi myös sanoittaa omia pelkoja, eikä tarkoitus ole loukata tai hyökätä. Vain olla mahdollisimman avoin ja saada toinenkin avautumaan.
Silloin kun joku ei osaa sanoittaa omia pelkojaan hänen on hyväksyttävä se, ettei häntä kiinnostava ihminen halua häntä elämäänsä! Yksikään ihminen ei jaksa sellaista ihmistä, joka lähestyy vuosien ajan, mutta ei koskaan sano mitään! Jos hän ei sitä ymmärrä se on vain hänen ongelmansa! Sellainen ihminen vie voimat kokonaan siltä ihmiseltä. jota pakkomielteinen ihminen jopa vuosien ajan stalkkaa!
Et voi omia sivusta kommenttia. Se on kaikille sivusta
Piloille lellitty moinen kun alkaa kiukkuamaan kun ei saa tahtoaan läpi
Eipä tuollaisesta kannata välittää. Tuollaiset ihmiset kannattaa kiertää kaukaa.
Kyllä, juuri noin on aina tehtävä!!
Sitä se todellakin on ja arvasin sen, että tietty paljon nuorempi aloittaisi loenheiton!!
saatan olla itse s tana läpeensä mätä
Pitkään on jotain halunnut.
Mutta se on käsittämätöntä ettei hän ole ymmärtänyt sitä, että jos nainen siirtyy kadun toiselle puolelle hänet nähdessään, ettei se nainen ole millään tavalla ollut koskaan hänestä kiinnostunut!! Joku hänen ajattelussaan ja ymmärtämisessään on todella pahasti pielessä!
No en kyllä ole sanojani säästellyt. Enkä säästele. Voin sanoa samat asiat myös päin naamaa ja taas saadaan draamaa. Ehkä joskus sanonkin…
Miehillä yleistä.
Täällä se onkin niin nokkelaa ja taitavaa. Päiväkodissakin sivistyneempää käytöstä ja kinastelua.
Fiksu ei laita kaikkia munia samaan koriin. Muistakaa se!
Valitettavan yleistä tuntuu olevan. Itse en sitä ymmärrä. Harmi vain kuin täällä voi kuvitella viestien olevan keneltä vain.
Sellaisella on tunnepuolella vajetta kehityksessä.
Et tajua. Vain poliisi ja minä tiedämme, että hän teki nolon asian takia rikosilmoituksen! Se asia on nolo ja hävettävä.