Oon kärsinyt vuosia...

Masennuksesta ja ahdistuksesta! Melkein koko aikuisiän.
13297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Siksi en vastannut silloin joskus!

Äänestä
  • Muruseni, vielä ehtii!

    Äänestä

  • Joskus oli joskus, nyt on nyt! Vanhoja ei lasketa. Enemmän mind fullnessia elämään. Sen pystyy opettelemaan.

    Äänestä

Ei se mitään. Minä pystyn käymään ruokakaupassa ilman pillereitä, jos satut vaikka vetämään kuukauden napit viikossa.

2Äänestä
  • En ole ap. mutta koen tämän vttuiluna minulle. Haluan sanoa, että käytän miedointa pamia noin 3 krt viikossa yhden kerrallaan. Senkin aion lopettaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    En ole ap. mutta koen tämän vttuiluna minulle. Haluan sanoa, että käytän miedointa pamia noin 3 krt viikossa yhden kerrallaan. Senkin aion lopettaa.

    No mutta, sehän on paljon kivempi kuin opioideja suoneen tai jotain.

    Äänestä

Älä anna sen haitata menoa! Sulla on varmaan parempiakin päiviä välillä. Voimia!

Äänestä

Jaksamista. ❤️ Niin harmi ettei ihmiset saa nykyään apua. Tuntee itsensänetuoikeutuksi kun voi sanoa toipuneensa masennuksesta . Pitkä taival se oli. Mut siitä jo kauan. Tuntuu ettei nykyään enää välitetä vaan ihmiset jää oman onnensa nojaan. Eihän elämässä koskaan tiedä mitä tapahtuu mutta elämä kuitenki kantaa.

1Äänestä

Tykkäät rypeä siinä? Mitä olet itse tehnyt sen eteen, että ei ahdista ja masenna? Maannut kotona netissä? Kitannut kaljaa?

Äänestä

Itse aloin ahdistua kunnolla joskus teini-iässä. Pahin on helpottanut, mutta sosiaalisissatilanteissa odotan eniten poispääsyä. Rajoittaa elämää aika paljon. Työtä onneksi on, niin on mielekästä tekemistä. Lapsena muistan oireilleeni jo. Ihmiskohtaamiset jännitti jne. Täällä sanotaan että pitäisi mennä terapiaan. Mutta opin lapsena, että ei minun huoleni ole muille tärkeitä. En välitä muiden ihmisten avusta.

Äänestä

Minulla juuri laukesi ahdistus ja paniikkihäiriö.

Äänestä
  • Väärä Melatoni.

    Äänestä

🫂❤️🩵

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Masennuksesta ja ahdistuksesta! Melkein koko aikuisiän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu