Kone valitti aluksi systeemilevyvikaa. Setupin ja levyaseman liitinten vaihdon ata100 väylästä normaaliin ide-väylään jälkeen sain koneen käynnistymään vain niin, että W2k-asennuslevy on CD:ssä. Käynnistys lähtee silloin kuitenkin normaalisti C-levyltä ja kaikki tuntuu toimivan.
Olen ajanut asennuslevyn kaikki järjestelmän korjausohjemat sekä vielä FIXBOOT ja FIXMBR, mutta mikään ei ole muuttunut.
Olen ajanut asennuslevyn kaikki järjestelmän korjausohjemat sekä vielä FIXBOOT ja FIXMBR, mutta mikään ei ole muuttunut.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla on ollu XP:n kanssa samanlainen ongelma.
Mun tapauksessa ongelma johtui omasta mokasta. Eli katoppas et jumpperoinnit on kohdallaan, sekä kaapelointi (kaapelin master osa master -laitteeseen kiinni ja jumpperit master asentoon master -laitteessa.) Mulla oli kovon jumpperit master -asennossa, mut kaapeli oli slave kohdassa.. kyl se joskus käynnisty ihan normaalist, mut usein samalla tavalla kuin sulla.
selitys moiselle ongelmalle. olen yrittänyt miettiä kaikkia muita mahdollisuuksia, mutta enää ei tartte :)
Tarkistin ja kyllä ne johdot on oikein. Myös setupissa näkyy primary masterissa juuri se levy, jossa käyttöjärjestelmäkin on.
no, höh.. No kokeileppas, et vaihdat jumpperoinnit "cable select" kohtaan ja kaapelit siten, että kovo on masterissa.. en tiedä auttaako asiaa, mut kokeilemisen arvoinen temppu.
Nyt saan käynnistyksen aikaiseksi korpun avulla. Normaalisti formatoidulle korpulle on vain kopioitu C-levyltä tiedostot Boot.ini, Ntdetect.com ja NTLDR ja koneen luettua nämä Windows käynnistyy kuten korpun boot.ini:ssä on sanottu.
C on 7,2 GB, mutta ajoin silti levyn eheyttämisen, jonka pitäisi siirtää tiedostot levyn alkuosaan (Bios ei kuulemma pysty lukemaan tiedostoja 1. 7,8 GB:n ulkopuolelta). Ainakin näitä korppuja on helppo tehdä lisää.