ntfs-->fat32:een

Hei, minulla on käyttiksenä xp home ja se on asennettu ntfs:lle. Levytyökaluista en löydä muuntotyökalua, jolla osio turvallisesti konvertoidaan fat32:ksi.Ohjeita ja neuvoja miten homma hoituu, kiitos!
9883
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Windowsissa ei ole työkalua tuohon suuntaan muunnokseen. Partition Expert (acronis) ja partition Magic (Norton,Power quest?) osiointiohjelmassa on muunnosvaihtoehto tähänkin suuntaan ainakin valikossa. Jos muunnat järjestelmäosiota pitää varmaankin tehdä bootti-korppu (Partition Magic) tai cd (Partition Expert).En ole kokeillut mutta molemmista löytyy ko. vaihtoehto.

Äänestä

Mikähän on syy muunnoksen tarpeeseen? Nimittäin jos löytyisi joku parempi ratkaisu ongelmaan.

Äänestä

mahdotonta. Eli tarvitset siis jonkin apuohjelman juten tuon partiton magin. Se on oman kokemukseni perusteella hyvä, paitsi että se on enkukksi

Äänestä
  • siis partition magicilla tuo onnistuu...? pitänee varalta ottaa muistitikulle tärkeät työfilet talteen!!

    Äänestä

Miksi haluat vaihtaa ? FAT32 on huonompi kuin NTFS.

Äänestä
  • kertokaa mullekki mikä on pointtina vaihtaa huonompaan?

    Äänestä

  • Fat-Mike kirjoitti:

    kertokaa mullekki mikä on pointtina vaihtaa huonompaan?

    kun se linsucks-parka ei osaa kirjoittaa nfts:ää...

    Äänestä

mene komentokehotteeseen ja kirjoita convert/? niin saat apua miten käytät komentoa.

Äänestä
  • FAT->NTFS

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


soulbrother kirjoitti:

Hei, minulla on käyttiksenä xp home ja se on asennettu ntfs:lle. Levytyökaluista en löydä muuntotyökalua, jolla osio turvallisesti konvertoidaan fat32:ksi.Ohjeita ja neuvoja miten homma hoituu, kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu