Vihreä siirtymä on suuri illuusio ja mahdottomuus

Anonyymi-ap

Energia­historioitsija Jean-Baptiste Fressoz paljastaa totuuden.
tyypilliseen tapaansa piilottaa HS totuuden maksumuurin taakse.
HS toimittajakunnan ollessa viheruskovia vasemmistolaisia ei muuta voi odottaakaan.
https://www.hs.fi/alueet/art-2000012048182.html

”Energiasiirtymä on slogan”, Fressoz sanoo voima lehdessä.
Suomessa ei ole meneillään energiasiirtymää.

Sähköauto hype on esimerkki kuinka kansaa sumutetaan.
Vähaisillä henkilökohtaisen säästön kuvitelmilla saatetaan autoiljat uskomaan paremmasta maailmasta ja energia kriisi unohtuu.

Koska maailman talouden halutaan perustuvan taloudelliseen kasvuun on koko ilmasto vouhotus kuollut idea.

https://voima.fi/2026/vihreaa-siirtymaa-ei-ole-huomauttaa-palkittu-ranskalaishistorioitsija-jean-baptiste-fressoz/

13

94

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Fossiilitalouden jatkuminen on suuri illuusio ja mahdottomuus.

      Halvalla jalostettava öljy on jo loppunut Libyaa lukuunottamatta. Nyt on siirrytty yhä kalliimmalla hinnalla jalostettavien varantojen jalostamiseen. Tuo Yhdysvaltojen liuskeöljy on suurta kusetusta joka vain saastuttaa suuret alueet ties kuinka pitkäksi aikaa vaikka se loppuu ensi vuosikymmenellä. Siirtymä pois fossiilitaloudesta on joka tapauksessa tehtävä ja se tulee paljon vaikeammaksi jos odotamme siihen kunnes öljynhinta huitelee jossakin 800 $:n hinnoissa.

      • Anonyymi00002

        Nykyisin puhutaan puhtaasta siirtymästä tai siirtymästä fossiilittomaan. Tällöin ei vastenmielinen väri vaikuta asiaan ainakaan puolueisiin kuulumattomille.


      • Anonyymi00003

        Energiasta on pulaa jo nyt.

        Miten olet ajatellut kattaa sen 80% fossiilienergiasta?
        Öljy ei ole vain polttoaine. Kaikki rattaat myös tuulimyllyt pysähtyvät ilman öljyä.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Energiasta on pulaa jo nyt.

        Miten olet ajatellut kattaa sen 80% fossiilienergiasta?
        Öljy ei ole vain polttoaine. Kaikki rattaat myös tuulimyllyt pysähtyvät ilman öljyä.

        Siinä sitä taas tuli tuota hötökäistä juttua. Jos välttämättä haluat tuulimyllyillä sähköä tuottaa niin käytä niissä vaikkapa auringonkukkaöljyä sillä se tulee paljon edullisemmaksi kuin 800 $:n alkutuotteesta tislatusta haittatuotteesta.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Siinä sitä taas tuli tuota hötökäistä juttua. Jos välttämättä haluat tuulimyllyillä sähköä tuottaa niin käytä niissä vaikkapa auringonkukkaöljyä sillä se tulee paljon edullisemmaksi kuin 800 $:n alkutuotteesta tislatusta haittatuotteesta.

        Onhan tuo käytössä koettu, ei toimi bioöljyt.
        Auringonkukkaoljyä ei tuoteta Somessa.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Nykyisin puhutaan puhtaasta siirtymästä tai siirtymästä fossiilittomaan. Tällöin ei vastenmielinen väri vaikuta asiaan ainakaan puolueisiin kuulumattomille.

        Vihervasmmistolaista eufeimia on puhua puhtaasta siitymästä.
        Tosiasia on ettei siirtymää ole tapahtunut.
        Mitä on tapahtunut, on se että fossiilisten päälle on luotu lisäenergiaa joka on osin puhdasta lisäystä enegian kulutuksessa.
        Fossiilinen ei ole globaalisti vähentynyt.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Onhan tuo käytössä koettu, ei toimi bioöljyt.
        Auringonkukkaoljyä ei tuoteta Somessa.

        No se on sitten selvä asia ja kuljetukset hoituvat jatkossa hevosvankkureilla.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Siinä sitä taas tuli tuota hötökäistä juttua. Jos välttämättä haluat tuulimyllyillä sähköä tuottaa niin käytä niissä vaikkapa auringonkukkaöljyä sillä se tulee paljon edullisemmaksi kuin 800 $:n alkutuotteesta tislatusta haittatuotteesta.

        Fossiilisten loppuminen ei vaikuta tuulimyllyjen rasvaamiseen.

        Valmistamiseen kuljettamiseen materiaaleihin tarvitaan myös fossiilisia.
        Eräs jo tunnistettu ongelma on tuuimyllyjen jätekuorma.
        Betonia ja terästä kuluu miljoonia tonneja, samoin lasikuitua syntyy käsittämättömiä määriä


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Vihervasmmistolaista eufeimia on puhua puhtaasta siitymästä.
        Tosiasia on ettei siirtymää ole tapahtunut.
        Mitä on tapahtunut, on se että fossiilisten päälle on luotu lisäenergiaa joka on osin puhdasta lisäystä enegian kulutuksessa.
        Fossiilinen ei ole globaalisti vähentynyt.

        👍👍👍


    • Anonyymi00008

      Kylläkait ku vihreä/vasemmisto/sdp/kokoomus ym puolueet on täynnä omaa/muslimi terroristien etuja ajavia narsistisia kusipää sosiopaatteja.
      Ovat eduskunnassa ainoastaan edistämässä omaa työuraansaa,elintasoaan.

      Ihan pienillä jutuilla sais jo paljon aikaseksi CO₂ päästöjen vähentämiseks..
      Mitä tekee vihreet jättää poliitikon tehtävät osallistuakseen johonkii vitun tv-kuvauksiin.. ei helvetiin tollot.. Herätkää ny saatana nuoret äänestäjät! ketä vitun tolloja äänestätte päättämään kaikkia koskevista asioista.

      https://www.facebook.com/reel/4361309280785032
      Siinä ois hyväCO₂ päästöjen sitoja.
      Lakimuutoksilla tollaset pakolliseks ja vaikutus ois iso.
      Mut ei!!
      Meillä on purran, orpon, virran,anderssoni,diarra,haavisto,stub,natsimari kaltaisia aivokuolleita ääliöitä eduskunta täys.. heh heh pössyttelijöiden ajatuksen juoksua, heh heh pilviveikot. Vitun spedet!!

    • Ei vihreä siirtymä ole mikään illuusio ja mahdottomuus tämän Fressozin mukaan. Hänen perusväitteensä on, että ne eivät ole korvanneet fossiilisia polttoaineita vaan tulleet enemmänkin niiden lisäksi. Sehän tarkottaa vain sitä, että ihmiskunta on huijannut itseään uskomalla siihen, että vihreä siirtymä tarkoittaa todellakin fossiilisista polttoaineista luopumista. Koska näin ei näytä tapahtuneet, vihreää siirtymää ei ole tapahtunut, koska juuri sitä siirtymää likaisesta polttoaineesta puhtaisiin ei ole tapahtunut kokonaismääriä tarkasteltaessa. Molempien käyttö on kasvanut. Ainoa mitä ehkä voidaan väittää, ettei fossilisten polttoaineiden käyttö ole kasvanut niin paljon kuin se olisi kasvanut ilman ilmastotomia.

      Epäonnistuminen ei ole puhtaiden energiantuotantotapojen käyttö vaan se, ettei fossiilisista olekaan luovuttu vaan niidenkiin käyttö on lisääntynyt. Fressozin sanomahan ei ole se, että ilmastonmuutos olisi jotain huijausta vaan se, että ihminen on huijannut itseään luulottelemmalla, että ilmastotoimet olisivat missään mittakaavassa riittäviä muutokseen. Hän sanoo olevansa vihainen, surullinen ja pettynyt tämän vuoksi Eli ilmastonmuutos etenee kovaa vauhtia kohden ehkä niitä kaikken pahimpia skenaarioita.

    • Anonyymi00011

      Keisarin vaatekaappi maksaa maamme haavoittuvassa asemassa oleville n.20mrd euroa vuodessa. Hyvät äänestäjät, äänestäkää vihreän siirtymän yhteisen hyvän puolesta, sulkekaa silmänne ja korvanne, kiristäkää vöitänne ja syyttäkää niitä 'ahneita kapitalisteja' kun ahistaa.

    • Anonyymi00012

      Maailman loput tähän mennessä:
      1966: Öljy loppuu kymmenessä vuodessa
      1967: Nälkä valtaa maapallon 1975
      1968: Ylikansoitus uhkaa maapalloa
      1969; Koko ihmiskunta tuhoutuu ydinsodassa 1989 mennessä
      1970: Maapallon luonnonvarat on käytetty loppuun 2000 mennessä
      1970: Saastuminen johtaa siihen, että ulkona on käytettävä kaasunaamareita 1985
      1970: Typpi tekee maan viljelyskelvottomaksi
      1970: Saasteet tappavat meristä kaikki kalat
      1970: Jääkausi palaa vuonna 2000
      1972: Meillä on YK:N ilmastopaneelin mukaan 10 vuotta aikaa pelastaa maapallo uudelta jääkaudelta
      1971: Uusi jääkausi viimeistään 2030
      1972: Uusi jääkausi viimeistään 2070
      1972. Satelliittien mukaan uusi jääkausi tulee nopeasti
      1974: Yhdysvalloissa aloitetaan veden ja elintarvikkeiden säännöstely
      1974: Otsonikerroksen oheneminen uhkaa elämää
      1974: Tutkijat yksimielisiä, planeettamme jäätyy ja tulee pula elintarvikkeista
      1976: Öljy ennustetaan loppuvan 90-luvulla
      1978: Alkanut pakkaskausi ei tule loppumaan
      1980: Happosateet tuhoavat elämän merissä
      1980: Öljyn ennustetaan loppuvan 2000
      1988. Ennen näkemätöntä kuivuutta ennustetaan 1990-luvulle
      1988: Sää lämpiää sietämättömäksi
      1988: Malediivit ”uppoavat” viimeistään 2018
      1989: Nouseva merenpinta uhkaa maailmaa
      1989: New York City West Side Highway veden alla 2019
      1989: Meillä on YK:n mukaan 10 vuotta aikaa pelastaa maapallo
      1996: Öljy loppuu 2020
      2000: Lapset eivät tiedä mitä lumi on
      2000: Nälkä iskee kymmenessä vuodessa ellemme lopeta kalan ja lihan syöntiä
      2002: Öljy loppuu 2010
      2004: Britannia on kuin Siperia vuonna 2024
      2005: Manhattan veden alla 2015
      2006: Megahirmumyrskyjä
      2008: Arktis jäistä vapaa 2018
      2008: Al Gore ennustaa että Arktis on jäistä vapaa 2013
      2008: Prinssi Charles sanoo, että meillä on 96 kuukautta aikaa pelastaa maailma
      2009: Britannian pääministeri sanoo, että maailmalla on 50 päivää elinaikaa jäljellä
      2009: Al Gore muuttaa ennustettaan ja ennustaa että Arktis on jäistä vapaa 2014
      2013: Arktis jäistä vapaa 2015
      2014: 500 päivän kuluttua maailma syöksyy ilmastotuhoon
      2018: Meillä on tutkijoiden mukaan 10 vuotta aikaa pelastaa maapallo
      2019: Meillä on erään ruotsalaisen viher profeetan mukaan 5 vuotta aikaa pelastaa maapallo.
      Tää profeetta on lähteny kiihkoileen Gazasta flotilloineen eikä enää tiettävästi ennustele maailmanloppua.

      Alarmistit ovat onnistuneet säikytteleen ihmiset pahanpäiväisesti ympäri maailmaa ja vihervasemmisto + apupuolueet myy 'päästöoikeuksia' kuten jotkut kryptovaluuttoja.
      Maamme ostaa n.20mrd eurolla 'päästöoikeuksia' ts. keisarille uusia vaatteita per vuosi. Keisarin vaatekaapin uusimisen kustannukseen osallistuu jokainen Suomen kansalainen lakisääteisesti riippumatta säädyistä halusi tai ei. Kansalaiset ovat sen äänestäneet taakakseen 'yhteiseksi hyväksi' ja 'pelastaakseen maailman'. Tätä riistoako kansa haluaa äänestämällä riistovasemmistoa joka sosialisoi leivän lastenkin suusta ja syöttämällä pajunköyttä 'sukupuolten moninaisuudesta' alle tarhaikäisille lapsille ja että se sp. olisi vain mielipide kysymys eikä biologinen. Järkiintykää hyvät ihmiset älkääkä enää äänestäkö riistäjiänne valtaan. Jumala olkoon meille armollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1327
    2. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      22
      1232
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1151
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      69
      1051
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      749
    6. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      47
      703
    7. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      28
      687
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      636
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      636
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      619
    Aihe