PKS nollaviat.

Anonyymi-ap

Kuluvan vuoden aikana PKS verkossa on ilmennyt poikkeuksellisen paljon nk. nollavikoja, joissa AMKA-linjan kannatinköysi, joka toimii pienjänniteverkon nollajohtimena katkeaa ja aiheuttaa mittavia vahinkoja niille kiinteistöille joita tuo nollavika koskee. Samallahan myös vaara kuolettavaan sähköiskuun on ilmeinen.
Näin maallikkona ihmettelen miksi PKS ei hyödynnä uusien mittarien ominaisuutta joissa on olemassa sähköinen pääkytkin. Mittareissa on myös vaihekohtaiset jännitemittaukset, joita voistaisiin käyttää torjumaan nollavian aiheuttamia aineellisia ja henkilövahinkoja. Eli kun vaiheen jännitteet poikkeaa tietyn verran normaalista, suorittaisi mittari automaattisesti pääkytkimen avaamisen ja estäisi vaarallisen kosketusjännitteen syntymisen kiinteistöön ja myös estäisi sähkölaitteiden rikkoontumisen.
PKS korvauskäytännöt ovat saaneet ihmiset raivon valtaan. Kun linjassa tapahtuva nollavika rikkoo sähkölaitteita tai polttaa talon, niin PKS alkaa laskea elinkaarta näille rikotuille sähkölaitteilöle, jotka ovat olleet täysin toimintakykyisiä ennen jakeluverkkoyhtiön ylläpitämässä linjassa tapahtunutta häiriötä. Näin kuluttajuat ovat joutuneet maksumiehiksi PKS ominen virheiden maksajina. Nollavian valvontaan on myös olemassa mittalaitteita, mutta kun mitään ei tarvitse korvata niin näitä ei verkkoon rakenneta.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Muista että nollavika koskee vain pienjännitemuuntajan alajännitejakelua.
      Muuntajan ensiöpiirissä ei nollaa tarvita.

      • Anonyymi00003

        Onkos joku sellaista väittänyt. Edes PKS pökkelöt ei vedä keskijännitettä AMKA:lla.


    • Anonyymi00004

      Hyvä hyvä että on nolla vikaa. PKS sähkö on niin laadukasta että ilomielin maksan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1198
    2. 72
      1163
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      96
      905
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      792
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      771
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      39
      733
    7. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      34
      727
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      653
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      111
      561
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      536
    Aihe