Eläke saattaa jäädä

Pitkän työuran jälkeenkin alle ( 50%) työtulosta.
Syynä on moninaisia asioita.

Kansanedustajilla ei jää eläke huonoksi ja voi jopa saada eläkettä yrittäjyyden ohella. Kyllä jumalauta tekis mieli AMP .A
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suurin syyllinen näkyy peilissä.

Äänestä

Jos koko työuransa ajan maksaa eläkesääntöjen mukaisia eläkemaksuja, niin silloin vanhuuseläkeiän koittaessa saa eläkkeen, joka on suunnilleen 60% työajan palkkatasosta.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012079775.html

Nyt tuo eläkkeen määrä alenee muutaman vuosikymmenen kuluessa uusille eläkkeelle siirtyville 55% ja jopa 50% tasolle, palkkaan verrattuna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pitkän työuran jälkeenkin alle ( 50%) työtulosta.
Syynä on moninaisia asioita.

Kansanedustajilla ei jää eläke huonoksi ja voi jopa saada eläkettä yrittäjyyden ohella. Kyllä jumalauta tekis mieli AMP .A

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu