Golf-liitolta ei leikata puolta miljoona valtion tukea

Kaikkia järjestöjä ei koske hallituksen ja ministeri Rydmanin esittämät leikkaukset. Esim. Golf-liittoa tuetaan edelleen vuosittain 500 000 eurolla, kun monien muiden järjestöjen tukia ytuntuvasti leikataan leikataan.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012090797.html

Päättääkö eduskunta, hallitus vai vastuuimisteri sote-järjestöjen valtiontukien leikkaamisesta ja mitkä ovat oikeat kriteerit?
1355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Et siis tiedä, kuka päättä tukirahoista?
Mitä, jos ottaisit selvää

Äänestä

Kuka tietää, ja kuka tietää sen mitä toinen ei tiedä?

Sosiaali- ja terveysministeri on Wille Rydman, vastuuministerinä. ja hänen mukaansa STEA-leikkaukset tehdään.
Pääministerin mukaan "leikkauksista keskustellaan hallituksessa" onko keskusteltu ja mihin tulokseen on tultu?
RKP:n ministeri Adlercreuz on ollut eri mieltä sote-järjestöjen leikkauksista. Kristillisten mielipide STEA-leikkauksista ei ole tiedossa: tehdäänkö tai ei.

Tekikö vastuuministeri Rydman, persut, hallitukselle "tarjouksen STEA-avustuksista", josta Orpon hallitus ei voi kieltäytyä.
Jotta hallitus ei kaatuisi, ainakaan ennen uusia oikeistopuolueiden vaalilupauksia.

SDP on galluppien mukaan tuleva vaalivoittaja ja myös vasemmistoliitto on gallupeissa saanut enemmän kannatusta kuin koskaan ennen.

Tässä linkissä on paljon tietoa STEA-leikkauksista, joka sinun, minun ja meidän kaikkien tulisi tietää.

https://yle.fi/a/74-20223385

Äänestä

Ja tässä linkki STEA:n avustusten saajiin, mikä sinun, minun ja meidän kaikkien pitäisi tietää. Golf-liitto ei saa avustusta sosiaali-ja terveysministeriöltä, joten turha syyttää Wille Rydmania niistä rahoista. Golf-avustukset jaetaan liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeriön rahoista. Ministerinä siellä on Mika Poutala tällä hetkellä.

https://avustukset.stea.fi/?sortmode=jarjesto&organisationName=G&year=2025

Äänestä

Miksi ihmeessä joku Golf liitto saa verorahoja?!!
Pystyvät maksamaan kulunsa itsekin niin halutessaan!

Äänestä

Ei leikattu myöskään turun uudelta 90 miljoonaa maksaneelta musiikkitalolta.
On toi vittu kumma et tollasiin musiikkitaloihin ja virasto talojen remonttoihin löytyy satoja miljoonia euroja ja ainoastaan köyhiltä/sairailta ja sotesta leikataan.

Äänestä
  • Soteen laitetaan joka vuosi enemmän ja enemmän rahaa,
    Ei kuullosta leikkaukselta.

    Äänestä

Jonnin joutava golf liitto.Ei tue mitenkään työllisyyttä vaan harrastajia. Melkoinen sika Rydman on. Eikö rikkaat pysty golffaamaan ilman apua. Ilmankos ollaan velkaa kun moisia syyttä suotta tuetaan, hyvä veli kerho vauhdissa taas. Vissiin velkarahalla kuten ministeri tason tienaajia. On niin läpi näkyvää touhua, velaksi kokkare touhuu kaiken.

1Äänestä

Suomi Finland pårkele!!😁

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kaikkia järjestöjä ei koske hallituksen ja ministeri Rydmanin esittämät leikkaukset. Esim. Golf-liittoa tuetaan edelleen vuosittain 500 000 eurolla, kun monien muiden järjestöjen tukia ytuntuvasti leikataan leikataan.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012090797.html

Päättääkö eduskunta, hallitus vai vastuuimisteri sote-järjestöjen valtiontukien leikkaamisesta ja mitkä ovat oikeat kriteerit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu