Miksi Kokoomus sitä niin vimmalla ajaa?
Onko Sinuhe itse suurkuluttaja?
Ylen aamussa äsken.
Mikä hinku sitä viinaa on kotiovelle asti saada?
22
62
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Eikö tässä maassa ole tärkeämpiä asioita kuin viinanjuonti?
- Anonyymi00008UUSI
NO EI!
- Anonyymi00009UUSI
Kokoomukselle ja persuille oli tärkeää, ettei vain kotiin!
vaan myös puisto-osoitteeseen voi tilata, tilaajan ikää ei kunnolla tarkisteta.
- Anonyymi00002UUSI
Hyvä vaan, jos ei tarvitse itse enää Alkoon raahautua.
- Anonyymi00010UUSI
Darra-aamuna on paha olo ja päätä särkee ja pitäisi pukea ja lähteä räntäsateeseen tasoittavaa hakemaan. Eikös tuollaisen kiellä jo eläinsuojelulakikin.
Woltti kuski kun tuo pikatoimituksena uuden lastin kotiovelle, niin homma pääsee taas mukavasti jatkumaan.
- Anonyymi00003UUSI
Viinaa on saanut tilata ulkomailta jo 1990-luvulta lähtien...
- Anonyymi00005UUSI
Ei koske ilmeisesti meikäläistä, kun tulli on pysäyttänyt kaikki tilaamani lähetykset tulliin, joten älä jauha sontaa.
- Anonyymi00004UUSI
Uusi infrastruktuuri olisi niin että suoraan hanasta tulisi juomat.
Kappas - se hallitusohjelman "Vahva ja välittävä Suomi"...
Oikeammin: "Vahvoja viinoja välittävä Suomi".- Anonyymi00006UUSI
Taksilaki v2.
Vapaa kilpailu ja sääntöjen purku on oikeistoideologian mukaan aina hyvä eikä voi tulla ongelmia, joita vapaa kilpailu ei korjaisi. Näin tehtiin taksilaki ja tulokset tiedetään.
Erityisesti pikatoimitusmalli on ongelmallinen. Kokoomuslaiset puhuu "ruokajuomien tuonnista samalla kuin ruokakin" ja ovat sallimassa mallia, missä mille tahansa puistossa istuskelevalle köörille saa tilata vaikka 80 %:sta alkoholia puolen tunnin toimitusajalla, jos mukana on joku on Woltti-kuskin mielestä riittävän selvä yli 20 vuotias.
Jokainen voi miettiä mikä kynnys Woltti-kuskilla on olla luovuttamatta lastia, kun on tilattu vaikka puolentusinaa pulloa kirkasta viinaa? Woltti-kuski saa keikasta muutaman euron ja siitä pitäisi kieltäytyä ja ryssiä seuraavakin keikka, kun aika menee viinojen takaisinvientiin lähettäjälle. - Anonyymi00007UUSI
Saksassa saa viinat lähikaupasta - EU lupasi yhdenmukaistaa Suomelle saman oikeuden - ostaa tai olla ostamatta. Pirtua saa germaniassa lähimmästä apteekista ilman lääkäriltä saatua reseptiä.
- Anonyymi00012UUSI
Tähän Kokoomus tähtää: Alkon monopolin purku. K- ja S- markettien liikevaihtoa tulee kasvattaa entisestään ja yksi harvoista erikoisliikkeistä (Alko) lopettaa.
Sitten uudessa uljaassa markkinataloudessa voi Prisman 0-tuntisopimuksella työskentelevältä hyllyttäjältä kysyä, että "mitä viiniä suosittelisit ruokajuomaksi vuohenjuusto-punajuuripaistokseen". - Anonyymi00013UUSI
No siinähän se Saksan seisoja taas on vertauksineen - eikö kannattaisi ihan muuttaa sinne Krautien kylään, kun viinatauti jyllää noin kovaa päässä? Schon gut!
- Anonyymi00019UUSI
Anonyymi00013 kirjoitti:
No siinähän se Saksan seisoja taas on vertauksineen - eikö kannattaisi ihan muuttaa sinne Krautien kylään, kun viinatauti jyllää noin kovaa päässä? Schon gut!
Viinat kortille kuten ennen muinoin - teille ei myönnettäisi korttia ja te hyväksyisitte kohtelun.
- Anonyymi00021UUSI
Juu, Saksassa tuo osataan. Vapauttivat alkoholimyynnin jo 1970-luvulla. Itse asiassa alkoholituotteiden vapaa myynti marketeissakin laskee alkoholin kokonaiskulutusta, ei lisää. Tätä ei Suomessa ymmärretä.
- Anonyymi00011UUSI
Jos alkoholin saanti on nykysäännöillä jollekkin ongelma, niin hänellä on lievää vaikeampi alkoholiongelma.
- Anonyymi00015UUSI
Ei voisi paremmin sanoa!!!
- Anonyymi00014UUSI
Todella typerää viinan kotikuljetus. Siinä lisääntyy kotien ongelmat, ukko juoppo ja puoliso joutuu selittelemään, että itsellenihän minä.
Miten muka oikeasti valvotaan kenelle myydään, kenelle ei?
Kuskit tarvitsevat suojakseen vastaavan lain väkivaltaa vastaan , kuin nyt tuli ambulanssi henkilöstölle.
Ehkäpä taustalla onkin ajatus, että yksinäiset alkoholistit pysyy poissa ihmisten silmistä ja kuolevat viinaan kodeissaan? - Anonyymi00016UUSI
Wolt kuskeille duunia? Taivasten smoothieta pidentämään elinikää? 8% kaupasta ei riitä?
- Anonyymi00017UUSI
Kyllä, kyllä, kyllä.
- Anonyymi00018UUSI
Anonyymi00017 kirjoitti:
Kyllä, kyllä, kyllä.
Hallitusohjelma valmis
- Anonyymi00020UUSI
Ei perrkele ole eduskunnalla tärkeämpää tekemistä kuin huumeiden parissa näpertely. Uskonto ja sukupuoliasiat ovat myös kolmen kärjessä. Digipostilaatikkokin piti säätää, vaikka osalla kansasta ei tahdo riittää rahat ruokaakaan. Mitäpä ruoalla tekisikään, kun hampaatkin putoilevat hoitojonoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392040
- 49846
- 85844
Kuka varasti Sisun rahat
Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!7721Miten sulla on niin kaunis
Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t35691Ajattelen sinua
vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu27610- 66606
- 43477
Porukkaa ku pipoa
Olipas iloinen yllätys kun kiertelin ja kaartekin autolla koko päivän pitkin ähtäriä joka paikassa väkeä, leirintäalueel28469Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap78467