Miksi Kokoomus sitä niin vimmalla ajaa?
Onko Sinuhe itse suurkuluttaja?
Ylen aamussa äsken.
Mikä hinku sitä viinaa on kotiovelle asti saada?
26
102
Vastaukset 26
- Anonyymi00001
Eikö tässä maassa ole tärkeämpiä asioita kuin viinanjuonti?
- Anonyymi00008
NO EI!
- Anonyymi00009
Kokoomukselle ja persuille oli tärkeää, ettei vain kotiin!
vaan myös puisto-osoitteeseen voi tilata, tilaajan ikää ei kunnolla tarkisteta.
- Anonyymi00002
Hyvä vaan, jos ei tarvitse itse enää Alkoon raahautua.
- Anonyymi00010
Darra-aamuna on paha olo ja päätä särkee ja pitäisi pukea ja lähteä räntäsateeseen tasoittavaa hakemaan. Eikös tuollaisen kiellä jo eläinsuojelulakikin.
Woltti kuski kun tuo pikatoimituksena uuden lastin kotiovelle, niin homma pääsee taas mukavasti jatkumaan.
- Anonyymi00003
Viinaa on saanut tilata ulkomailta jo 1990-luvulta lähtien...
- Anonyymi00005
Ei koske ilmeisesti meikäläistä, kun tulli on pysäyttänyt kaikki tilaamani lähetykset tulliin, joten älä jauha sontaa.
- Anonyymi00023
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ei koske ilmeisesti meikäläistä, kun tulli on pysäyttänyt kaikki tilaamani lähetykset tulliin, joten älä jauha sontaa.
Tulli ei ole kertaakaan pysäyttänyt minun tilauksiani. Olen tilannut Saksasta vuosikausia.
- Anonyymi00004
Uusi infrastruktuuri olisi niin että suoraan hanasta tulisi juomat.
Kappas - se hallitusohjelman "Vahva ja välittävä Suomi"...
Oikeammin: "Vahvoja viinoja välittävä Suomi".- Anonyymi00006
Taksilaki v2.
Vapaa kilpailu ja sääntöjen purku on oikeistoideologian mukaan aina hyvä eikä voi tulla ongelmia, joita vapaa kilpailu ei korjaisi. Näin tehtiin taksilaki ja tulokset tiedetään.
Erityisesti pikatoimitusmalli on ongelmallinen. Kokoomuslaiset puhuu "ruokajuomien tuonnista samalla kuin ruokakin" ja ovat sallimassa mallia, missä mille tahansa puistossa istuskelevalle köörille saa tilata vaikka 80 %:sta alkoholia puolen tunnin toimitusajalla, jos mukana on joku on Woltti-kuskin mielestä riittävän selvä yli 20 vuotias.
Jokainen voi miettiä mikä kynnys Woltti-kuskilla on olla luovuttamatta lastia, kun on tilattu vaikka puolentusinaa pulloa kirkasta viinaa? Woltti-kuski saa keikasta muutaman euron ja siitä pitäisi kieltäytyä ja ryssiä seuraavakin keikka, kun aika menee viinojen takaisinvientiin lähettäjälle. - Anonyymi00007
Saksassa saa viinat lähikaupasta - EU lupasi yhdenmukaistaa Suomelle saman oikeuden - ostaa tai olla ostamatta. Pirtua saa germaniassa lähimmästä apteekista ilman lääkäriltä saatua reseptiä.
- Anonyymi00012
Tähän Kokoomus tähtää: Alkon monopolin purku. K- ja S- markettien liikevaihtoa tulee kasvattaa entisestään ja yksi harvoista erikoisliikkeistä (Alko) lopettaa.
Sitten uudessa uljaassa markkinataloudessa voi Prisman 0-tuntisopimuksella työskentelevältä hyllyttäjältä kysyä, että "mitä viiniä suosittelisit ruokajuomaksi vuohenjuusto-punajuuripaistokseen". - Anonyymi00013
No siinähän se Saksan seisoja taas on vertauksineen - eikö kannattaisi ihan muuttaa sinne Krautien kylään, kun viinatauti jyllää noin kovaa päässä? Schon gut!
- Anonyymi00019
Anonyymi00013 kirjoitti:
No siinähän se Saksan seisoja taas on vertauksineen - eikö kannattaisi ihan muuttaa sinne Krautien kylään, kun viinatauti jyllää noin kovaa päässä? Schon gut!
Viinat kortille kuten ennen muinoin - teille ei myönnettäisi korttia ja te hyväksyisitte kohtelun.
- Anonyymi00021
Juu, Saksassa tuo osataan. Vapauttivat alkoholimyynnin jo 1970-luvulla. Itse asiassa alkoholituotteiden vapaa myynti marketeissakin laskee alkoholin kokonaiskulutusta, ei lisää. Tätä ei Suomessa ymmärretä.
- Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Juu, Saksassa tuo osataan. Vapauttivat alkoholimyynnin jo 1970-luvulla. Itse asiassa alkoholituotteiden vapaa myynti marketeissakin laskee alkoholin kokonaiskulutusta, ei lisää. Tätä ei Suomessa ymmärretä.
Saksassa saa myös käyttää kannabista sallitusti ja kasvattaa sitä omaan käyttöön. Se on romahduttanut kannabiksen katukaupan saksassa.
- Anonyymi00011
Jos alkoholin saanti on nykysäännöillä jollekkin ongelma, niin hänellä on lievää vaikeampi alkoholiongelma.
- Anonyymi00015
Ei voisi paremmin sanoa!!!
- Anonyymi00014
Todella typerää viinan kotikuljetus. Siinä lisääntyy kotien ongelmat, ukko juoppo ja puoliso joutuu selittelemään, että itsellenihän minä.
Miten muka oikeasti valvotaan kenelle myydään, kenelle ei?
Kuskit tarvitsevat suojakseen vastaavan lain väkivaltaa vastaan , kuin nyt tuli ambulanssi henkilöstölle.
Ehkäpä taustalla onkin ajatus, että yksinäiset alkoholistit pysyy poissa ihmisten silmistä ja kuolevat viinaan kodeissaan? - Anonyymi00016
Wolt kuskeille duunia? Taivasten smoothieta pidentämään elinikää? 8% kaupasta ei riitä?
- Anonyymi00017
Kyllä, kyllä, kyllä.
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Kyllä, kyllä, kyllä.
Hallitusohjelma valmis
- Anonyymi00020
Ei perrkele ole eduskunnalla tärkeämpää tekemistä kuin huumeiden parissa näpertely. Uskonto ja sukupuoliasiat ovat myös kolmen kärjessä. Digipostilaatikkokin piti säätää, vaikka osalla kansasta ei tahdo riittää rahat ruokaakaan. Mitäpä ruoalla tekisikään, kun hampaatkin putoilevat hoitojonoissa.
- Anonyymi00024
Eduskunta aloittaa budjetin kasaamisen korottamalla tupakka- ja alkoholiveroa ja absolutistit ei voi ohittaa - nostetaan polttoaineverotusta.
Siinä sitä tärkeää tekemistä.
- Anonyymi00025
Eipä kenenkään ole pakko tilata. Minun alkoholinkäyttööni nykyiset rajoitukset eivät ole vaikuttaneet mitenkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5941458Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44807Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl471697Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll6576- 35533
- 41527
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin29508Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37490Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE152448- 23443