käyn,perkele! Sain kortin -60 luvulla, ajan paljon, useissa maanosissa, en kuitenkaan kuorma-autolla. Tänä päivänä mulla on hirvittävä OIKEUS suomessa---- ajaa rajoitusten yläkantin mukaan!!!!! Joudun koko ajan ohittelemaan laillisesti, jotta en joutuisi "köröttelemään", joudun "ottamaan" LAILLISET oikeuteni, silti kaikenlaiset liikenteen "pilkunnussijat" eivät sallisi ohituksiani, vaikka ne ovat lailliset ja oikeuteni mukaiset,,,, säästän useita minuutteja ja pidän siitä, ajan laillisesti, mutta nopeasti, EN nussi liikenteessä, MIKÄ TEITÄ PILKUNNUSSIJOITA VAIVAA???? MINÄ AJAN SATAA JA OHITTELEN; SIIHEN MINULLA ON OIKEUS !!!
Mikä mulla on????
Kuumana...
7662
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
-olet oikella tiellä."
"Vain heikot sortuu elontiellä."
Jatkakaa..!
Tota noin. Se laillinen nopeus määräytyy rajoitusten lisäksi myös liikennetilanteen mukaan. Älä hakkaa päätäsi seinään.
Maantiellä on silloin tällöin jonoja ja hitaampia ajoneuvoja. Metsässä on puita. Lisäksi kannattaa muistaa, että kilometrin matkalla tietä on yleensä lähes kaksi kilometriä ojaa.
Ajeltiin ihan tasaisesti porista stadiin päin sunnuntaina muun "jatsliikenteen" mukana, tosin sen 30 kilsaa nopeammin. Ohi pääsi kivasti ja jonossa ei ajettu peräkanaa, joten ohitusten jälkeen pääsi puikahtamaan jonoon. Jono meni noin 70kmh paikoin 60kmh ja itse ajelin ajotietokoneen mukaan 93kmh (siinä on kasikybän rajoitusta joukossa, joten se laskee ka-nopeutta).
Ihan leppoisan tuntuista matkavauhtia. Erityistä oli, ettei ihmiset jääneet roikkumaan ja ne useammat karavaanaritkin antoivat hienosti tilaa. Se on todella tavatonta.
Minäkin ajelen aina ripeästi ja lähden viivyttelemättä valoista. Jos en ole ensimmäisenä, on edessäni AINA joku saatanan hieroskelija muniaan puristekemassa. Mikä vittu siinä on ettei osata ajaa?
Kun lähden ekana liikkeelle olen AINA sata metriä muiden edellä, enkä edes aja ylinopeutta, enkä vinguta loistoautoni renkaita.
Kyllä täytyy sanoa että 95% suomalaisista autoilijoista on pelkkiä maantie-etanoita! Samanlaista nussimista ei esiinny missään muualla....
Samat ongelmat ne vaivaa muitakin sujuvaa liikennettä kannattavia kuskeja, siihen on vaan totuttava, että aina joku hinaa maantiellä vaikka keliolosuhteet olisivat ideaaliset. Tai että vasta valon vaihtuessa vihreäksi ruvetaan hapuilemaan sitä vaihdekeppiä ja nostellaan kytkintä. Tervetuloa Suomen n*ssintaliikennekulttuuriin!
Ero punaisen ja vihreän välillä, ts. keltaisen valon paloaika on aika usein luokkaa sekunti - kaksi. Sitä ennen valo on punainen, ja sen jälkeen se on jo vihreä.
Aika pieni toleranssi reagoinnille, tai sitten tässä taas "muita paremmat" edellyttävät edellä olevilta jonkinlaista tulevaisuuden ennustamisen kykyä.
Ei siinä ennustamisen taitoja tarvita, mutta jos vehtaa valkoisen viivan takana vielä 3 sek. siitä kun vihreä on syttynyt, niin kyllä pitää reagoinnissa olla jotain vikaa.