Verotusta korjataan siten, että myös hyvätuloiset osallistuvat. Peritään kaikki yli 5 000 €/kk tulot veroina talteen. Kukaan ei tarvitse niin paljoa, jos ei halua ökyillä. Julkisen talouden vaje katoaa kuin tuhka tuuleen ja systeemi on reilu ja oikeudenmukainen.
Alijäämä hoidettavissa helposti
Anonyymi-ap
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
AYliitot verolle tarkoittanet, ne verottomia.
Kovatuloisilla jo 52 % verot, voiko niitä yhä nostaa. Eikö parempi ole laittaa verolle kaikki ihan kaikki, myös lakkoilijat yhteiskuntaa vastaan.
Oikeisto ei anna verottaa yleishyödyllisiä yhdistyksiä, Marin ehdotti sitä Orpolle, Orpo ei suostunut.
Tehtaita oli lakossa yli 3 kk muka lakkojohtaja sanoi että päivän 6 -minuutin takia.
Melkoisia sutkeja yhteiskunnan vastustajat.
Liitot eivät vastusta yhteiskuntaa, sillä duunarit rakentavat yhteiskuntaa ja ovat kiinteä osa sitä, oikeisto sen sijaan pyrkii myymään jo rakennetun yhteiskunnan sijoittajille.
Aloittaja tarkoittaa ettei koulutusta kannata hankkia ja tehdä hyväpalkkaista työtä, koska sen joutuu luovuttamaan niille, jotka eivät halua tehdä mitään!!
Ehdot kokolailla sellaista mallia millä Neuvostoliitto saatiin romahtamaan. Se on jo laajalti kokeiltu ja kehnoksi havaittu.
On olemassa myöskin se vaikeampi tapa.
Mietiään tarkkaan mihin suomalaisten verovaroja todellisuudessa käytetään!
Jostain syystä tämä ei kelpaa sosialidemokraateille?
52 % ei hyvätuloiselle ole vielä kovinkaan paljon. Nostovaraa on kun pitää verottaa reilusti ja oikeudenmukaisesti. Sen sijaan ay-verotukselle ei ole perusteita. Ay on yleishyödyllinen ja tärkeä osa toimivaa hyvinvointiyhteiskuntaa.