Tämä remuava porukka ei ole ennen tyytyväinen kuin että kaikki kumartavat lippua. Ihan mitä vaan asiallista kritiikkiä tulee niin vasta argumentti kuuluu että " tämä korostaa sitä että liputuspäivää tarvitaan ". Mitään muuta eivät osaa sanoa. Eikö tämän suvaitsevaisuuden liikkeen tulisi suvaita myös muita? Heillä on jo kaikki hyvin Suomessa. Ja sitten vielä se että ei mene järkeen että heiluttelevat palestiinan lippuja paraateissaan. Ei heitä oikeasti kiinnosta Iranin vähemmistöt. Viha Israeliin on tärkeämpää. Isoja ristiriitaisuuksia viesteissä sanon minä. Olkoon mitä ovat mutta eikö tämä karnevaalihomma ole mennyt jo liian pitkälle. Verovaroja käytetään yhden fundamentalistisen idelogian hulluuteen. Eikä vasta ääniä ole, koska joutuu vaan maalituksen tai cancelöinnin kohteeksi. Pelolla hallitsevat.
Vastaukset 3
- Anonyymi00001
Kun ihminen lähtee avaruuteen, sillä pitää olla lippu jonka takana seisoo joka ikinen maapallon ihminen. Ennen sitä ei ole asiaa lähteä mihinkään. Joten tässä valossa jokaisen valtion lipun voi heittää roskiin. Tai pride-liput tai muutkin jotka edustavat vaan yhtä ihmisryhmää. Yhtä ihmisryhmää edustava lippu, sulkee muut ihmisryhmät ulos.
Joten kaikki liput mitä tällä hetkellä käytetään, ovat vastakkainasettelevia. Siinä mielessä esimerkiksi pride-lippu on todella paradoksaalinen, koska sen heiluttelijat huutavat suvaitsevaisuuden puolesta. Mutta eivät suvaitse niitä ketkä eivät ole samaa mieltä sukupuoli-identiteettien moninaisuudesta. Saa sitäkin mieltä olla. Kunhan ei tuputa sitä muille. Eikä tätä "Sukupuolia on monta" ajatteluakaan pidä tuputtaa muille. Jos on oikeasti sitä mieltä, niin sitten on. Joku muu voi olla eri mieltä ihan biologisista syistä. Turha vängätä omaa näkemystä muiden hyväksyttäväksi. Jos idea on pätevä, ja looginen, sen ottaa muutkin omakseen ihan itse.
Omaa visiota ei pakoteta muille. Jos logiikassa on aukkoja, ei aleta itkemään jos kaikki ei sitä hyväksy. Silloin kannattaa olla itselleen rehellinen, että tuoko nyt oikeesti faktoja pöytään, vaan asioita miten itse haluasi asioiden olevan.
Mikä tuntuu olevan sateenkaarilipun takana seisovien vahva toimintatapa. Joko kuulut sateenkaariporukkaan, tai sitten olet valkoinen heterojuntti, ja täten paska ihminen. Haluan nähdä sateenkaari-ihmisen joka istuisi iltaa perinteisen makkaraa syövän keski-ikäisen heteromiehen kanssa, ja keskustelisi saunassa asioista ja mielipiteistä, ilman yhtään tunnekuohua. Siinä on haaste, jonka jokainen voi ottaa vastaan. - Anonyymi00002
Mitä olet vetäissyt?
- Anonyymi00004
Aloittaja oikeassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4011673- 1451081
- 661046
- 871045
- 92940
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku139780- 94721
- 45691
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50659En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57634