Vinkit kirkkaan jään tekemiseen

Olen innostunut cocktailien tekemiseen ja tarvitsisin Negroniin noin 5x5x5 cm kirkkaita jääkuutioita. Kävin hakemassa innokkaasti Clas Ohlsonilta isoja jääpalamuotteja, mutta nehän tekevät sameita jääpaloja. Vesi kun jäätyy niin jää työntää edellään ilmaa ja se keskittyy lopulta kohtaan, joka jäätyy viimeisenä eli jääkuution keskusta jää sameaksi. Tähän yhtenä ratkaisuna on suunnattu jäädyttäminen, jossa muotin osat eristetään ja jäätyminen tapahtuu yhdestä suunnasta. Ilmakuplat työntyvät suunnatun jäädyttämisen seurauksena ilmaa päästävän kalvon läpi pois varsinaisesta jääpalasta, jolloin jääpala on täysin kirkas ja kalvon takana on ilmakuplia sisältävä pois heitettävä jää. Olisiko tällainen muotti ratkaisu tähän suunnattuun jäädyttämiseen toimiva? Onko jollain kokemuksia tästä?

https://chezmarius.fi/tuote/100-chef-kirkas-jaapalamuotti/?gad_source=1&gad_campaignid=15713566491&gclid=EAIaIQobChMIm7OeyvKllQMVFAuiAx3jiRqqEAQYAiABEgKjuPD_BwE

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ei jääpalamuotit tee jää paloja vaan pakastin ja vesi ne tekevät.

      • Anonyymi00002

        Jos kaadat pakastimeen vettä niin et varmasti saa jääkuutiota.


    • Vastaan omaan aloitukseeni ratkaisun. Muovinen jääpalamuotti kelluu veden pinnalla ja kun sen pohjaan poraa reiät jokaisen kuutin kohdalle ja laittaa isompaan vesiastiaan kellumaan niin kuutiot jäätyvät pinnalta alkaen ja ilmakuplia alaspäin työntäen. Lopulta ne pakenevat pohjaan poratuista rei'istä isommassa astiassa olevaan veteen. Veden korkeus isossa astiassa pitää olla yli kaksi kertaa jääpalojen korkeus, jottei se ehdi jäätyä umpeen ennen jääpalojen jäätymistä.

      Sama periaate toimii myös jäälyhdyissä. Ne jäätyvät ulkoa sisälle päin, mutta kun veden tyhjentää ennen umpeen jäätymistä niin lyhdyn jää on täysin kirkasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe