Kansa on puhunut

Anonyymi-ap

18

66

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ja tämäkin fakta vaietaan palstalla hiljaiseksi................

    • Antti Ristus 666 SDP🌹

    • Anonyymi00003

      Tottahan tuo on.
      Luvut ovat olleet surkeita viimeiset 20 vuotta.

      Ongelmana ei ole se, etteikö tiedettäisi, mitä pitää tehdä vaan se, miten tulee valituksi sen jälkeen, kun sen on tehnyt tai miten tulee valituksi, jos sitä lupaa.

      Kun kansa elää sossun tuilla, niin suurin osa ei halua karsia niitä, vaikka se tarkoittaisi heidän kohdallaan enemmän rahaa.

      Valtio on äiti, joka vaatii elintasosta tinkimistä, mutta lupaa suojaa. Todellista suojaa se ei kuitenkaan pysty antamaan koska äidilä ei ole loputtomasti rahaa aikamiespojilleen, jotka eivät käy töissä.

      • Anonyymi00004

        60% kotitalouksista saa enemmän tukia kuin maksaa veroja.
        On aika selvä, että siinä vaiheessa ei kannata riskeerata mitään tekemällä töitä tai ryhtymällä yrittäjäksi.

        Viisi vuotta kotona hoitamassa omia eikä edes muiden lapsia on turvallisempi valinta kuin työn tekeminen ja sen jälkeen voikin turvallisesti tehdä ammatinvalinnan työttömänä. Se 15% kansasta, joka muutenkin maksaa kaiken, pystyy kyllä maksamaan yhden perheen lisää.

        Ei tunnu missään.


      • Anonyymi00006

        Suomessa on 367 000 työtöntä TYÖNHAKIJAA.
        Työikäisten työttömien on pakko hakea työtä neljä kertaa kuukaudessa, muuten tulee sanktio, eli vähäisiä työttömyyspäivärahoja leikataan lisää.

        Tiesitkö, että työttömyyspäivärahoista menee vero. Vero on jopa 60 %, ellei ole esittänyt verokorttia.
        Myös työttömät maksavat lisäksi kulutuksestaan arvonlisäveron.

        Yksikään työtön ei jää vapaaehtoisesti aamulla "kotiin nukkumaan" kun sinä ja minä lähdemme työhön. Työtön alkaa hakea satoja eri työpaikkoja, vaikka kokemuksesta tietääkin, että työpaikkaa ei tule saamaan konkurssiaaltojen aikana ja digiagenttien takia.

        Mieti, miksi persut sanovat työttömiä työnhakijoita "lusmuilijoiksi" ja miksi niin monet työttömät ovat nykyään myös asunnottomia. Toteutuuko Suomessa perustuslaki? Miksi Suomessa nyt on EU-maiden pahin työttömyys?


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        60% kotitalouksista saa enemmän tukia kuin maksaa veroja.
        On aika selvä, että siinä vaiheessa ei kannata riskeerata mitään tekemällä töitä tai ryhtymällä yrittäjäksi.

        Viisi vuotta kotona hoitamassa omia eikä edes muiden lapsia on turvallisempi valinta kuin työn tekeminen ja sen jälkeen voikin turvallisesti tehdä ammatinvalinnan työttömänä. Se 15% kansasta, joka muutenkin maksaa kaiken, pystyy kyllä maksamaan yhden perheen lisää.

        Ei tunnu missään.

        Jokainen yritys saa yritystukia: pienet yritykset pieniä tukia ja isot yritykset isoja yritystukia.
        Orpon hallitus on päättänyt vähentää yritysten veroja EU-maiden toiseksi pienimmäksi, mikä tulee vähentämään valtion verokertymää llähes miljardilla eurolla.

        Kysymys kuuluu: otetaanko sekin miljardi velaksi - velkajarrun aikana - vai leikataanko vähäosaisten sosiaaliturvaa vielä lisää, vaikka jo nyt leipäjonoista loppuu ruoka kesken jakelun, ja asunnottomuus on lisääntynyt.

        Tilastojen mukaan yritystuet suorina tukina, verotukina ja energiatukina ovat kaikkineen jo yli 8 miljardia euroa vuodessa. Yritykset maksavat vähemmän veroja, kuin mitä saavat tukia. Vaikka tukia myönnetään uusiin innovaatioihin, niin monet yritykset maksavat omistajilleen isot osingot uusien innovaatioiden sijaan.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        60% kotitalouksista saa enemmän tukia kuin maksaa veroja.
        On aika selvä, että siinä vaiheessa ei kannata riskeerata mitään tekemällä töitä tai ryhtymällä yrittäjäksi.

        Viisi vuotta kotona hoitamassa omia eikä edes muiden lapsia on turvallisempi valinta kuin työn tekeminen ja sen jälkeen voikin turvallisesti tehdä ammatinvalinnan työttömänä. Se 15% kansasta, joka muutenkin maksaa kaiken, pystyy kyllä maksamaan yhden perheen lisää.

        Ei tunnu missään.

        Mikä ihmeen 15 % kansasta. Sitä on taidettu olla taas konjakkia ryystämässä muiden "pätevien maksajien" kanssa. Taputtelitteko taas toisianne selkään voimanne tunnossa, ja keksitte lisää valheita voimantunnossanne ?


      • Anonyymi00014

        Tottahan tuo on,
        että "luvut" olivat surkeita Esko Ahon pokeistohallituksen aikana ja nyt muuttuneet hyvin surkeiksi myös Orpon hallituksen aikana.

        1990-luvun laman aikaan konkursseja oli valtavan paljon, kuten nyt.
        Suomessa oli tuolloikin suurtyöttömyys, kuten nyt.
        Nyt Suomessa on EU-maiden pahin työttömyys.

        Tslouskasvu on Suomessa vielä heikkoa, kun esimerkiksi muissa pohjoismaissa kasvu on käynnistynyt hyvin pian korona-kriisin jälkeen.

        Suomen valtio ei ole mikään äiti tai isä, eivätkä äänestäjät heidän lapsiaan. Tällä vaalikaudella, Orpon oikeistohallituksen aikana, eriarvoisuus on kasvanut samoin kuin se kasvoi myös Esko Ahon hallituksen aikana.

        Uusia veroetuja annettiin varakkaille 1990-luvun alussa siten, että pääomatuloista alettiin periä matala pääomatulovero, alkuun 27 %, mutta eläkkeistä ja palkkatuloista perittiin edelleen progressiivinen vero, mikä on jatkunut siitä asti pienin muutoksin.

        Nyt Orpon hallitus pienensi marginaaliveroa, mikä vähentää eniten suurituloisten veroja.
        Lisäksi yritysvero on päätetty vähentää EU-maiden toiseksi pienimmäksi.

        Vaikka sosiaaliturvaa leikataan 10 miljardia, ei se ole riittänyt liiallisen alijäämän vähentämiseen, kun samaan aikaan verokertymä vähenee varakkaiden uusien veroetujen takia.

        Elintasosta ja terveyspalveluista ovat joutuneet tinkimään vähäosaiset: työttömät, ikäihmiset, lapsiperheet, ja asunnottomat, kun asunnottomuus on alkanut lisääntyä, vaikka se oli aiemmin saatu jo laskuun.

        Leipäjonot eivät ole sitä sosiaaliturvaa, jota jo perustuslaki edellyttää.


    • Anonyymi00005

      Missä vajakki Extyökkäri vinkumaan, ylistämään jumallisen pyhää ja onnitunutta hallitusta?!

      • Anonyymi00008

        On parhaillaan vaipanvaihdossa t: Lyyli.


    • Anonyymi00009

      Tämä hallitus pitäs saada myytyä venäjälle, saatais nopeemmin ukrainan sota loppumaan, se olis vuosi ja venäjän valtion kirstu olis tyhjä !

    • Anonyymi00010

      Voitais se vaikka lahjoittaakin , hallitus meinaan

    • Temogradiassa halituksella on kanan manaatti.🐔🦭

    • Anonyymi00012

      Turha näitä linkkejä on tänne työntää jos ei ole muuta sanottavaa! Osataan me lukea lehdet itsekin!

      • Anonyymi00013

        Tollot eivät lue muita lehtiä kuin Suomen uutiset. Ja tulevat siitä disinformaatiosta entistäkin tollommaksi.


    • Anonyymi00015

      Kiitos aloittajalle hyvästä ja tarpeellisesta linkistä. Siitä linkistä nyt nähdään, Marinin hallitus on ollut ja on edelleen kansalaisten arvostama.
      Suomalaiset ovat nähneet persujen räikeät kirjoittelut joutavana höpötyksenä.

    • Anonyymi00016

      Vihdettiin rutto koleraan, mutta raju vaihtelu tuli!

      • Anonyymi00017

        Rutto onkin koleraa tappavampi tauti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1049
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1024
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      882
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      810
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      795
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      689
    8. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      52
      664
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      14
      625
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      575
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      573
    17. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      527
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      9
      523
    Aihe