..väitetyllä FP-5 Flamingo-ohjuksellaan. Kummasti ne kummitusohjukset paukkuvat ja jäävät jopa veläläisten kännykkäkameroihin.
Sosiaalisessa mediassa kiertävät videot näyttävät kaksi Flamingoa etenemässä perätysten kirkkaassa säässä ja täysin näkyvästi kohti tehdasta. Molemmat näyttävät osuvan maaliinsa. Osumia seuraavat suuret räjähdykset.
Tunnettu Ukrainan sodan kommentaattori, sotatutkija ja Australian asevoimien kenraalimajuri Mick Ryan käyttää iskuja esimerkkinä Ukrainan asekehityksestä, joka on yllättänyt Venäjän.
Volgogradin asetehdas on Zelenskyin mukaan tärkeä tykistöaseiden ja muun muassa ohjusjärjestelmien osien valmistaja. Presidentti sanoo Ukrainan pitkän kantaman kykyjen vain kasvavan.
"Juurikin tämä paine päivästä päivään valaa perustan kunniakkaalle rauhalle lopussa. Olen kiitollinen jokaiselle ukrainalaiselle insinöörille ja soturille, jotka mahdollistavat pitkän kantaman kykymme", Zelenskyi kirjoitti.
FP-5 Flamingo on suurikokoinen risteilyohjus, jonka väitetty kantama on jopa 3 000 kilometriä.
Fire Point -yhtiön valmistama ohjus voi kuljettaa yli 1 100 kilogramman taistelukärjen kaukana Venäjän selustassa sijaitseviin kohteisiin.
Ukraina iski taas, nyt venäläiseen Titan Barrikadyn asetehtaaseen Volgogradissa olemattomaksi..
17
70
Vastaukset 17
- Anonyymi00001
Taas puuttuu lähde ja sana 'väitetysti' korvaa lähteet.
Oikeaa riemuidioottien alustuksia.- Anonyymi00002
Onhan nuo kuvat osumista nähneet jo miljoonat ihmiset ja lisää seuraa kiihtyvässä tahdissa. Putler on sotkenut venäjän paskaan.
Nuo iskut taisivat olla neljä päivää sitten.
Ei muuta kuin kirjoita hakukenttään "Titan Barrikady Strike" ja sitten valitset mitä tulosta uskot taikka et usko. Iskosta on julkaista useampikin paikallisten asukkaiden kuvaama video.
Iskun tuhoista on julkaistu myös ainakin parit tuoreet satellittikuvat, nekin löytyy samoilla hauilla ja taas itse sitten päätät mitä lähdettä uskot vaiko et vain suostu uskomaan.- Anonyymi00009
Tämän voit nähdä Ukraina war today youtube.com ja Ukraina war live youtube.com ja Ukraina war youtube. Tämä tapahtui 2pv. Sitten teidän alueen kuvernööri vahvisti tämän..joo Expressen siellä oli tästä myös. Löytyy kun laitat tänä tehtaan nimen ja laita 2pv sitten tapahtuneen hyökkäys
- Anonyymi00010
santtu_1975X kirjoitti:
Nuo iskut taisivat olla neljä päivää sitten.
Ei muuta kuin kirjoita hakukenttään "Titan Barrikady Strike" ja sitten valitset mitä tulosta uskot taikka et usko. Iskosta on julkaista useampikin paikallisten asukkaiden kuvaama video.
Iskun tuhoista on julkaistu myös ainakin parit tuoreet satellittikuvat, nekin löytyy samoilla hauilla ja taas itse sitten päätät mitä lähdettä uskot vaiko et vain suostu uskomaan.2pv sitte li filmi netissä Ukraina war today youtube.com ja Ukraina war live youtube.com ja Ukraina war youtube
- Anonyymi00003
Tiltu ei usko koskaan mitään Venäjän tappioita, näin on aina ollut ja näin tulee aina olemaan. Mitkään todistelut eivät koskaan tule muuttamaan tiltun käsitystä Venäjän ylivoimaisuudesta ja voitosta "fasisteista", jotka alati uhkaa rauhaa rakastavaa Venäjän kansaa.
- ei ne opi- Anonyymi00011
No sehän on vaan Igori Pietarista. Ei uskonut että Krimin tilanne ei bensaa jalostamot räjäytetty ym.. Ei vaikka Putte tvssä ja Peskov puhuivat siitä. No sehän on aivoinva moskali ja rusnya kuten Ukrainassa sanotaan.. Igori vastaileppas oletkos .Oskari vai r mieluiten
- Anonyymi00004
Roskalehtien propagandaa eikä mtään näyttöä - turhaan iinnostuit aloittaja vihaasi purkamaan täällä.
ZELENSKYY YRITETTIIN MURHATA KORKEA-ARVOISTEN UPSEERIEN TOIMESTA...TÄSSÄ TÄSTÄ MITEN MENI VALLANKAAPAUS
https://www.youtube.com/watch?v=iOV4-c8ZXWQ- Anonyymi00012
Näyttöä on : teidän kuvernööri siltä alueelta ja Ukraina war today youtube.com ja Ukraina war live youtube.com ja Ukraina war youtube Igori koitat moskali juttuja joita oot jauhanut rusnya jo vuosia.. ja et moskali vieläkään aivoinva oppinut että noi jutut Suomessa Suomalaiset eivät tehoa..
- Anonyymi00005
Ukraina vahvistuu ja Venäjä heikkenee.
Ja tildu menee sekaisin. - Anonyymi00006
Ukraina vahvistuu-Venäjä heikkenee
- Anonyymi00007
Putinia uhkaa teloitus.
Mukavia uutisia. - Anonyymi00008
Kasakka antaisi neliraajavenytyksen hevosilla.
Areena olisi loppuunmyyty sata varmasti.- Anonyymi00013
Joo Puten itkua ja huutoa
- Anonyymi00014
Ukraina on jo sotansa hävinnyt.
- Anonyymi00015
Isoja muuntajia tuhottu 12kpl Krimillä.
Taitaa kuulua siihen "40 päivän yllätyksiin#
Ukrainalaiset SBS-droneyksiköt – mukaan lukien ”Ptakhi Madyara” (Madyarin linnut) ja muut SBS-ryhmät – iskivät 1.–2. heinäkuuta 48 tunnin aikana menestyksekkäästi 12 sähköasemaan ja yhteen kaasunjakeluasemaan (GDS) ja tekivät ne toimintakyvyttömiksi miehitetyillä alueilla Etelä-Ukrainassa ja Krimillä. - Anonyymi00016
Nämä muuntajat pimennettiin+ muuta pientä ----
🔥Power substation 35 kV "Ozernenska", Crimea
🔥Power substation 110 kV "Rodnikove", Crimea
🔥Power substation 110/35 kV "Vypasne", Crimea
🔥Power substation 220 kV "Donuzlav", Crimea
🔥Electrical substation 110 kV "Kar'erne", Crimea
🔥Electrical substation 110 kV "Mityayev", Crimea
🔥Electrical substation 220 kV "Feodosiyskaya", Crimea,
🔥Electrical substation (Starobeshivskaya TPP), Donetsk region
🔥Electrical substation 110 kV at the Okhotnikovo SPP, Crimea
🔥110kV substation, Shyroke, Crimea,
🔥330kV substation "Zahidno-Krymska", Crimea
🔥Fuel and lubricants warehouse, Melitopol
🔥Gas distribution station, Luhansk Oblast
🔥Substation, Luhansk Oblast
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1471013
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha112960Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät63758PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.49547- 42519
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33491- 63463
- 22427
- 13411
Ulla Appelsin: Sari Essayahin kohtelu vs Nasima
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012205897.html Mutta vaikuttaa siltä, että kun kyse on kristinuskosta, samat säännöt157375