Orava-ongelma!

Tellu

Näin eräänä päivänä taas kerran 3 täysikokoista oravaa sulassa sovussa keskenään samalla orrella minua kyttäämässä.

Mitä nämä 3 oravan kimppakivat ovat? Selvästikään kyseessä EI ole emo poikasineen, kun kaikki ovat aivan samankokoisia (ja tänä vuonna ylen pulleita). Mieleeni tulee lähinnä että jokin viime vuoden poikue olisi pysynyt kimpassa, eli kyseessä olisivat sisarukset.

Tietääkö joku paremmin?

7

830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minttu

      Jos oravat olivat kavereita keskenään. Tai sitten viime vuoden kimpassa pysynyt poikue.

      Ehkä joku muu tietää paremmin kuin minä.

      • Jussi

        Veikkaisin että kyseessä oli naaras ja kaksi tasa-vahvaa urosta,joista kumpikaan ei toisen kimppuun uskaltanut hyökätä...
        Muuten yleensä orava hyvin epätyypillinen "laumaeläin".
        Vaikka olisivat samaakin poikuetta, niin siltikin yleensä pyrkivät lajitoverinsa karkottamaan.
        Tai saattoivat toisaalta olla "yhteismaallakin"... Eli siis reviirien rajoilla joissa ei kellään ole varsinaista omistusta alueeseen kuten usein hyvillä ruokintapaikoilla tapana onkin.

        Tai sitten jos kyttäsivät kysyjää, niin saattoivatkin luottaa yhteishyökkäyksen voimaan saadakseen ihmisen saaliikseen....(se oli vain mielikuvituksellinen ajatus) :)


    • MK

      Vanhemmillani on viime kesästä käynyt kuusi oravaa. Ensin tuli yksi, ilmeisen nuori orava, otsikossa mainittu Orri. Nooo, eihän sitä enään niistä muista Orriksi erota.

      Mutta Orrista tuli niin kesy, että se söi ihan kädestä, saattoi istua jopa sylissä ja tunkipa itsensä jopa työmaakoppiinkin. Äidissäni se kiipeli mieluusti. Ja hyvin säännöllisesti se ilmaantui paikalle. Tiesi siis ruoka- ja kahviajat. Vai opettiko se kenties vanhempani säännöllisiksi??? Se kävi jopa kolkuttelemassa ovenkahvaa jos ei heti sapuskaa tarjottu.

      No, oravia on siis kaiken kaikkiaan kuusi, ja poikkeevat siinä pikkunahinoita lukuunottamatta sovussa. Linnunruokintapaikallehan ne talvella ilmaantuivat, mutta oli niitä jo viime kesänä monta. Vanhempani ruokkivatkin sitten oravia eri paikassa kuin lintuja, että linnutkin saavat rauhassa aterioida.

      • sari

        Viime kesänä olin pessyt villaisia lapasia ym,..kun menin niitä hakemaan narulta,ei ollut kaikille pareja,ihmettelin vähän että kuinka olin parittomia pessyt.No se jäi siihen.
        Isäntä alkoi puhdistaa lintupönttöjä, niin mitäs sieltä löytyikään ,minun parittomille lapasilleni parit.Orkut olivat tarvinneet vähän pesän pehmikettä.Tänä vuonna oravia on kamalasti,sikiäväistä porukkaa ;)


      • MK

        Tämä mainittu erikoisen kesy Orri oli kyllä aikasen röyhkeä. Jos sapuskaa ei heti tullut, tai se oli väärää, niin sepä saattoi näykkäistä tai raapaista. Ja ilmoitti kyllä heti närkästyksensä muutoinkin. Eli oli tavallaan pelottavakin, niinkin pieneksi elukaksi.


    • oravien pilkan kohde

      Mullakin on ongelma orkku-oravista ,kun ne vittuilee ja ilkkuu mulle puun oksilta .
      Usein kun lähden aamulla töihin (oma piha)
      orkku-oravat ilkkuu ja osoittaa mua tassuillaan
      ilkeä katse oravan silmissään..

    • Anonyymi

      kyl oravakin on vaarallinen jos se on uhattu. miettikää miten terävät hampaat sillä on, se pystyy puree koko sormen poikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      268
      23057
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      46
      2124
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      196
      1545
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      138
      1437
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1219
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      978
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      922
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      84
      811
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      82
      766
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      688
    Aihe