Onko joku ostanut Starkilta tms. Kärppä K125-261 LJ kärryä? Halvin lehtijousitettu, kippikin on. Onko mitä kokemuksia, mihin hintaan lähti? Nyt kuulemma kampanja-tarjouksessa!
Starkilta Kärppä?
6
13209
Vastaukset
- cxzc
Ostin aikoinaan sellaisen.
silloin oli lehtijousitetussakin vetoaisana vain yksi putki.
Nykyään on kai vain kumijousitetussa samankokoisessa yksi putki.
Oli helppo laittaa toinen sisään ja katsastaa.
Kärryn koossa kannatta huomioida pari asiaa.
Kärryjen koko kasvaa, toiseksi säilytyspaikkakin ratkaisee.
(minulla on kerrostalon lämpöisessä tallissa perällä kyljellään)
tein U-mallisen raudanja pudotin aisan päälle, en tehnyt kärryyn ainuttakaan reikää.
reikiä tein vain jatko-osaan, jonka tein kolmiosaiseksi ja niin pitkäksi että 7 metristäkin saa kuljettaa.- 0,9kS
Ennen kuin noudatat näitä ohjeita, kannattaa miettiä hetki.
Nykyään kärryissä pitää vetoaisa olla tyyppihyväksyttyä mallia, joten tämmöisiä omia virityksiä EI SAA tehdä.
Vanhempin kärryihin voi tehdä vapaasti, kunhan itse tietää että systeemi on riittävän luja.
Se on totta, että pidempi vetoaisa parantaa kärryn käytettävyyttä joissain tapauksissa. Mutta uusiin kärryihin sitä siis ei saa tehdä.
- ostanut
Kannattaa kysyä tuolta Kauhava-Härmä suunnalta suoraan kärryjä. Sinne on isojen valmistajien myötä syntynyt muutama pienempi valmistaja, jotka ovat olleet ennen isojen valmistajien alihankkijoita? Muistaakseni Finntrailer on yksi. Nimestä en nyt ole ihan varma.
- lava-autoilija
Etelä-Pohjanmaalla on paljon liikenteessä Finntrailer ja Tekno-Trailer merkkisiä krryjä. Pienet valmistajat myivät suoraan ilman välikäsiä ja ovat olleet ihan hyviä. Ja hinta on selvästi alle liikeen myymien tuotteiden.
- juuso
Finntrailer taitaa olla hävinnyt kartalta kun mitään tietoja ei esim. netistä eikä numerotiedus-
telusta löydy. Teknotrailer myy välikäsien kautta
ja hinta esim. 3000L noudattelee samaa linjaa kuin isoillakin valmistajilla. - pkele
juuso kirjoitti:
Finntrailer taitaa olla hävinnyt kartalta kun mitään tietoja ei esim. netistä eikä numerotiedus-
telusta löydy. Teknotrailer myy välikäsien kautta
ja hinta esim. 3000L noudattelee samaa linjaa kuin isoillakin valmistajilla.Joo noi on ihan helvetin hyviä noi "Peltiheikit"
kun höyheniä kuskaa...
ainoat kunnon kärryt saa kun panee lehtijouset rasvattavat navat ja tekee lavan 40 40 2mm seinämällä HITSAAMALLA ei nittaamalla kun noissa tehdas kärryissä kaikki tehdään kanttaamalla/niiteillä vetoaisasta lähtien ohuesta levystä halvalla.
nuo peltiheikit ne yksinkertaisesti pärköää käsiin
Niin mutta eihän kukaan ikinä kärryihin laita kiviä,soraa,hiekkaa tiiliä saatikka nyt mitään muuta mikä painaa yli 500
katsokaa ennen kuin ostatte kuinka ne on tehty niin sanoohan sen nyt järkikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1665176- 1954083
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1403725Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat643064Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia533000- 1461997
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441757Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.371508Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631434Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261319