Sirutus ja vastuuttomat

Anonyymi-ap

Minulle eläimen vastuullinen kohtaaminen ja hyvä pito mitataan käytännön teoilla – ei viranomaisten papereilla, maksuilla tai tietokannoilla. Nykyinen sirutuspakko on mennyt liian pitkälle, ja pidän sitä periaatteellisesti täysin vääränä.

Eläin on elävä, tunteva olento ja luontokappale, jolla on oikeus oman kehonsa koskemattomuuteen. Mikrosirun asettaminen ihon alle neulalla on mekaaninen, keinotekoinen ja eläimelle luonnoton toimenpide. Eläimen keho ei ole mikään kauppatavara, johon lyödään viivakoodi tai sarjanumero kiinni.

Tämä toimenpide tehdään puhtaasti ihmisten tarpeesta – valtion ja viranomaisten halusta kontrolloida, rekisteröidä ja kytätä. Rinnastan tämän suoraan ihmisiin: meistä kukaan ei hyväksyisi sitä, että ihmiskehoon asennettaisiin pakolla ja vasten tahtoa vieraita esineitä pelkän valvonnan vuoksi. Miksi teemme niin puolustuskyvyttömälle eläimelle?

Nykyään on tehty pelottavan helpoksi siirtää vastuu omista teoista ja moraalista muualle. Joka käänteessä ihmiset pesevät kätensä ja sanovat, että mutta kun EU pakottaa tekemään niin, ei sille mitään voi. Se on pelkkää selittelyä ja sokeaa tottelemista. Oikea vastuu tarkoittaa sitä, että seistään eläimen puolella silloinkin, kun koneisto vaatii jotain muuta.

Aito eläinsuojelu tapahtuu joka päivä kotona. Se on sitä, että eläintä kohdellaan lajityypillisesti, sille annetaan parasta ruokaa, turvallinen elinympäristö ja siitä pidetään hyvää huolta ilman, että sen kehoon tarvitsee kajota luonnottomalla tavalla.

Lomakkeiden täyttäminen ja sirun piikittäminen ei tee kenestäkään hyvää eläimenomistajaa. Parhaat ja aidosti eläintä kunnioittavat ihmiset ovat niitä, jotka suojelevat eläimen luonnollista olotilaa teoillaan, eivätkä istu hiljaa suostuen tähän teknologiseen kyttäyssysteemiin.

4

<50

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      On aika katsoa totuutta silmiin ja puhua suoraan siitä, mitä lemmikkimarkkinoilla ja eläinsuojelun varjolla tällä hetkellä tapahtuu. Koko touhun alullepanijoina ja lankojen pitelijöinä toimivat mitä ilmeisimmin erilaiset järjestöt ja organisaatiot, joiden todellisena motiivina ei ole eläinten hyvinvointi, vaan halu kieroilla lemmikkien hinnat mahdollisimman korkealle. Alun perin kenties jaloista lähtökohdista alkanut toiminta on korruptoitunut puhtaaksi rahastukseksi, jossa elävästä ja tuntevasta olennosta on tehty pelkkää kauppatavaraa. Tällaisille toimijoille eläin ei ole itseisarvo, vaan moraaliton bisnesväline – keino nyhtää rahaa eläinrakkaiden ihmisten taskuista.

      Tässä kuviossa järjestöt vetoavat jatkuvasti "kulujen kattamiseen" ja "vastuullisuuteen", mutta kyseessä on vain taitava markkinointistrategia, jolla perustellaan jatkuvasti nousevia hintoja. Kun tavallisen ihmisen on yhä vaikeampaa hankkia lemmikkiä kohtuullisella korvauksella, luodaan keinotekoinen käsitys siitä, että vain korkea hinta takaa hyvän hoidon. Todellisuudessa kyse on markkinoiden hallinnasta ja hintatason hilaamisesta ylöspäin tavalla, joka muistuttaa enemmän säänneltyä yritystoimintaa kuin pyyteetöntä auttamista. Eläinten oikeuksilla ratsastetaan vain siksi, että saadaan luotua moraalinen paine, jonka varjolla ostajalta voidaan vaatia satojen tai jopa tuhansien eurojen summia.

      Mikä synkintä, valtio ei suinkaan puutu tähän toimintaan, vaan katsoo sitä mielellään läpi sormiensa ja suorastaan tukee kehitystä. Syy tähän on puhtaasti taloudellinen: vero on aina prosentuaalinen. Tämä tarkoittaa yksinkertaista matematiikkaa – mitä suurempi on eläimen hinta, sitä isompi on siitä maksettava verokertymä valtion kassaan. Valtiolla on siis suora taloudellinen intressi pitää huoli siitä, että lemmikkien hinnat pysyvät korkeina ja nousevat entisestään. Kyseessä on symbioosi, jossa järjestöt toimivat rahastuksen keulakuvina ja valtio kerää taustalla oman prosentuaalisen siivunsa jokaisesta liikahtaneesta eurosta. Tässä koneistossa elävä olento on pelkkä väline, jolla maksimoidaan sekä järjestöjen tulovirrat että valtion verotulot, välittämättä pätkääkään siitä, miten tavalliset eläinrakkaat ihmiset ja eläimet itse tässä pelissä pärjäävät.

    • Anonyymi00002

      Meno lemmikkimarkkinoilla on muuttunut sellaiseksi, että on pakko kysyä, missä vaiheessa elävästä olennosta tuli pelkkä ahneuden väline. Alun perin järjestöt loivat pohjan tälle hintojen hilaamiselle, mutta nyt myös yksityiset myyjät ja kasvattajat ovat lähteneet tähän moraalittomaan kiskontaan täysillä mukaan. Tavallisista kotieläimistä pyydetään nykyään aivan tähtitieteellisiä summia vastuullisuuden ja "kulujen kattamisen" varjolla, vaikka kyse on puhtaasta rahastuksesta. Eläinrakkaus on valjastettu bisnekseksi, jossa ostajia yritetään syyllistää maksamaan itsensä kipeäksi.

      Tämän hulluuden ja uuden, ylikireän lainsäädännön seuraukset näkyvät jo suoraan karuissa faktoissa ja tilastoissa. Eläinten kauppa on hidastunut merkittävästi, eivätkä lemmikit mene enää ollenkaan kaupaksi entiseen malliin.

      Koko eläinharrastus ja tavallisten ihmisten mahdollisuus lemmikin pitoon ollaan tietoisesti tappamassa näillä säädöksillä ja keinotekoisilla hinnoilla. Kipuraja on tullut vastaan, sillä kukaan viisas ja järkevä ihminen ei suostu maksamaan lemmikistä useita satoja euroja – saati sitten tuhansia. Lemmikin ottamisessa pitäisi olla kyse perheenjäsenestä ja ystävästä, ei luksustuotteen ostamisesta.

    • Anonyymi00003

      Pentutehtailijan aloitus, jos ei edes noin vähää halua tehdä/maksaa koko hommasta. Ei ainakaan rekisteröityjen puhdasrotuisten lemmikkien "kasvattaja" ja myyjä tämä.









      .

      • Anonyymi00004

        Olipas lapsellinen kommentti ja pelkkä oletus ilman minkäänlaista tosiasiallista faktatietoa aloittajasta. Pahimmat tehtailijat on ne jotka siruttaa ja pyytää yli 200€.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      236
      1444
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      249
      1000
    3. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      762
    4. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      90
      733
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      713
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      109
      599
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      573
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      564
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      40
      481
    12. 31
      461
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      47
      441
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      75
      440
    15. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      412
    16. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      407
    17. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      27
      400
    18. 30
      393
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      390
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe