Sirutus ja vastuuttomat

Anonyymi-ap

Minulle eläimen vastuullinen kohtaaminen ja hyvä pito mitataan käytännön teoilla – ei viranomaisten papereilla, maksuilla tai tietokannoilla. Nykyinen sirutuspakko on mennyt liian pitkälle, ja pidän sitä periaatteellisesti täysin vääränä.

Eläin on elävä, tunteva olento ja luontokappale, jolla on oikeus oman kehonsa koskemattomuuteen. Mikrosirun asettaminen ihon alle neulalla on mekaaninen, keinotekoinen ja eläimelle luonnoton toimenpide. Eläimen keho ei ole mikään kauppatavara, johon lyödään viivakoodi tai sarjanumero kiinni.

Tämä toimenpide tehdään puhtaasti ihmisten tarpeesta – valtion ja viranomaisten halusta kontrolloida, rekisteröidä ja kytätä. Rinnastan tämän suoraan ihmisiin: meistä kukaan ei hyväksyisi sitä, että ihmiskehoon asennettaisiin pakolla ja vasten tahtoa vieraita esineitä pelkän valvonnan vuoksi. Miksi teemme niin puolustuskyvyttömälle eläimelle?

Nykyään on tehty pelottavan helpoksi siirtää vastuu omista teoista ja moraalista muualle. Joka käänteessä ihmiset pesevät kätensä ja sanovat, että mutta kun EU pakottaa tekemään niin, ei sille mitään voi. Se on pelkkää selittelyä ja sokeaa tottelemista. Oikea vastuu tarkoittaa sitä, että seistään eläimen puolella silloinkin, kun koneisto vaatii jotain muuta.

Aito eläinsuojelu tapahtuu joka päivä kotona. Se on sitä, että eläintä kohdellaan lajityypillisesti, sille annetaan parasta ruokaa, turvallinen elinympäristö ja siitä pidetään hyvää huolta ilman, että sen kehoon tarvitsee kajota luonnottomalla tavalla.

Lomakkeiden täyttäminen ja sirun piikittäminen ei tee kenestäkään hyvää eläimenomistajaa. Parhaat ja aidosti eläintä kunnioittavat ihmiset ovat niitä, jotka suojelevat eläimen luonnollista olotilaa teoillaan, eivätkä istu hiljaa suostuen tähän teknologiseen kyttäyssysteemiin.

4

<50

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      On aika katsoa totuutta silmiin ja puhua suoraan siitä, mitä lemmikkimarkkinoilla ja eläinsuojelun varjolla tällä hetkellä tapahtuu. Koko touhun alullepanijoina ja lankojen pitelijöinä toimivat mitä ilmeisimmin erilaiset järjestöt ja organisaatiot, joiden todellisena motiivina ei ole eläinten hyvinvointi, vaan halu kieroilla lemmikkien hinnat mahdollisimman korkealle. Alun perin kenties jaloista lähtökohdista alkanut toiminta on korruptoitunut puhtaaksi rahastukseksi, jossa elävästä ja tuntevasta olennosta on tehty pelkkää kauppatavaraa. Tällaisille toimijoille eläin ei ole itseisarvo, vaan moraaliton bisnesväline – keino nyhtää rahaa eläinrakkaiden ihmisten taskuista.

      Tässä kuviossa järjestöt vetoavat jatkuvasti "kulujen kattamiseen" ja "vastuullisuuteen", mutta kyseessä on vain taitava markkinointistrategia, jolla perustellaan jatkuvasti nousevia hintoja. Kun tavallisen ihmisen on yhä vaikeampaa hankkia lemmikkiä kohtuullisella korvauksella, luodaan keinotekoinen käsitys siitä, että vain korkea hinta takaa hyvän hoidon. Todellisuudessa kyse on markkinoiden hallinnasta ja hintatason hilaamisesta ylöspäin tavalla, joka muistuttaa enemmän säänneltyä yritystoimintaa kuin pyyteetöntä auttamista. Eläinten oikeuksilla ratsastetaan vain siksi, että saadaan luotua moraalinen paine, jonka varjolla ostajalta voidaan vaatia satojen tai jopa tuhansien eurojen summia.

      Mikä synkintä, valtio ei suinkaan puutu tähän toimintaan, vaan katsoo sitä mielellään läpi sormiensa ja suorastaan tukee kehitystä. Syy tähän on puhtaasti taloudellinen: vero on aina prosentuaalinen. Tämä tarkoittaa yksinkertaista matematiikkaa – mitä suurempi on eläimen hinta, sitä isompi on siitä maksettava verokertymä valtion kassaan. Valtiolla on siis suora taloudellinen intressi pitää huoli siitä, että lemmikkien hinnat pysyvät korkeina ja nousevat entisestään. Kyseessä on symbioosi, jossa järjestöt toimivat rahastuksen keulakuvina ja valtio kerää taustalla oman prosentuaalisen siivunsa jokaisesta liikahtaneesta eurosta. Tässä koneistossa elävä olento on pelkkä väline, jolla maksimoidaan sekä järjestöjen tulovirrat että valtion verotulot, välittämättä pätkääkään siitä, miten tavalliset eläinrakkaat ihmiset ja eläimet itse tässä pelissä pärjäävät.

    • Anonyymi00002

      Meno lemmikkimarkkinoilla on muuttunut sellaiseksi, että on pakko kysyä, missä vaiheessa elävästä olennosta tuli pelkkä ahneuden väline. Alun perin järjestöt loivat pohjan tälle hintojen hilaamiselle, mutta nyt myös yksityiset myyjät ja kasvattajat ovat lähteneet tähän moraalittomaan kiskontaan täysillä mukaan. Tavallisista kotieläimistä pyydetään nykyään aivan tähtitieteellisiä summia vastuullisuuden ja "kulujen kattamisen" varjolla, vaikka kyse on puhtaasta rahastuksesta. Eläinrakkaus on valjastettu bisnekseksi, jossa ostajia yritetään syyllistää maksamaan itsensä kipeäksi.

      Tämän hulluuden ja uuden, ylikireän lainsäädännön seuraukset näkyvät jo suoraan karuissa faktoissa ja tilastoissa. Eläinten kauppa on hidastunut merkittävästi, eivätkä lemmikit mene enää ollenkaan kaupaksi entiseen malliin.

      Koko eläinharrastus ja tavallisten ihmisten mahdollisuus lemmikin pitoon ollaan tietoisesti tappamassa näillä säädöksillä ja keinotekoisilla hinnoilla. Kipuraja on tullut vastaan, sillä kukaan viisas ja järkevä ihminen ei suostu maksamaan lemmikistä useita satoja euroja – saati sitten tuhansia. Lemmikin ottamisessa pitäisi olla kyse perheenjäsenestä ja ystävästä, ei luksustuotteen ostamisesta.

    • Anonyymi00003

      Pentutehtailijan aloitus, jos ei edes noin vähää halua tehdä/maksaa koko hommasta. Ei ainakaan rekisteröityjen puhdasrotuisten lemmikkien "kasvattaja" ja myyjä tämä.









      .

      • Anonyymi00004

        Olipas lapsellinen kommentti ja pelkkä oletus ilman minkäänlaista tosiasiallista faktatietoa aloittajasta. Pahimmat tehtailijat on ne jotka siruttaa ja pyytää yli 200€.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      590
      1434
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      797
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      471
      689
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      549
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      40
      505
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe